Z minionego okresu, ale wciąż żywe

Wsteczna zgodność, niski koszt elementów sieciowych, powszechność zastosowań, to największe zalety tej technologii. Kolejne wersje Ethernet nie wymagają kompleksowej wymiany sprzętu - możliwa jest stopniowa migracja, gdyż elementy sieciowe nowej generacji mogą współpracować i być łatwo integrowane ze starszymi wersjami urządzeń.

Wirtualizacja

Mechanizmy wirtualizacji systemów OS, serwerów i aplikacji są od dziesiątków lat stosowane w systemach typu mainframe. Ale dopiero w ostatnich 10 latach rozpoczęła się ich transformacja na masowy rynek standardowych platform sprzętowych i programowych - x86, Windows, Linux.

Rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie do wirtualizacji to obecnie jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku. Dotyczy to wszystkich wersji tej technologii, a więc wirtualizacji serwerów i aplikacji, pamięci masowych, a także komputerów PC. W 2006 roku jego wartość, według IDC, wyniosła 1,1 mld USD, a prognozy na rok 2011 przewidują wzrost do poziomu 3,5 mld USD.

Popularyzacja technologii wirtualizacyjnych wpływa na zmianę architektury serwerów, centrów danych, pamięci masowych i oprogramowania. Komputery przeznaczone do pracy w systemach zwirtualizowanych z reguły wymagają istotnego zwiększenia dostępnej pamięci RAM, przepustowości interfejsów I/O, a także większej niezawodności w porównaniu z serwerami klasycznymi. Natomiast w wypadku oprogramowania, niezbędne jest jego przystosowanie do pracy na odpowiedniej platformie.

Najpopularniejsze platformy wirtualizacyjne to VMware, Microsoft Hyper-V i Citrix Xen.

Nawigacja GPS

Odbiorniki GPS (Global Positioning System), odbierające sygnały satelitarne i umożliwiające precyzyjną lokalizację ich użytkownika, są obecnie instalowane w różnych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku, palmtopach, smartfonach, urządzeniach do nawigacji przeznaczonych dla pieszych lub użytkowników samochodów, a także w naręcznych komputerach. Technologia nawigacji satelitarnej wykorzystywana jest w sektorze publicznym (służba zdrowia, policja, straż pożarna), a także w przemyśle (budownictwo, rolnictwo). Tanie odbiorniki GPS trafiły na rynek masowy praktycznie na całym świecie i systematycznie rośnie liczba zastosowań tej technologii.

Technologia nawigacji satelitarnej powstała już w latach 60. na potrzeby zastosowań militarnych, ale historia zastosowań cywilnych zaczęła się w latach 90, a rozwój rynku masowego trwa niewiele więcej niż 5 lat.

GPS jest powszechnie dostępnym, globalnym, amerykańskim systemem satelitarnym, którego instalację rozpoczęto w 1989 roku, a zakończono w 1994, gdy na orbicie umieszczono ostatni z 24 wchodzących w jego skład satelitów. Oprócz USA, projekty tego typu systemów realizują też inne państwa i organizacje. Można tu wymienić europejski system Galileo, rosyjski GLONASS, chiński COMPASS, a także lokalne systemy w Indiach i Japonii.

Procesory wielordzeniowe

Jeszcze na początku tego wieku przedstawiciele Intela zapowiadali, że około 2010 roku procesory tej firmy będą pracować z częstotliwościami sięgającymi 10 GHz. Wkrótce jednak okazało się, że te marketingowe zapowiedzi nie mają szans na spełnienie i wzrost wydajności układów wymaga opracowania zupełnie nowych architektur i rozwiązań. To, w jakim kierunku podąży rozwój technologii mikroprocesorowych, wkrótce stało się oczywiste - procesory wielordzeniowe. Najpierw pojawiły się tego typu układy RISC - w 2001 roku IBM wprowadził pierwsze układy Power zawierające 2 jednostki CPU, później 4-rdzeniowe Power5+, a Sun Microsystems zaoferował 2-rdzeniowe UltraSPARC, następnie 8-rdzeniowe UltraSPARC T1.


TOP 200