Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

Usługi sieciowe

Windows NT Advanced Server jest bez wątpienia produktem dużo lepszym, niż znany od dawna system LAN Manager. Jest to serwer dużo łatwiejszy do zarządzania, współpracujące harmonijnie z innymi stanowiskami sieci komputerowej.

Co więcej, Microsotf wprowadzi wkrótce na rynek nowy, ulepszony system zarządzania siecią Hermes. Tak Hermes, jak i Windows NT Advanced Server, to bardzo silne punkty systemu NT, podkreślające jego przydatność do pracy w sieciach komputerowych.

Jednak pomimo tych zalet, Windows NT nie wydaje się być dzisiaj systemem, nadającym się do zarządzania rozbudowanymi sieciami komputerowymi. Dostępna obecnie wersja serwera Windows Nt Advanced Server sprawuje się poprawnie przy obsłudze 25-50 stanowisk. Obsługa większej liczby stacji roboczych jest już trudniejsza.

Widać więc, że system NetWare nie ma na razie poważnych konkurentów. Głównym problemem firmy Novell wydaje się być raczej przekonanie użytkowników do przechodzenia na system NetWare 4.x ze starszych wersji, niż obawa o to, że utraci ona przodującą pozycję na rynku producentów sieciowych systemów operacyjnych. W każdym razie Windows NT nie jest i pewnie długo jeszcze nie będzie poważnym konkurentem dla systemu NetWare.

Co dalej?

Bardzo trudno jest obecnie przewidzieć czy Windows NT zagrozi w przyszłości pozycji takich systemów jak Unix, czy OS/2. Wszelkie spekulacje na ten temat są podobne do wróżenia z fusów. Należy po prostu obserwować rynek i zainteresowania użytkowników.

Można ostatnio zaobserwować duże zainteresowanie systemem NT ze strony firm, preferujących system Unix, takich jak: AT&T, Intergraph Corp., Sequent Computer Systems i Mips Technologies Inc. Także firmy, które stosowały do tej pory głównie system VMS, są obecnie żywo zainteresowane systemem NT. Są to m.in.: DEC i Executive Software Inc. Jednak zainteresowanie to nie przesądza jeszcze o niczym. Microsoft też interesował się swego czasu systemem OS/2 i widać co z tego wyszło.

Można jednak sądzić, że po pojawieniu się na rynku szybszej i ulepszonej wersji systemu NT, jakim ma być Daytona, Windows NT stanie się z czasem jednym z głównych, choć nie dominującym systemem operacyjnym dla środowiska klient/serwer.

Czy będzie to sukces firmy Microsoft? Po takich produktach jak DOS i Windows należy raczej w to wątpić.

Unix: system o wielu obliczach

Jak wszystkim wiadomo, to tak naprawdę nie ma jednego systemu Unix. Na rynku znajduje się wiele odmian tego systemu. I tak dla komputerów z procesorami Intel są to takie wersje, jak: UnixWare firmy Novell, Open Desktop firmy SCO i Solaris firmy SunSoft. Spośród tej trójki dominuje wyraźnie produkt firmy SCO.

Rywalizujące z SCO systemy Unix oferują szereg nowych rozwiązań i lepszy współczynnik translacji programów. Jednak wszystkie te systemy mają podobne wady i zalety, dlatego omawiane będą wspólnie pod hasłem Unix.


TOP 200