Wirtualne desktopy w laboratorium testowym

Oprogramowanie tworzy obrazy LivePC - wirtualne komputery PC definiowane od podstaw lub wykorzystujące odpowiednio przetworzone obrazy VMware. Podczas testów okazało się jednak, że budowa dobrze działających LivePC nie jest zadaniem łatwym, a generowane obrazy mają bardzo duże rozmiary.

Podstawowe moduły systemu to LivePC Creator oraz Player. Pierwszy służy do tworzenia obrazów, a drugi - do ich uruchamiania.

Po utworzeniu, obrazy VM są przechowywane na serwerze MokaFive, ale mogą być skopiowane również do innych zdefiniowanych przez administratora lokalizacji.

Ich dystrybucja jest kontrolowana przez program MokaFive Player, który w przypadku żądania dostępu kontaktuje się z serwerem MokaFive, sprawdzając login i hasło użytkownika, a także zgodność żądania z zasadami polityki bezpieczeństwa oraz ewentualne aktualizacje obrazu VM. Program może też działać w trybie offline, do autentykacji wykorzystując dane zapisane w pamięci podręcznej. Reguły dotyczące polityki bezpieczeństwa mogą być zintegrowane w obrazie LivePC.

W przypadku oprogramowania MokaFive trudno mówić o szybkości i wydajności dostępu, bo po załadowaniu jest ono uruchamiane i działa na lokalnym komputerze. Warto jednak zauważyć, że przed utworzeniem obrazu, np. systemu Windows XP, warto przygotować jego maksymalnie okrojoną wersję, bo inaczej późniejsze ładowanie obrazu LivePC z serwera może się okazać bardzo długą i uciążliwą operacją.

Technologia opracowana przez MokaFive jest bardzo oszczędna, choć do efektywnego działania wymaga wykorzystania niektórych elementów systemu VMware.

Architektura systemu MokaFive różni się od standardowych rozwiązań VDI. Inna jest rola serwera hostującego obrazy VM, bo są one uruchamiane lokalnie w urządzeniach klienckich i nie wymagają stałej łączności. Serwer MokaFive umożliwia jednak aktualizację maszyn wirtualnych, a więc jest to rozwiązanie klasy VDI.

Wirtualne desktopy w laboratorium testowym

TOP 200