Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

Co dalej z Unixem?

Unix na pewno nie ma żadnej szansy, aby stać się alternatywą dla systemu DOS i zresztą chyba nigdy jej nie miał. Wydaje się jednak, że odegra on znaczącą rolę przynajmniej w dwóch dziedzinach:

1. Obsługa specjalizowanych komputerów biurkowych, na których uruchamiane są profesjonalne aplikacje.

2. Serwery zarządzające dużymi bazami danych, komputery komunikacyjne i komputery obsługujące rodzime aplikacje.

OS/2: system dobry, ale o niepewnej przyszłości.

Jeżeli chodzi o umiejętność współpracy i wymiany danych między dużymi systememami typu mainframe czy komputerami AS/400, to OS/2 jest na pewno lepszy, niż pozostałe omawiane tu systemy operacyjne. Dotyczy to też pracy w sieciach warstwowych SNA. Silnymi punktami systemu OS/2 są też: pakiet Dabase Manager, monitor przetwarzania transakcyjnego on-line CISC oraz mnogość różnego rodzaju programów narzędziowych. Jest to system sprawujący się oczywiście najlepiej w środowisku produktów firmy IBM. Tak NT, jak i Unix oferują tylko bardzo ograniczony dostęp do sieci typu SNA.

Silne wsparcie dla standardu OpenDoc

OS/2 posiada cechy umożliwiające pracę w standardzie OpenDoc. Ten opracowany przez firmę DEC, niezależny format danych definiuje architekturę dokumentów złożonych. Standard ten traktowany jest często jako alternatywa dla opracowanego przez firmę Microsoft systemu OLE.

Tak jak OLE, tak i OpenDoc pozwala na współpracę kilku aplikacji w procecesie tworzenia jednego złożonego dokumentu. Używana przez OpenDoc technika łączenia obiektów oferuje jeszcze większe możliwości, niż system OLE. I tak np. OpenDoc pozwala łączyć obiekty rezydujące w różnych, heterogenicznych sieciach komputerowych.

OS/2 - system w pełni dopracowany

System OS/2 nie jest produktem nowym. Kilka lat temu wielu użytkowników sądziło, że oto pojawił się następca systemu DOS. Były to czasy, gdy jeszcze mało kto słyszał o systemie Windows, a firmy IBM i Microsoft współpracowały ze sobą bardzo ściśle. Po rozejściu się dróg tych dwóch firm, system OS/2 był dalej rozwijany ale już tylko przez IBM.

Dzisiejszy system OS/2 w wersji 2.x różni się znacznie od OS/2 sprzed laty. Aplikacji jest jeszcze być może za mało, ale możliwość współpracy z DOS i Windows rekompensuje tę wadę.

Niepewna przyszłość

OS/2 jest jednym z wielu opracowanych przez firmę IBM w ostatnich latach systemów. Należą do nich: MVS, VSE, VM, OS/400, AIX/6000, PowerOpen, Workplace OS i Taligent. Ta wielość systemów firmy IBM nasuwa pytanie, jaką strategię wybierze IBM w przyszłości.

Wydaje się, że system OS/2 będzie dalej aktywnie rozwijany przez IBM. Nie jest jeszcze pewne, w jakim kierunku OS/2 będzie dalej ewoluować. Można sądzić, że sam IBM nie jest przekonany, w jakim kierunku rozwijać ten system. OS/2 jest cały czas udoskonalany, szczególnie w takich dziedzinach jak: dostosowanie jądra systemu do przetwarzania wieloprocesorowego i dobudowywanie pakietów typu middleware (oprogramowanie umożliwające współpracę różnych sieci heterogenicznych, używających odmiennych protokółów komunikacyjnych).


TOP 200