Było lepiej, będzie lepiej

Wśród naszych rozmówców dominują optymistyczne opinie na temat 2007 r. oraz nadchodzących 12 miesięcy. Nic dziwnego, według najnowszych danych IDC, w roku 2007 rynek wzrósł o 22% do ponad 8 mld USD i dalej ma wzrastać. Jak zaklęcia powtarzane są: wzrost gospodarczy i fundusze unijne. Analitycy IDC zakładają, że w kolejnych pięciu latach wartość polskiego rynku IT ma rosnąć średnio co rok o 12,8%. Za rok będzie kolejna okazja zweryfikować prognozy. Zapraszamy do lektury komentarzy przedstawicieli branży i analityków.

Jakub Abramczyk, country manager Poland, Motorola Enterprise Mobility

Było lepiej, będzie lepiej

Jakub Abramczyk

Mijający rok był dla nas przełomowy z wielu względów. W styczniu nastąpiło zakończenie przejęcia firmy Symbol Technologies przez Motorolę. Struktura tej spółki stanowi obecnie trzon nowopowstałego działu Enterprise Mobility business. Nasz dział współpracuje z innymi strukturami Motoroli - współpraca dotyczy np. optymalizacji naszych rozwiązań pod kątem standardu GSM. Z naszych rozwiązań korzysta ponad tysiąc polskich firm. Są to głównie spółki z sektorów TSL, administracji publicznej i handlu. Mijający rok przyniósł nam wiele dużych kontraktów zarówno w ramach realizacji globalnych porozumień, jak i wśród polskich przedsiębiorstw. Rok 2007 to również okres wprowadzenia nowych produktów. Na rynku zadebiutowały nasze nowe switche bezprzewodowe oraz komputery mobilne. Wprowadziliśmy do oferty nowy system Personal Shopping System dla branży handlowej, działający w oparciu o ręczne, bezprzewodowe skanery produktów dla klientów i sieć bezprzewodową. Mijający rok to również okres rozwoju naszej sieci partnerskiej (nasze rozwiązania sprzedajemy wyłącznie poprzez partnerów). W skład naszej kanału wchodzi obecnie 2 dystrybutorów, 5 partnerów Tier-1 oraz kilkudziesięciu autoryzowanych resellerów. Powiększyliśmy ponadto nasz polski zespół o Menedżera Kanału Partnerskiego oraz Marketing Menedżera. Jestem zdania, że na polskim rynku IT dziać będzie się dużo. Bardzo cieszy wzrost nakładów na informatyzację w branżach, do których adresujemy swoje produkty. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań mobilnych (np. terminale bezprzewodowe, technologia RFID - w Polsce dopiero wprowadzana) to dla przedsiębiorstw szansa na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej i obniżenie kosztów. W 2008 roku planujemy zwiększać nakłady na edukację rynku oraz dalszy rozwój kanału partnerskiego. Skupimy się również na podnoszeniu poziomu obsługi naszych klientów.

Dariusz Baran, prezes zarządu Atos Origin Polska

Było lepiej, będzie lepiej

Dariusz Baran

Rozwój nowoczesnych technologii oraz wciąż duży wzrost na rynku jego dostawców zmusza do zmian w modelu funkcjonowania firm informatycznych o tak dużym doświadczeniu jak Atos Origin. Po 10 latach zdobywania doświadczeń na świecie czas w większym zakresie wykorzystać je w naszym kraju, budując jednocześnie nowe obszary wsparcia dla naszych klientów. Rok 2007 był dla nas szczególny. Atos Origin wpisując się w wyzwania współczesnego biznesu oraz plan transformacji firmy (3o3, czyli trzy cele w trzy lata) stworzył nową, dedykowaną ofertę dla rynku polskiego. Postanowiliśmy rozwijać ofertę doradczą i wdrożeniową w zakresie rozwiązań SAP, Business Intelligence oraz Managed Operations. Plany przywidują, iż do końca 2009 roku firma będziemy zatrudniać w Polsce ponad 500 pracowników (obecnie jest ich ponad 300). Zdecydowanie zwiększamy także udział w przetargach i projektach realizowanych w Polsce, czego efeketem jest np. podpisanie 6 letniej umowy na wdrożenie i utrzymanie systemu SAP HR w Grupie TP. Rok 2008 dla naszej korporacji będzie wyjątkowy. Po 4 latach przygotowań przechodzimy w kolejną fazę realizowanego przez nas największego w historii kontraktu obsługi informatycznej imprez sportowych. Tym razem Atos Origin odpowiada za całą infrastrukturę informatyczną Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Połączy ona ponad 60 obiektów, w których łącznie pracować będzie ponad 900 serwerów, 7000 komputerów oraz 1000 urządzeń sieciowych i zabezpieczających.

Janusz Bober, prezes zarządu OPTeam

Było lepiej, będzie lepiej

Janusz Bober

Rok 2007 był rokiem korzystnym dla branży IT - chociaż bez przełomów. Dla OPTeam był bardzo korzystny i "z przełomami". Zdecydowanie wzrosło zainteresowanie systemami kart elektronicznych, a szczególnie systemami elektronicznej legitymacji studenckiej - naszym flagowym produktem. Tutaj zrealizowaliśmy kilkadziesiąt udanych wdrożeń i jesteśmy krajowym liderem tego rynku. Oprócz tego zanotowaliśmy wzrost ilościowy i wartościowy kontraktów integracyjnych z zakresu bezpieczeństwa IT, szczególnie dla energetyki (utilities). Większa sprzedaż produktów i usług zdecydowanie poprawiła wyniki finansowe firmy potwierdzając słuszność przyjętej strategii rozwoju. Mijający rok był dla firmy ważny, ponieważ podjęliśmy "przełomową" decyzję o rozpoczęciu przygotowań do upublicznienia akcji OPTeam na GPW w 2008 r. Jestem przekonany, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy dla całej branży i mojej firmy. Duży wpływ na rynek będzie miało wzrost dofinansowania z funduszy europejskich. Wzrost nakładów i nacisk na nowe technologie ożywi rynek. Dla OPTeam rok 2008 będzie dużym wyzwaniem. Debiut na GPW (IPO), akwizycje firm z branży, ekspansja produktowa na nowych rynkach, rozpoczęcie budowy nowoczesnego centrum projektowego w Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis to tylko wybrane tematy naszych planów na rok 2008.


TOP 200