Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

Instalacja systemu

Instalacja systemu jest bardzo prosta. System sprzedawany jest zazwyczaj na dyskach CD-ROM i uruchomienie go na konkretnym komputerze nie trwa dłużej niż kilka godzin.

Niezawodność pracy systemu

Jak twierdzi większość użytkowników tego systemu, to wbrew pewnym obiegowym opiniom, sprawuje się on bardzo dobrze i pracuje w miarę niezawodnie. Jednak wiele firm decyduje się na bardziej wg nich godny zaufania, starszy system dla maszyn Sun - SunOS 4.x. Wielu użytkowników potwierdza jednak, że SunOS 4.x jest systemem lepiej dopracowanym i oczekują, że następne wersje systemu Solaris dorównają niezawodnością temu systemowi.

Wydajność systemu

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na podejrzanie nieraz wolną pracę systemu Solaris 2.3. Próbowali oni dociec przyczyn tego stanu rzeczy, ale bezskutecznie. Panuje opinia, że powodem jest włączenie do systemu Solaris 2.3 kilku nowych, nie sprawdzonych jeszcze do końca programów usługowych.

Łatwość obsługi systemu

Panuje tu zgodna opinia, że system Solaris jeśli chodzi o łatwość jego obsługi nie różni się zbytnio, od innych popularnych obecnie systemów operacyjnych.

Zgodność ze starszym oprogramowaniem

Wszyscy użytkownicy twierdzą, że możliwość uruchamiania na komputerach pracujących pod systemem Solaris 2.3 wcześniej opracowanych aplikacji, jest w pełni zadowalająca. Wszystkie napisane pod systemem Solaris 2.3 aplikacje dają się też łatwo uruchamiać na komputerach pracujących pod różnymi wersjami systemu SunOS.

Współpraca i wymiana danych między systemami

Także i w tej dziedzinie użytkownicy ocenili system Solaris 2.3 pozytywnie. Sprawował się on zupełnie poprawnie współpracując z takimi systemami jak: AIX firmy IBM, HP/UX firmy Hewlett-Packard i SunOS 4.x.

Zalety Solaris 2.3

Wielu użytkowników podkreśla takie zalety Solaris 2.3 jak: wysoka wydajność; brak poważnych błędów; dołączenie do systemu nowych narzędzi, bardzo usprawniających proces zarządzania systemem; współpraca z interfejsem WABI; nowy, ulepszony system wyświetlania informacji w oknach.

A oto ilość punktów, przyznanych systemowi Solaris 2.3 przez oceniających go użytkowników. Oceniali oni każdą z cech systemu oddzielnie. Skala ocen zawierała się w przedziale 1-5, gdzie 1 to ocena niedostateczna, a 5 doskonała. Po podsumowaniu punktów i obliczeniu średniej okazało się, że system oceniony został na 3,8 pkt. Ilość punktów przyznanych każdej z własności systemu była następująca:

1. Łatwość instalowania systemu - 4,0

2. Niezawodność pracy systemu - 4,3

3. Wydajność pracy systemu - 3,0

4. Wsparcie techniczne produktu - 3,3

5. Koszty produkcyjne - 4,3

6. Łatwość pracy - 3,3

7. Zgodność - 4,0

8. Współoperatywność - 4,0

9. Nowe rozwiązania - 3,8

Kolejność poszczególnych własności odpowiada ich ważności dla użytkowników.


TOP 200