Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

Każda firma i instytucja, która decyduje się na zainstalowanie u siebie sieci komputerowej, staje przed podstawowym dylematem: jaki system operacyjny pracujący w środowisku klient/serwer spełni najlepiej jej oczekiwania.

Każda firma i instytucja, która decyduje się na zainstalowanie u siebie sieci komputerowej, staje przed podstawowym dylematem: jaki system operacyjny pracujący w środowisku klient/serwer spełni najlepiej jej oczekiwania.

Jak się wydaje, najważniejszymi cechami systemów operacyjnych, determinującymi ich przydatność dla różnych grup użytkowników są: skalowalność (możliwość instalowania systemu i uruchamiania aplikacji na różnych komputerach, tak jedno-, jak i wieloprocesorowych) i współoperatywność (umiejętność współpracy i wymiany danych między systemami).

To właśnie te dwie cechy systemu, bardziej niż pozostałe, zadecydują o tym, który z funkcjonujących obecnie na rynku systemów operacyjnych w dającej się przewidzieć przyszłości stanie się systemem nr 1. Wyścig o palmę pierwszeństwa rozegra się chyba tylko między takimi systemami jak: Windows NT firmy Microsoft Corp., OS/2 firmy IBM czy jednym z systemów typu Unix-firm SunSoft Inc. lub Novell Inc.

Jak na razie w rywalizacji tej przodują systemy Unixowe, szczególnie po pojawieniu się na rynku Solaris firmy SunSoft i UnixWare firmy Novell Inc.

Nie należy jednak zapominać o systemach NT i OS/2. Nowe, przystosowane do pracy na komputerach desktop Unixowe systemy operacyjne (Solaris i UnixWare) są nowymi produktami, nie do końca jeszcze przetestowanymi i przez to nie pozbawionymi pewnych wad i niedoróbek. Natomiast systemy NT i OS/2 zdobywają powoli coraz większą część rynku, stając się z czasem coraz lepszymi, wyposażanymi w nowe możliwości produktami. Szczególnie system OS/2 cieszy się już teraz opinią dobrze dopracowanego systemu, a jego twórca, firma IBM pracuje intensywnie nad systemem Taligent, który zastąpi być może w przyszłości OS/2.

Wielu użytkowników pracuje też obecnie w środowisku operacyjnym klient/serwer, w którym serwer pracuje pod systemem NetWare, a stacje robocze pod systemem Windows 3.1. Konfiguracja ta wydaje się zdobywać coraz większą popularność, chociaż kombinacja NetWare/Windows ma też swoją słabą stronę. Zdaje ona dobrze egzamin przy obsłudze aplikacji lżejszego kalibru, natomiast w systemach bardzo obciążonych, gdzie wymagana jest duża wydajność i uruchamiane są rozbudowane aplikacje, sprawuje się już dużo słabiej.

Omówimy wady i zalety poszczególnych systemów operacyjnych. Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd 32- bitowych systemów pozwoli lepiej je ocenić i pomoże w ewentualnym wyborze jednego z nich.

Windows NT, Unix i OS/2

Windows NT: system nie spełnionych obietnic

Podobnie jak Unix, system operacyjny Windows NT firmy Microsoft Corp. jest produktem oferującym użytkownikowi wszystkie funkcje związane z pracą w środowisku klient/serwer. Windows NT mogą być instalowane na komputerach różnych platform sprzętowych, stwarzając użytkownikowi dogodne warunki pracy i wspierając go w procesie pisania nowych aplikacji.

Wynikają one z faktu istnienia wielu różnych wersji systemu Unix, oferowanych przez konkurujące ze sobą firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200