Nie kończąca się opowieść

Oprogramowanie Digitlandu od lat pozwala na wymianę danych w formacie EDI. Ostatnio firma wzbogaciła je w obsługę standardowych dokumentów zamówienia i faktury. Oprócz tego system Digitland Enterprise potrafi wymieniać dane bez pośrednictwa operatorów EDI - w formacie XML lub innym, za pośrednictwem popularnych protokołów, np. HTTP, HTTPS, FTP, SMTP.

Krakowska firma próbuje też pokonywać problemy związane z wymianą danych z oprogramowaniem bankowym. O ile bowiem tworzenie plików przelewów dla programów bankowości elektronicznej nie stanowi problemu, o tyle odbiór informacji zwrotnej w postaci elektronicznych "wyciągów" wciąż pozostaje problemem wielu dostawców. Do końca roku firma zaprezentuje moduł wymiany danych, umiejący rozliczać transakcje nie tylko wg nazwy i numeru konta kontrahenta, ale także wszelkie informacje zawarte w wyciągu, np. numer faktury, kwotę, daty itp. Zgodnie z zapowiedziami Digitland zintegrował także swój system z systemem analitycznym Oracle Express.

Digitland nie ujawnia planów produktowych na najbliższe miesiące. Przedstawiciele firmy mówią jednak, że w dłuższej perspektywie będą rozwijane funkcje związane z zarządzaniem łańcucha- mi dostaw.

Exact Software

Exact Globe

Exact Software Poland (ESP) wdraża głównie oprogramowanie opracowane w centrali w Holandii, jednak ostatnio polski oddział samodzielnie stworzył trzy istotne rozszerzenia systemu Exact Globe. Pierwsza z nowości to od dawna oczekiwana aplikacja do obsługi EDI współpracująca zarówno z systemem Exact Globe for Windows SQL wykorzystującym bazę danych SQL Server 7, Exact Globe 2000 z SQL Server 2000, jak i wcześniejszymi aplikacjami DOS-owymi. Kolejny lokalny produkt to współpracujący z systemem Exact Globe system kasowy działający w trybie online i offline. Trzeci zaś to moduł faktur eksportowych dla wersji Exact Globe for Windows. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, lokalizowanie analogicznych produktów macierzystej firmy nie zadowoliłoby polskich użytkowników ze względu na krajową specyfikę.

Z powodu częstych zmian w przepisach Exact oferował dotychczas w Polsce jedynie pakiet kadrowy, bez naliczania płac. Ostatnio jednak centrala opracowała międzynarodową elastyczną wersję systemu kadrowo-płacowego. Polska jest piątym krajem, dla którego jest przygotowywany pakiet lokalizacyjny - ma być dostępny w pierwszym kwartale 2003 r. W tym samym czasie na polski rynek ma trafić moduł produkcyjny systemu Exact Globe 2000. Prawdopodobnie będzie to zupełnie nowa jakość. Moduł będzie bowiem wzbogacony w rozwiązania przejętych przez Exact Software dwóch amerykańskich firm specjalizujących się w oprogramowaniu produkcyjnym: Macola oraz Kewill.

Według nieoficjalnych informacji, pod koniec 2003 r. można spodziewać się uproszczenia zasad licencjonowania oprogramowania Exact Software. Obecnie firma pobiera oddzielne opłaty za modu- ły funkcjonalne, a oddzielne za aplikacje klienckie, pozwalające na współpracę jedynie z wybranymi modułami systemu. W nowym modelu, który nie został jeszcze formalnie zatwierdzony, jedna licencja kliencka pozwalałaby na korzystanie ze wszystkich aplikacji systemu.

Geac Polska

System21

System21 to system dojrzały. Jak twierdzą przedstawiciele Geac Polska, rdzeń systemu nie będzie w najbliższym czasie znacząco wzbogacany funkcjonalnie. Ewentualne nowości będą zaś wprowadzane w formie zewnętrznych modułów - jako rozszerzenia zintegrowanej z System21 internetowej platformy Geac. Aplikacje wchodzące w skład commerce.platform pozwalają prowadzić sprzedaż w Internecie (Sales.connect, dawniej eSupply), obsługę posprzedażną (Service.connect), składać zamówienia do poddostawców (Buy.connect) oraz udostępniać im wybrane dane na temat firmy (Vendor.connect). Jedną z ciekawszych nowości jest broker komunikatów (Doc.connect), umożliwiający wymianę danych między systemami oraz budowanie systemów obiegu dokumentów. Broker potrafi dokonać zmiany formatu komunikatów (m.in. EDI, XML, TXT, XLS) oraz przesyłać różnymi protokołami (m.in. HTTP, HTTPS, FTP, SMTP).

O wiele ważniejsze zmiany zachodzą w dziedzinie technologii. W pierwszym kwartale 2003 r. ma zakończyć się projekt, w ramach którego Geac - we współpracy z firmą Jacada - wyposaży System21 w interfejs graficzny Java (o technologii Jacada pisaliśmy w CW nr 46/2000). W tym czasie firma powinna też zakończyć przenoszenie kodu System21 z języka RPG do środowiska ILE (Integrated Language Environment). Dzięki temu wprowadzanie modyfikacji do systemu będzie przebiegać znacznie szybciej niż dotychczas. Według przedstawicieli Geac Polska, polska premiera wersji 3.5.3. SP6 odbędzie się w połowie 2003 r.


TOP 200