Było lepiej, będzie lepiej

Bartłomiej Buszczak, prezes zarządu BCC

Było lepiej, będzie lepiej

Bartłomiej Buszczak

W 2007 r. grupa BCC umocniła pozycję największego dostawcy usług związanych z systemami SAP w kraju, zwiększając przychody niemal o 40%. Rozbudowaliśmy zespół konsultantów BCC o 60 osób. W naszej grupie pracuje teraz ponad 200 specjalistów od SAP - to największy team w Polsce i jeden z najliczniejszych w tej części Europy. Wzrost ten nie byłby możliwy, gdyby nie korzystna koniunktura na rynku IT. Zwrócę tutaj uwagę na cztery tendencje, które będą się umacniać także w 2008 roku. Po pierwsze, rynek projektów ERP dla największych przedsiębiorstw ma się dobrze. Spotykamy się ze stałym zainteresowaniem dużymi projektami rozwoju systemów SAP o nowe funkcje, czy np. przedsięwzięciami związanymi z konsolidacją grup kapitałowych. Poza tym, firmy korzystające z mniejszych systemów chętnie migrują na SAP. Po drugie, nasz rynek globalizuje się. Częściej niż dotychczas, projekty SAP prowadzi się w kilku krajach jednocześnie, a korporacje wybierają dostawcę według jego kompetencji, a nie kraju pochodzenia. To nas cieszy - w 2007 roku udział eksportu w przychodach BCC po raz pierwszy sięgnął 25%. Po trzecie, rośnie znaczenie różnych form outsourcingu czynności i kompetencji związanych z SAP. Firmy doceniają korzyści z koncentracji na podstawowej działalności, co przekłada się na nasze przychody z outsourcingu i serwisu. W 2007 roku zwiększyliśmy je o 50%, zawierając niemal 30 nowych kontraktów. Po czwarte, korzystamy z dużego ożywienia na rynku MSP - firmy z tego sektora chętnie inwestują w najbardziej zaawansowane systemy ERP. Spółka 7milowy z grupy BCC jest najczęściej wybieranym dostawcą rozwiązań SAP dla firm średniej wielkości.

Piotr Chrobot, country manager, Symantec

Było lepiej, będzie lepiej

Piotr Chrobot

Wzrost gospodarczy w ostatnich latach przyczynił się do powstania nowych potrzeb biznesowych, a co za tym idzie znacznych inwestycji w infrastrukturę IT. Przyszły rok niewątpliwie przyniesie dalszy rozwój. Z naszych obserwacji wynika, że duży wzrost infrastruktury zmusza firmy do szukania sposobów jej optymalizacji, dlatego spodziewamy się wzrostu zainteresowania optymalizacją kosztów. Jeszcze ważniejsza będzie kwestia bezpieczeństwa pomimo tego, że zagrożenia stały się mniej medialne, ponieważ hakerzy nie szukają już rozgłosu, ale konkretnych zysków finansowych. W ciągu ostatnich lat bezpieczeństwo stało się na tyle istotne, że duża część klientów stosuje już wielopoziomowe zabezpieczenia. To, co zaobserwowaliśmy w mijającym roku to fakt, że większość klientów posiada systemy backupowe i AV dla poczty korporacyjnej i jest świadoma, że rozwiązania antyspamowe są niezbędne do podniesienia wydajności i efektywności pracy. Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszy się oprogramowanie archiwizacyjne, ale - co ważne - archiwizacja przestała być zagadnieniem technologicznym. Wiele przedsiębiorstw postrzega ją jako kluczowy element bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami. Archiwizacja i ILM przez większość firm postrzegane były do tej pory jako zagadnienia techniczne lub wspierające wybrane procesy biznesowe. Akty prawne, normy branżowe oraz regulacje wymuszają zmianę podejścia do tego zagadnienia. Kolejny obserwowany trend to wzrost zainteresowania - coraz częściej popartego kontraktami - zagadnieniem Disaster Recovery. Coraz niższe koszty infrastruktury telekomunikacyjnej spowodowały, że na rozwiązania DR dla krytycznych usług IT mogą pozwolić sobie także małe firmy. Firma Symantec będzie kontynuowała swoją strategię, która zakłada, że bezpieczeństwo i dostępność informacji powinny być rozpatrywane razem wobec zmieniających się zagrożeń. Zamierzamy także umocnić swoją pozycję w rozwiązaniach dostępności i rozwijać usługę Availability Consulting. Dzięki niej możliwa jest ocena środowiska biznesowego i informatycznego, zaprojektowanie, wdrożenie i zrealizowanie planów ciągłości biznesowej i informatycznej oraz połączenie ich w jeden, nadrzędny plan ograniczający prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu oraz jego potencjalne skutki.

