Wirtualne desktopy w laboratorium testowym

Wyse: system efektywny, ale firmowy

Wyse jest znanym od lat producentem różnych terminali umożliwiających uruchamianie sesji zarówno Windows, jak i innych systemów operacyjnych. Niżej prezentowane są wyniki i opinie dotyczące terminali Wyse V10L/VXO.

Naszym zdaniem, są to urządzenia przeznaczone przede wszystkim dla firm VAR lub innych przedsiębiorstw zatrudniających specjalistów, którzy chcą i mają czas, by nauczyć się korzystania z firmowego, nietypowego systemu konfiguracyjnego Wyse. Nie przypomina on żadnego interfejsu administracyjnego, z jakim mieliśmy dotąd do czynienia.

Wirtualne desktopy w laboratorium testowym
Terminal V10L umożliwia wyświetlanie uruchomionej sesji, ale przesłanie danych do portu USB (np. zapis pliku w pamięci Flash) lub wydrukowanie dokumentu - wymagają skonfigurowania odpowiednich praw w zewnętrznym, dostępnym tylko dla administratora systemu pliku konfiguracyjnym. Choć do V10L można podłączyć standardowy monitor, klawiaturę i mysz, to jednocześnie terminal wykorzystuje firmowy system operacyjny WTOS (Wyse Terminal Operating System) Version 6.4. Barebones.

Do uruchomienia WTOS wymaga dostępu do zewnętrznych, przechowywanych na serwerze FTP plików konfiguracyjnych, definiujących ustawienia terminala i jego prawa dostępu. Ponieważ protokół FTP trudno uznać za bezpieczny, terminale te mogą okazać się słabym punktem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo systemu, nawet gdy są wykorzystywane tylko w sieci wewnętrznej.

Chociaż V10 jest trudniejszy do konfiguracji w porównaniu z większością firmowych urządzeń z którymi dotąd mieliśmy do czynienia, to po zakończeniu tej trudnej procedury okazało się, że dostęp i wydajność wyświetlania wirtualnych obrazów Windows XP jest znakomita. Dotyczy to zarówno konfiguracji wykorzystujących VMware View ¾, jak i XenDesktop stosujących protokoły RDP lub ICA oraz maszyn wirtualnych XP, pracujących pod kontrolą VMware vSphere.

Wyse oferuje dodatkowe rozszerzenia oprogramowania serwerowego do obsługi multimediów, m.in. Wyse TCX Multimedia Server i TCX Bridge Sound Server, ale ich testy wykorzystujące YouTube dały słabe rezultaty - jakość obrazu i dźwięku była daleka od zadowalającej. Co więcej, nie wydaje się lepsza niż podczas odtwarzania plików multimedialnych bez tych dodatkowych komponentów serwerowych.

Sychron OnDemand: łatwy w użytkowaniu, ale jeszcze niedopracowany

OnDemand umożliwia uruchomienie sesji VM, wykorzystując stronę WWW i jej mechanizmy autentykacji. Nawiązywanie połączeń jest realizowane przy zastosowaniu technologii Java (JRE 1.6), a maszyna hostująca może pracować pod kontrolą Windows XP, Vista lub Windows 2003 Server.

Sychron OnDemand może uruchamiać sesje VDI, stosując systemy wirtualizacyjne Microsoft Hyper-V lub VMware ESX 3.5. W pierwszym testowanym scenariuszu oprogramowanie wykorzystuje Microsoft IIS (Internet Information Services), jako portal obsługujący połączenia urządzeń klienckich z maszynami VM kontrolowanymi przez Hyper-V.


TOP 200