Przewodnik po 32-bitowych systemach operacyjnych 29

A może przyszłość należy do opracowywanego właśnie przez IBM systemu operacyjnego Workplace, który instalowany będzie na komputerach wyposażonych w procesor PowerPC. Będzie on wyposażony winterfejs, dzięki któremu Workplace będzie mógł obsługiwać aplikacje tworzone dla systemu OS/2.

Należy tu wspomnieć też o systemie Taligent, który jest 32-bitowym, zorientowanym obiektowo systemem operacyjnym. System ten traktowany jest często jako odpowiedź firmy IBM na opracowany przez Microsoft system Cairo. Można też brać pod uwagę taki scenariusz: Workplace staje się swoistą wersją 3.0 systemu OS/2, co zmusza wielu użytkowników systemu OS/2 do stopniowego przechodzenia na system Workplace, oczywiście pod warunkiem, że procesor PowerPC zdobędzie na stałe swoje miejsce na rynku.

System OS/2 przedstawiany był często jako produkt nowej generacji, który zajmie miejsce innych systemów firmy IBM. Fakty wydają się to potwierdzać, jako że zdobywa on coraz więcej zwolenników wsród użytkowników systemów firmy IBM. Jest to dobrze dopracowany system, który obsługuje większość aplikacji systemów DOS i Windows nawet lepiej, niż same systemy DOS i Windows. Ta ostatnia opinia wyrażona została oczywiście przez koła zbliżone do firmy IBM.

Na popularność systemu wpływa też liczba bardzo dobrze napisanych aplikacji, szczególnie tych przeznaczonych dla serwerów. System OS/2 jest i na pewno pozostanie wartościową opcją przy wyborze systemu do pracy w środowisku klient/serwer.

Podsumowanie

Prezentowana poniżej tabela umożliwia porównanie tych trzech systemów. Danych do niej dostarczyli użytkownicy wystawiając oceny w skali 1-10, gdzie 1 to ocena najgorsza, a 10 ocena bardzo dobra. W ocenie brało udział przeszło 400 użytkowników, a poszczególne cechy systemów oceniane były przez nie mniej, niż 50 użytkowników.

Solaris 2.3 - opinie użytkowników

Historia tego systemu zaczęła się w połowie 1992 r., gdy na rynku pojawia się Solaris 2.0. W tym czasie większość komputerów Sun pracowała pod systemem operacyjnym SunOS 4.x. Użytkownicy tych komputerów nie bardzo chcieli instalować Solaris 2.0, który był zresztą wzorowany była na systemie SunOS 5.x.

Ostatnia wersja 2.3 systemu Solaris pojawiła się na rynku jesienią zeszłego roku i producent wyposażył ją w nowy tryb wyświetlania, zaprojektowany na bazie produktu Display PostScript firmy Adobe. Inne dołączone do wersji 2.3 rozwiązania to: asynchroniczny protokół komunikacyjny Point-to-Point; lepsza praca modułów obsługi sieci i przetwarzania transakcyjnego; dołączenie modułu zabezpieczenia systemu, pracującego na poziomie specyfikacji C 2; udostępnienie użytkownikowi wielu nowych narzędzi, ułatwiających proces administrowania siecią. System ten jest dalej rozwijany i wkrótce pojawi się na rynku kolejna jego wersja 2.4. Zebrane tu opinie o pracy systemu Solaris 2.3 pochodzą od użytkowników pracujących w tak różnych środowiskach jak: uniwersytety, firmy software'owe, instytucje finansowe i producenci sprzętu elektronicznego.


TOP 200