Wirtualne desktopy w laboratorium testowym

Ponieważ technologia VDI jest stosunkowo nowa, jej znajomość wśród użytkowników względnie słaba, a praktyczne doświadczenia niezbyt liczne, postanowiliśmy przybliżyć przebieg i wyniki testu niektórych dostępnych już na rynku rozwiązań do wirtualizacji komputerów PC, przeprowadzonego przez amerykański tygodnik "Network World". Testowane były zarówno rozwiązania programowe, jak i systemy sprzętowe oferowane przez dużych, znanych producentów, ale też mniejsze firmy specjalizujące się w rozwijaniu technologii VDI.

VDI (Virtual Desktop Infrastructure - infrastruktura wirtualnych komputerów PC) to architektura, której popularność - w opinii analityków i ekspertów - będzie w najbliższych latach szybko rosła. Już obecnie na rynku jest dosyć dużo różnego rodzaju rozwiązań sprzętowych i programowych, które umożliwiają budowę systemów IT wykorzystujących wirtualne, a nie fizyczne komputery PC.

Wśród 5 testowanych rozwiązań programowych największe uznanie i bardzo zbliżone oceny zyskały dwie platformy: Citrix XenDesktop 4 i VMware View 3. Ale już w trakcie testów pojawiła się kolejna wersja platformy - VMware View 4, wykorzystująca nowy, bardzo wydajny protokół PCoIP, co zwiększyło ocenę tego systemu i w efekcie nieco wyprzedził on XenDesktop.

Natomiast wśród 3 testowanych rozwiązań sprzętowych najlepsze oceny zyskał PanoLogic, wyprzedzając systemy nComputing i Wyse.

Można zauważyć, że w testach nie zostały uwzględnione rozwiązania Microsoftu, ale firma ta nie oferuje specjalizowanych narzędzi VDI, które można by porównać z udostępnianymi przez platformy XenDesktop lub VMware View. W praktyce, Microsoft współpracuje z Citrix i oficjalnie zaleca korzystanie z rozwiązań XenDesktop, np. do hostowania Windows 7. Możliwa jest budowa systemu VDI tylko przy wykorzystaniu platformy Microsoftu, ale wymaga to integracji różnych, ogólnego przeznaczenia programów narzędziowych i aplikacji tej firmy.

Citrix XenDesktop 4: system wydajny i elastyczny

Citrix XenDesktop 4 należy do najbardziej uniwersalnych wśród testowanych platform pod względem możliwości przystosowania do wymagań użytkowników. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że system powstał jako hybryda wcześniejszych rozwiązań Citrix oraz systemu Linux.

Microsoft rekomenduje XenDesktop jako najlepsze rozwiązanie dla jego systemów Microsoft Standard VDI oraz Premium VDI. Ale XenDesktop może pracować na platformach Microsoft Hyper-V, jak również VMware ESX/vSphere lub XenServer.

Do zarządzania oprogramowanie wymaga dwóch maszyn wirtualnych, opartych na systemie Windows, które obsługują funkcje administracyjne oraz udostępniają obrazy komputerów PC, działając jako broker połączeń. Po stronie urządzeń końcowych XenDesktop współpracuje z większością klientów wykorzystujących systemy Windows, Mac OS, Linux oraz wieloma różnymi terminalami i smartfonami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200