Wirtualne desktopy w laboratorium testowym

Oprogramowanie Pano Manager pozwala na dostarczanie wirtualnych PC do terminali przy wykorzystaniu VMware ESX/vCenter, określenie zasad kontroli dostępu oraz interfejsów I/O, które Pano Cube może wykorzystywać. Z kolei Pano Gateway to kontroler połączeń realizowanych również przez kanały VPN.

Wirtualne desktopy w laboratorium testowym
Konfiguracja systemu jest bardzo prosta. Niewiele jest parametrów, które trzeba zdefiniować. Pano Manager umożliwia korzystanie ze współdzielonych lub przypisanych użytkownikowi maszyn wirtualnych VM, które mogą być organizowane w różnego rodzaju zestawy. Oprogramowanie pozwala na zdefiniowanie relacji między maszyną wirtualną a użytkownikami lub urządzeniami. Na przykład określenie, że dany terminal (Pano Cube lub inne urządzenie) lub użytkownik ma dostęp do określonej maszyny VM.

Testy wykazały, że terminale Pano Cube są niezwykle szybkie. Logowanie trwa sekundy, a szybkość dostępu do danych, również multimedialnych, jest bardzo wysoka.

Pano Manager i Pano Cube wymagają platformy VMware, ale jeśli użytkownik już zainwestował w to kosztowne oprogramowanie, to wdrożenie systemu VDI opartego na bardzo prostej platformie Pano Logic może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza że większość jej funkcji można zdefiniować bez korzystania z VMware vCenter. Warto też zauważyć, że przynajmniej w niektórych przypadkach można wykorzystać bezpłatną wersję VMware ESXi.

nComputing X550: niski koszt, prostota i efektywność

Opracowany przez nComputing system X550 to zmodyfikowana wersja klasycznych wersji serwerów świadczących usługi terminalowe. Wymaga on jednego lub dwóch złączy PCI w komputerze pełniącym role serwera do instalacji kart z interfejsami umożliwiającymi podłączenie miniaturowych terminali XD2 o wymiarach telefonu komórkowego i wyposażonych w porty do podłączenia głośnika, myszy, klawiatury i monitora oraz serwera (przez złącze ethernetowe, ale wykorzystujące własny protokół). Dwie karty umożliwiają obsługę maks. 10 terminali. Serwer może pracować na platformach: Windows XP, Windows 2003 lub 2008 Server. Systemy operacyjne są kontrolowane przez opracowane przez nComputng oprogramowanie wirtualizacyjne vSpace.

Wirtualne desktopy w laboratorium testowym
Każdy użytkownik X550 uzyskuje dostęp do własnej sesji systemu, tak jak by po prostu zalogował się do niego. Może wykorzystywać łącze internetowe oraz wszystkie urządzenia peryferyjne (np. drukarki) podłączone do serwera. Prawa dostępu do urządzeń, aplikacji, katalogów i udziałów na dysku są określane przez standardowe mechanizmy zabezpieczeń systemu operacyjnego.

Zaletą X550 (lub innych wersji tego rozwiązania) jest względnie niski koszt w przeliczeniu na użytkownika. Jeśli stosowane są aplikacje umożliwiające obsługę wielu użytkowników, to zakup licencji też może być znacznie niższy.

Najważniejszą zaletą vSpace jest jednak wyjątkowo prosty mechanizm alokacji zasobów oraz zarządzania maszynami wirtualnymi w porównaniu z innymi systemami. Pod względem kosztów utrzymania z rozwiązaniem tym nie mogą konkurować VMware, MS Hyper-V, a nawet bezpłatny XenServer.

Idea tego rozwiązania może się bardzo podobać, choć należy zauważyć, że jest to system mniej odporny na awarie w porównaniu z innymi testowanymi platformami, które udostępniają różne mechanizmy redundantnej konfiguracji.


TOP 200