W pudełku, chmurze lub kontenerze

VMware vCloud Director to pakiet zawierający tylko oprogramowanie. Rozszerza on funkcje systemów VMware poza możliwości kontrolowania i raportowania zużycia zasobów przez aplikacje, pozwalając na definiowanie i zarządzanie SLA jakością usług świadczonych w wewnętrznej, prywatnej chmurze.

Microsoft nie tylko promuje swoją platformę programową Windows Azure, ale w lipcu wprowadził Windows Azure Platform Appliance - zestaw składający się z serwera OEM i oprogramowania Windows Azure. Rozwiązanie to jest podstawowym elementem do tworzenia prywatnej chmury obliczeniowej, opartej na systemie Microsoft. Pozwala na skalowanie mocy przetwarzania przez łączenie wielu (ponad 1000) urządzeń Windows Azure Platform Appliance. Według Microsoft, system Windows Azure będzie wkrótce oferowany jako zintegrowane ze sprzętem rozwiązanie appliance również przez Dell, eBay, HP oraz Fujitsu.

Polecamy: Office 365 i Google Apps w testach

Warto też zwrócić uwagę na zawarte na początku tego roku porozumienie między HP i Microsoft, którego efektem mają być specjalizowane systemy integrujące sprzęt HP z oprogramowaniem Microsoft SQL Server oraz różnego rodzaju aplikacjami. W ofercie HP wkrótce będą dostępne m.in.: HP Enterprise Data Warehouse Appliance, HP Business Data Warehouse Appliance, HP Business Decision Appliance oraz HP Database Consolidation Appliance. Rozwiązania te mają być konkurencją dla produktów Oracle, integrujących sprzętowe systemy Suna z bazą danych i biznesowymi aplikacjami tej firmy.

Zintegrowane, kontenerowe centra danych

Koncepcja przenośnych centrów danych zawierających kompletną infrastrukturę - zestaw prekonfigurowanych serwerów, pamięć masową, urządzenia sieciowe, sprzęt zasilający i chłodzący - jest znana co najmniej od 5 lat. Była ona jednym z pierwszych przykładów zaawansowanej integracji infrastruktury IT.

Do dzisiaj nie doczekała się jednak masowych zastosowań i tego typu rozwiązania wciąż są mało popularne i w efekcie stosunkowo drogie. Ale warto zauważyć, że obecnie chyba już wszyscy znani producenci sprzętu przeznaczonego do centrów danych mają w ofercie tego typu systemy. Jest to sytuacja przypominająca lata 90., gdy notebooki wykorzystywane przez nielicznych użytkowników były sprzętem ekskluzywnym, który nie mógł konkurować na rynku ze stacjonarnymi komputerami PC. Obecnie są one powszechnie używane, choć nie znaczy to, że całkowicie zastąpiły PC.

Frank Gillett,

analityk Forrester Research

Trudno oczekiwać, żeby na rynku szybko pojawiły się rozwiązania integrujące wszystkie elementy systemu IT niezbędne w przedsiębiorstwie i oferujące jedną, uniwersalną konsolę do zarządzania. Można jednak przewidywać, że kolejne przejęcia firm spowodują zasadnicze zmniejszenie się liczby niezależnych producentów oraz wzrost liczby firm oferujących "zintegrowane rozwiązania". A wielu menedżerów IT preferuje dużych, znanych dostawców, a nie nowe mniejsze firmy, które nie dają pewności, że za kilka lat wciąż będą istniały.

Można oczekiwać, że podobnie będzie ze zintegrowanymi, kontenerowymi centrami danych, które nie zastąpią systemów stacjonarnych, ale mogą je zdominować. Porównanie takie ma wiele analogii. Podobnie jak notebooki, zintegrowane centra danych mają architekturę ograniczającą możliwości ich rozbudowy lub modyfikacji, ale są systemami niewymagającymi pracochłonnej integracji i mogą być elastycznie instalowane i przenoszone tam, gdzie są w danej chwili potrzebne. Modułowa konstrukcja pozwala też na rozbudowę i skalowanie systemu, choć polega to tylko na dodawaniu kolejnych kontenerów.


TOP 200