Przyczajony tygrys, ukryty smok

To jest kontrowane stwierdzeniem, że nakłady na takie systemy są znaczące i żeby się zwróciły w przypadku rozwiązań lokalnych, muszą to być rozwiązania ułomne i niedopracowane, bo na lokalnym rynku jest za mało klientów. Czy firmy energetyczne w Polsce powinny budować rozwiązania MDM (Meter Data Management) siłami lokalnych firm, czy też czekać na rozwiązania światowe? To trudne dylematy, wobec których stoi branża energetyczna.

"Nie oczekujemy żadnych preferencji i nie boimy się merytorycznej konkurencji. Dlaczego polscy producenci ograniczani są formalnymi zapisami referencyjnymi?" - pyta Tomasz Bendlewski.

W Polsce proporcjonalnie wydajemy więcej na lokalne rozwiązania, a na świecie znacznie więcej IT w energetyce jest outsourcowane (powszechne są duże infrastrukturalne umowy outsourcingowe). "Na świecie stosowane są nawet takie usługi jak «Meter as a service»" - twierdzi Jacek Piotrowski. "Model usługowy IT przetwarzanie w chmurze to wartościowa propozycja dla branży utilities" - dodaje Jarosław Szymaniuk z Microsoft Polska.

Z uwagi na uwarunkowania regulacyjne u nas nie bardzo opłaca się przedsiębiorstwom energetycznym korzystanie z usług informatycznych (chodzi przede wszystkim o rozliczanie kosztów).


TOP 200