Było lepiej, będzie lepiej

Marek Ryński, dyrektor zarządzający Działu Rozwoju Biznesu, Sybase Polska

Było lepiej, będzie lepiej

Marek Ryński

Rok 2007 należy uznać za zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Wyraźne ożywienie, spowodowane zwiększonymi wydatkami organizacji na IT, było z pewnością pochodną dobrej koniunktury gospodarczej. Również administracja publiczna zaczęła skutecznie rozstrzygać przetargi. Sektor energetyczny, z uwagi na przekształcenia organizacyjne, także zapewnił dostawcom IT sporo pracy na najbliższą przyszłość. Rozdział firm w tym sektorze spowodował niemałe zamieszanie w działach IT, ale jak widać, w 2007 roku wiele wydarzyło się bardziej na papierze niż w serwerowniach. Ważnym spostrzeżeniem jest coraz większe nasycenie dużych graczy na rynku FMCG rozwiązaniami wspierającymi pracę handlowców w terenie. Rok 2007 to rozpoczęcie poważnego poszukiwania mniejszych odbiorców oraz poszerzanie oferty o rozwiązania mobilne dla innych branż posiadających zasoby pracownicze w terenie. Niedawne spotkanie, zorganizowane przez Sybase z Ralphem Kimballem, które zgromadziło ponad 300 przedstawicieli IT skupionych wokół projektów BI, udowodniło, że ta tematyka znajduje realizację w projektach, których jest coraz więcej. W 2007 coraz większym uznaniem cieszył się specjalizowany serwer analityczny Sybase IQ, wzrasta liczba klientów opierających swoje systemy o środowiska baz danych (w tym roku dołączył do nich m.in. Carrefour). Był to również rok, w którym na polskim rynku zaistniały takie rozwiązania jak Mirror Activator czy Avaki. Nie bez znaczenia jest również fakt zawarcia umowy z Ministerstwem Finansów na przekształcenie posiadanych przez resort licencji produktów baz danych, replikacji oraz serwera aplikacyjnego do modelu Site Licence, pozwalającego na nielimitowane wykorzystanie tych produktów we wszystkich projektach prowadzonych przez MF.

Tomasz Słoniewski, analityk IDC Poland

Było lepiej, będzie lepiej

Tomasz Słoniewski

Wstępne informacje płynące od klientów i producentów wskazują, że rynek oprogramowania w 2007 roku rozwijał się dynamicznie. Obudził się rynek firm bardzo dużych - kluczowe spółki Skarbu Państwa zdecydowały się na przeprowadzenie inwestycji w oprogramowanie wspomagające zarządzanie, zwłaszcza w systemy ERP, Business Intelligence i oprogramowanie branżowe. Zauważalny był zwrot w stronę oprogramowania standardowego zamiast pisanego na zamówienie lub przez wewnętrzne działy IT. Zmiana ta spowodowana jest głównie przez rosnące płace informatyków a także coraz większe skomplikowanie i koszty utrzymania takich rozwiązań. Rosnący rynek i emigracja powodują, że odczuwalny jest brak doświadczonych programistów i konsultantów wdrożeniowych. To powoduje, że wiele mniejszych projektów jest odkładanych na później a firmy informatyczne prowadzą nieustanną rekrutację. IDC przewiduje, że kłopoty kadrowe będą głównym zmartwieniem dla firm IT także w 2008 roku. Oprócz tego oceniamy, że dalej rosnąć będzie zainteresowanie oprogramowaniem branżowym zwłaszcza w takich sektorach jak energetyka, handel czy przemysł. Pod względem poszukiwanych funkcjonalności może być to ciekawy rok między innymi dla producentów oprogramowania do zarządzania portfolio i projektami (Project and Portfolio Management), systemów do zarządzania procesami biznesowymi - BPM (Business Process Management) oraz narzędzi zintegrowanej komunikacji (Unified Communications). W związku ze wzrostem zamożności społeczeństwa spodziewamy się także wzmożonych zakupów oprogramowania konsumenckiego, głównie gier, choć znacząca część z nich będzie dedykowana na coraz popularniejsze w naszym kraju konsole a nie komputery PC.

Jarosław Smulski, analityk IDC Poland

Było lepiej, będzie lepiej

Jarosław Smulski

Mijający rok był oczywiście rokiem notebooków. Wstępne wyniki pokazują blisko 70% wzrost sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Ich sprzedaż dogania już sprzedaż desktopów i tylko projektom edukacyjnym komputery stacjonarne zawdzięczają obronę pierwszego miejsca. Warto jednak pamiętać, że i w przypadku desktopów zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży (szacowany na około 18%). W przyszłym roku sprzedaż notebooków powinna już na dobre przewyższyć sprzedaż desktopów. Trudno w chwili obecnej oszacować, jaki wpływ na polski rynek rozwiązań mobilnych będzie miało pojawienie się nowego Asusa Eee PC i jemu podobnych maszyn. Jeśli wytworzy się moda w Polsce na tego typu rozwiązania, to segment subnotebooków może wystrzelić w przyszłym roku, tym bardziej, że cechą rozpoznawczą tych komputerów jest niska cena. Po gorszym roku, rynek serwerów ma szansę osiągnąć w tym roku najlepsze wyniki w swojej historii i to zarówno pod względem ilości sprzedanych maszyn, jak również ich wartości. O ile na ilość duży wpływ miały przetargi edukacyjne, o tyle na wartość miał również wpływ wzrost średnich cen rozwiązań serwerowych. Charakterystycznym trendem jest szybki wzrost sprzedaży rozwiązań typu blade. Mimo zamówienia licznych serwerów wolnostojących dla szkół i ich popularności w mniejszych firmach, ten segment rósł najwolniej w 2007 roku. Cechą charakterystyczną dla rynku zewnętrznych pamięci masowych jest szybki wzrost pojemności sprzedawanych rozwiązań. W Polsce w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku, sprzedało się więcej terabajtów pojemności dyskowej, niż przez cały zeszły rok. Jednak wobec szybkiego spadku cen jednego gigabajtu pojemności dyskowej, wartość tego rynku może się utrzymać na zbliżonym poziomie do zeszłorocznego.


TOP 200