Temat: Zarządzanie projektami IT

Klub CIO, 13 lutego, Warszawa: Nowa generacja SSC Szymon Augustyniak Pierwsze spotkanie Klubu CIO uświetniło wystąpienie Michała Głowińskiego, CIO Roku 2019, szefa HL Tech. Historia błyskawicznej budowy spółki i wyjątkowej zmiany do jakiej zostało przeznaczone, wykraczają poza ramy historii klasycznej SSC, poza zakres klasycznej definicji. Podobnie jest w przypadku organizacji technologicznych które reprezentują Monika Płocke, Sebastian Drzewiecki i Łukasz Wierciński, paneliści debaty o zadaniach SSC przyszłości. Zakres odpowiedzialności za kreację, za skalę technologiczną zmianę, którą dostarczają swoim firmom, nakazują poszukać innych definicji dla spółek technologicznych de facto odpowiedzialnych za cyfrową transformację całych globalnych korporacji: Nordea, Roche, GSK. O meta modelu na rynku centrów usług wspólnych, procesie jego konsolidacji mówił Tomasz Pyrak, prezes IT Kontrakt. Jego konsekwencją będzie powstanie spółek globalnie zapewniających dostęp do zarówno strategicznych jak i operacyjnych centrów usług. Będą one w stanie zarówno przejąć automatyczne, nieinnowacyjne zadania - zdjąć ich brzemię z firmowego IT aby uwolnić tam kreatywność, jak i wypełnić treścią bardzo ambitne, pionierskie pomysły na cyfryzację - dostarczyć unikalnych i deficytowych kompetencji, które pozwolą je zrealizować. To ciekawy meta model, który musi także posiadać nowego rodzaju, elastyczne relacje z wewnątrzfirmowym IT, wymusi zapewne zbudowanie po ich stronie większych kompetencji zarządczych i strategicznych. Model tym ciekawszy, że IT Kontrakt w oparciu o kapitał właścicielski globalnego funduszu Oaktree jest de facto prekursorem takiego trendu; w szybkim tempie planuje dokonać całej serii przejęć, zbudować zasoby i potencjał aby konkurować z największymi globalnymi dostawcami wiedzy o strategiach i projektach IT. Tym bardziej miło mi poinformować, że IT Kontrakt został sponsorem głównym Klubu CIO w 2019 roku. Pierwsze spotkanie Klubu CIO w 2109 r. był także okazją do przypomnienia się klubowej społeczności przez Roberta Jesionka, który był pierwszym szefem Klubu w latach 2003-2008. Robert przedstawił teaser jednego z sondaży wśród CIO - będzie w Klubie zajmował się m.in. systematycznymi badaniami w różnych formatach, mającymi na celu lepszą wymianę wiedzy i opinii na tematy biznesowo-technologiczne w ramach klubowej społeczności.
Klub CIO w Warszawie, 18 października 2018 Mariusz Mierzejewski Powszechne eID. Wprowadzenie tożsamości elektronicznej w Polsce. Jakie szanse i wyzwania niesie wprowadzenie tożsamości elektronicznej – eID – w obszarze biznesowym? Brak efektywnego rozwiązania może w perspektywie kilku lat stanowić barierę dla rozwoju cyfrowej gospodarki, szczególnie w obszarze innowacyjnych rozwiązań. Polski rynek elektronicznej identyfikacji znajduje się dopiero we wstępnej fazie rozwoju. Globalne firmy korzystają z własnych, odrębnych systemów identyfikacji – jak Google Id i Facebook Connect - jednak nie oferują one faktycznej usługi potwierdzenia tożsamości. Jednocześnie brakuje polskich systemów eID udostępnionych do komercyjnego wykorzystania. Pierwszym takim systemem będzie stworzone przez KIR mojeID, znajdujące się obecnie w fazie pilotażu technicznego. Wkrótce zostanie uruchomiony szerzej w ramach pilotażu produkcyjnego. mojeID to usługa, która pozwoli na przeniesienie do świata wirtualnego wielu procesów wymagających dotychczas osobistego zaangażowania użytkownika. Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, którzy uczynił z KIR hub technologiczny dla nowoczesnych, strategicznych w wymiarze państwa rozwiązań z obszaru cyfrowej gospodarki jest najlepiej predestynowaną osobą, która przedstawiła założenia i wizję mojeID oraz całego polskiego systemu elektronicznej tożsamości. W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja panelowa o adaptacji eID przez wybrane branżę, biznesy.
Klub CIO w Gdyni, 11 października 2018 Mariusz Mierzejewski Pogranicze przyszłości Spotkanie poświęcone było zadaniom i projektom, które pozwalają firmom osiągać stabilnie tytułowe pogranicze przyszłości: mieć organizację przygotowana pod względem architektury, struktury, kompetencji, koncepcji rozwojowych - na to by sięgać po technologie dziś jeszcze pionierskie, innowacyjne, AI czy RPA. Spotykanie odbyło się w nowej gdyńskiej siedzibie Nordea, gospodarzem była, Monika Płocke, Head of Banking technology Change w Nordei, która przedstawiła cele swojej organizacji, także w kontekście walki o kompetencje i robotyzacji procesów. Organizacyjno-funkcjonalny podział Nordei, zacieranie granic krajowych i obszarowych widoczne wyraźnie "montowaniu" projektów, pozwala na bardzo szybkie zwiększanie siły technologicznej banku, która staje się wręcz najistotniejszą przewagą konkurencyjną. Wzrost znaczenia i siły IT (dziś podlegający Monice Płocke zespół to ponad 2 tys. osób) musi dokonywać się bardzo szybko, zarazem systematycznie. Najlepszy wstęp do dyskusji dało wystąpienie Grażyny Musiatowicz-Podbiał, laureatki ostatniego konkursu CIO Roku (Diament CIO 2017), która opowiedziała w jaki sposób jej dokonania w Nest Banku otwierały pole do wprowadzania rozwiązań należących właśnie do kategorii gorących, pionierskich trendów. Na czym polega upraszczanie architektury w taki sposób, aby stało się ono już nie tyle projektem, ile procesem. Bardzo interesująco przedstawia się szczególnie katalog mierzalnych, istotnych korzyści uzyskanych w projekcie a następnie procesie stałego upraszczania architektury. Partnerem spotkania był IPR Insights, którą reprezentował Janusz Krzyczkowski, szef firmy. Software Asset Management także jest elementem przygotowania organizacji do sięgania po innowacyjne rozwiązania, narzędziem i procesem doskonale nadającym się do czyszczenia przedpola - przekonywał. Jest też procesem, który pozwala zabezpieczać, monitorować stabilność, spójność decyzji architektonicznych, o elastycznym przyłączaniu i odłączaniu rozwiązań technologicznych pozwalających biznesowi na innowacyjność.