Było lepiej, będzie lepiej

Andrzej Marcol, dyrektor działu rozwoju technologii ArchiDoc

Było lepiej, będzie lepiej

Andrzej Marcol

Rok 2007 przyniósł zmiany, które pozytywnie wpłynęły na rozwój branży outsourcingowej. Przede wszystkim coraz bardziej widoczny jest trend zarządzania poprzez pryzmat procesów biznesowych. Spowodowało to wzrost znaczenia technologii BPM (Business Process Management) oraz workflow, które umożliwiają automatyzację poszczególnych obszarów działalności przedsiębiorstw. Korzyści ekonomiczne oraz możliwość współdzielenia infrastruktury informatycznej i logistycznej sprzyjają wydzielaniu obsługi wielu procesów na zewnątrz. Prekursorami na rynku polskim w wykorzystaniu usług opartych na technologii BPM były przede wszystkim firmy telekomunikacyjne, jednak rok 2007 przyniósł znaczny rozwój tego segmentu usług także w branży bankowej. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie przełoży się to także na sektor ubezpieczeniowy, który zawsze podąża za tendencjami widocznymi w bankowości. Wzrost zainteresowania outsourcingiem oraz dostępność nowych technologii umożliwiają firmom zewnętrznym rozwijanie oferty usług i wychodzenie na przeciw potrzebom odbiorców. W 2008 rok ArchiDoc wchodzi z zamiarem szybkiej i skutecznej ekspansji na rynku outsourcingu back-office. Przewidujemy, że ten segment będzie nadal jednym z najszybciej rozwijających się na rynku usług outsourcingowych. Wydzielenie na zewnątrz całych procesów biznesowych związanych z przetwarzaniem dużych ilości dokumentów, oprócz korzyści ekonomicznych, oznacza także usprawnienie obsługi klientów, co coraz częściej będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost konkurencyjności polskich firm.

Andrzej Molski, dyrektor zarządzający CA Polska

Było lepiej, będzie lepiej

Andrzej Molski

Mijający rok upłynął w CA pod znakiem finalizacji procesu restrukturyzacji naszego modelu biznesowego, zapoczątkowanego w 2006 roku. Naszym celem było wzmocnienie pozycji najnowszych rozwiązań CA na rynku polskim oraz rozwinięcie współpracy z partnerami.

W tym roku mieliśmy kilka ciekawych wdrożeń naszych produktów, z których jesteśmy szczególnie dumni. CA Clarity, nasze sztandarowe rozwiązanie do zarządzania portfelami realizowanych projektów znalazło doskonałe zastosowanie w ING Banku Śląskim, zaś CA Wily Introscope wspiera wydawnictwo Agora w sprawowaniu kontroli nad poprawnym funkcjonowaniem złożonej struktury portalu gazeta.pl. Uprościliśmy także model cenowy oraz zasady licencjonowania cieszącego się ogromną popularnością rozwiązania do archiwizacji i odtwarzania danych CA ARCserve Backup.

Mijający rok kończymy z dużą satysfakcją z odniesionych sukcesów i wiarą, iż udało nam się umocnić pozycję w regionie oraz sprostać wyzwaniom, które niesie rozwój nowych technologii. Z nadzieją wyczekujemy nadejścia roku 2008 oraz nowych wyzwań związanych m.in. z ogromnymi inwestycjami związanymi przygotowaniami do Euro 2012. Widzimy w tym ogromną szansę na wniesienie także swojego wkładu w pomoc przy realizacji tak rozległych i dalekosiężnych projektów. Wierzymy, że oferowane przez nas rozwiązania sprawdzą się tutaj znakomicie.

Paweł Olszynka, analityk PMR

Było lepiej, będzie lepiej

Paweł Olszynka

PMR podtrzymuje prognozy z pierwszej połowy roku dla rynku IT. Spodziewamy się, że polski rynek IT wzrośnie w 2008 r. o ok. 14%. do ponad 25 mld zł. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem rynku IT w Polsce w latach 2006-2007 była bardzo korzystna sytuacja makroekonomiczna w gospodarce. Uważamy, że w najbliższych latach ten trend się utrzyma. Nasze ostrożne prognozy na lata 2008-2010 zakładają średnioroczną dynamikę PKB na poziomie ponad 5% oraz dynamikę nakładów inwestycyjnych w środki trwałe w gospodarce na poziomie 15%. Oczywiście wysoki wzrost inwestycji będzie, szczególnie w najbliższych 2-3 latach, dotyczył głównie sektora budowlanego (perspektywa Euro 2012), nie mniej jednak branża budowlana nie działa w oderwaniu od reszty gospodarki i jej wzrosty pociągną za sobą również wzrost inwestycji w innych dziedzinach, w tym również w zakresie teleinformatyki. Warto również podkreślić znaczenie funduszy strukturalnych w celu finansowania inwestycji informatycznych (zarówno przez przedsiębiorstwa jak i administrację publiczną). W tym kontekście coraz bardziej prawdopodobna wydaje się realizacja lub przynajmniej rozpoczęcie części z dużych projektów z sektora administracji publicznej. Według prognoz PMR w 2008 r. wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wzrośnie minimalnie o ok. 1,5-2%. Stabilizacja wartości rynku, która jest przede wszystkim efektem spadku cen usług (właściwie we wszystkich segmentach rynku). W przypadku wyraźnych obniżek na rynku hurtowym, a także w rozliczeniach międzyoperatorskich, nie należy wykluczać scenariusza zakładającego zupełną stagnację na rynku, a nawet spadek jego wartości. Kluczowe determinanty wartości sektora w roku 2008: negatywny trend na rynku telefonii stacjonarnej, dalszy rozwój usług dostępu do internetu (głównie w ujęciu ilościowym), malejąca dynamika przychodów na rynku telefonii komórkowej, działania regulatora przede wszystkim w obrębie rynku hurtowego i rozliczeń międzyoperatorskich. Jednym z ważnych trendów na który warto zwrócić uwagę jest poszukiwanie nowych źródeł przychodów i dywersyfikacja portfolio oferowanych usług przez operatorów telekomunikacyjnych w obliczu spadającej dynamiki przychodów (rosnące zainteresowanie świadczeniem usług ICT, z pogranicza IT i telekomunikacji, outsourcingu czy nawet usług finansowych).


TOP 200