Tracy Cooper, wiceprezes Sabre Holdings

Było lepiej, będzie lepiej

Tracy Cooper

Centrum programistyczne w Krakowie jest ważną częścią działalności Sabre, w którą poważnie zainwestowaliśmy począwszy od sierpnia 2000 r. Obecnie nasz polski oddział stał się Europejskim Centrum Rozwiązań. Tutaj powstają czołowe rozwiązania informatyczne dla branży turystycznej. Są tworzone przez polskich inżynierów z Małopolski i całego kraju. W przyszłości chcemy rozwijać działalność w Polsce, utrzymując jednocześnie pozycję jednego z najlepszych pracodawców, czego dowodem przyznana jest niedawno nagroda Lider Małopolski oraz status Pracodawcy Roku 2006 według Hewitt Associates. Jesteśmy bardzo dumni z tych nagród i z naszych pracowników. Sabre Travel Network opracowało w 2007 roku pierwsze na świecie rozwiązanie jednolitej rezerwacji kolejowej Sabre Rail Platform. Pozwoli ono firmom kolejowym w całej Europie łatwo połączyć wszystkie punkty sprzedaży niezależnie od ich protokołu technologicznego, zdolności przyłączeniowej oraz sposobów aktywności biznesowej. System Sabre Rail Platform tworzy w praktyce pojedynczy, globalny rynek dla wszystkich dostawców usług kolejowych, biur podróży i podróżnych, na którym będzie można kupować i sprzedawać produkty kolejowe za pomocą pojedynczej, uniwersalnej waluty lub języka. Prace nad Sabre Rail Platform prowadzone były w Europejskim Centrum Rozwoju Sabre Holdings w Krakowie. Także w 2008 roku Sabre będzie zatrudniać więcej wykwalifikowanych pracowników do Europejskiego Centrum Rozwiązań w Krakowie.

Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska

Było lepiej, będzie lepiej
Rok 2007 był według mnie rokiem interesującym dla polskiego rynku IT i przyniósł też dużo zmian. Największym wydarzeniem było niewątpliwie przeobrażenie grupy Prokom. Nowym trendem na rynku konsumenckim jest wzrost znaczenia produktów markowych - tu przykładem jest olbrzymi sukces komputerów przenośnych serii HP pavillion. Na rynku dużych przedsiębiorstw obserwujemy rosnące zainteresowanie myśleniem o informatyce w kategorii budowy wartości firmy; ważne jest zarządzanie portfelem inicjatyw i projektów i zarządzanie usługami. Te zmiany pokazują coraz większą dojrzałość naszego rynku i napawają optymizmem.

Dla HP był to wyjątkowo dobry rok pod wieloma względami, przede wszystkim udało się nam osiągnąć bardzo duże wzrosty w każdej z grup biznesowych, równomiernie. A co cieszy mnie najbardziej - to udało się nam wewnątrz samej firmy pogłębić integrację, co wcale nie jest proste w tak złożonej strukturze firmy obecnej na wielu rynkach, z najszerszym porfolio produktów w branży.


TOP 200