Z minionego okresu, ale wciąż żywe

Choć ciekłe kryształy, będące podstawą technologii LCD, zostały odkryte już w 1888 roku przez Friedricha Reinitzera, a pierwszy wyświetlacz LCD z aktywną matrycą został zaprezentowany w 1972 roku, to dopiero w tym stuleciu technologia ta opanowała rynek. Na przykład, dopiero w 2008 roku liczba sprzedanych płaskich telewizorów LCD przewyższyła liczbę sprzedawanych klasycznych modeli CRT.

Interfejsy USB

USB, czyli uniwersalne złącze szeregowe pojawiło się na rynku w 1996 roku, a jego pierwsza specyfikacja, USB 1.0 (1,5 Mb/s i 12 Mb/s), opublikowana została w 1997 roku. Na rynku masowym popularność zdobyły jednak dopiero interfejsy zgodne z ulepszoną wersją USB 1.1 (1998). Przez wiele kolejnych lat USB było uniwersalne tylko z nazwy, czekając na uruchomienie masowej produkcji urządzeń peryferyjnych z tym interfejsem, a także uznania za standard przez producentów układów scalonych (chipsetów) i producentów komputerów PC.

USB zastąpiło równoległe, drukarkowe łącza LPT (praktycznie znikły one z rynku), interfejsy szeregowe RS232 i PS/2 (w śladowych ilościach wykorzystywane do chwili obecnej), a być może już wkrótce wyprze z zastosowań specjalizowane złącza FireWire (USB 3.0, 4,8 Gb/s). W końcu więc w praktyce USB stało się złączem uniwersalnym, które istotnie uprościło architekturę komputerów, a ich użytkownikom ułatwiło korzystanie z urządzeń peryferyjnych.

Należy też jednak zauważyć, że jego uniwersalność ma ograniczenia. Kolejne wersje standardu, mające coraz większą przepustowość - USB 2.0 (480 Mb/s, 2001 rok) oraz 3.0 (4,8 Gb/s, 2008) - są wstecznie zgodne, ale jednocześnie modyfikowana jest też fizyczna architektura złącza i pojawiają się jej nowe wersje, jak mini-USB, micro-USB (2007) lub standard USB OTG (On-The-Go).

Komputery przenośne

Pierwsze modele komputerów przenośnych (notebooków, laptopów) pojawiły się na rynku już w latach 80., ale był to wówczas sprzęt niszowy, przeznaczony do zastosowań specjalistycznych w wojsku, instytucjach rządowych lub dużych korporacjach i prawie nikt nie przewidywał możliwości ich masowych zastosowań.

Praktycznie dopiero w połowie lat 90. zaczął się proces stopniowej popularyzacji notebooków, choć wciąż były to komputery przynajmniej kilkakrotnie droższe od stacjonarnych PC. W 2008 roku w USA (a w 2009 na świecie) sprzedano jednak już więcej notebooków niż stacjonarnych komputerów PC.

Wpływ na to miał rozwój kilku podstawowych technologii. W 1990 roku Intel wprowadził pierwszy energooszczędny procesor 386SL przeznaczony dla notebooków. W 1993 roku pojawił się pierwszy notebook (PowerBook 165c) z matrycą umożliwiającą wyświetlanie 256 kolorów przy jakości obrazów porównywalnej do uzyskiwanej przy wykorzystaniu stacjonarnych monitorów CRT. Oprócz tego, na obecną architekturę i parametry komputerów przenośnych wpływ miało również pojawienie się kompaktowych interfejsów USB, ułatwiających podłączanie urządzeń peryferyjnych, interfejsów Wi-Fi oraz rozwój technologii dysków (2,5-calowe napędy do dzisiaj są stosowane głównie w notebookach).

Technologia Ethernet

Ethernet ma obecnie chyba największy wpływ na rozwój technologii i zastosowań systemów sieciowych. Choć jej początek jest datowany na 1973 rok, to dopiero w połowie lat 90. Ethernet zaczął zyskiwać pozycję dominującą i ostatecznie pokonał konkurencyjne technologie, takie jak Token Ring.

Obecnie standard ten dominuje nie tylko w korporacyjnych i firmowych sieciach LAN. Znalazł także zastosowanie w sieciach domowych, a z drugiej strony jest coraz bardziej popularny w rozległych sieciach miejskich MAN.

Choć pojawiły się już specyfikacje łączy Ethernet o przepustowościach 100 Gb/s, to w masowych zastosowaniach wciąż najpopularniejszy jest standard Fast Ethernet (100 Mb/s), który został opublikowany przez IEEE w 1995 roku, a więc 14 lat temu.


TOP 200