W pudełku, chmurze lub kontenerze

Jakie korzyści dla użytkowników przynosi integracja?

To, co obiecują producenci, najlepiej ilustrują najnowsze zapowiedzi HP. W czerwcu br. firma zaprezentowała swoją strategię, zapowiadając koncentrację na opracowywaniu i sprzedaży systemów zintegrowanych, które mają być elementami HP Converged Infrastructure - architektury wcześniej już ogłoszonej przez tego producenta. Zdaniem przedstawicieli HP, przeznaczone do specjalizowanych zadań systemy integrujące serwery, pamięci, urządzenia sieciowe, oprogramowanie i usługi to najważniejszy kierunek rozwoju technologii IT.

Polecamy: Niebanalne centra danych

Jak wyjaśnia Bethany Mayer, wiceprezes działu HP Enterprise Servers, Storage and Networking, celem firmy jest automatyzacja funkcjonowania i takie uproszczenie infrastruktury IT, aby jej użytkownicy mogli skupić się na własnych celach biznesowych. Oznacza to "połączenie różnych technologii w taki sposób, by przyniosło to wymierne oszczędności ekonomiczne i zmniejszyło pracochłonność utrzymania systemu" - mówi Bethany Mayer.

Tego typu obietnice są prezentowane praktycznie w takiej samej formie przez wszystkich producentów sprzętu, oprogramowania i systemów zintegrowanych.

Nie ulega wątpliwości, że mają one uzasadnienie. Opracowanie i wprowadzenie do sprzedaży zintegrowanego rozwiązania (np. centrum danych) pozwala uzyskać oszczędności dzięki wykorzystaniu efektu skali i uniknięciu kosztów integracji, zwłaszcza związanych z projektowaniem i wdrażaniem podobnych, standardowych systemów.

Tu jednak jest pewien problem. Użytkownik uzyska korzyści, jeśli oferowane rozwiązanie jest zgodne z jego potrzebami i nie wymaga zbyt daleko idących modyfikacji. Ponieważ wymagania mogą być bardzo różne, a oferta dostępnych rozwiązań jest naturalnie ograniczona, nie zawsze zakup rozwiązania zintegrowanego jest najbardziej korzystny.

Ponadto, “gdy użytkownik decyduje się na wdrożenie systemu zintegrowanego, musi liczyć się z tym, że późniejsza ewentualna migracja na inną platformę będzie trudna" - zwraca uwagę Charles King, analityk z firmy PundIT.

Dostawcy przekonują jednak, że zyski, jakie można uzyskać z zakupu zintegrowanego, prekonfigurowanego systemu, są argumentem, który będzie niwelował obawy związane z uzależnieniem się od jednego producenta.

Prywatne chmury w pudełku

Na rynku pojawiła się ostatnio pierwsza generacja rozwiązań określanych jako cloud -in -a box, adresowanych do użytkowników, którzy zastanawiają się nad uruchomieniem prywatnej chmury, ale obawiają się, że jej wdrożenie jest czasochłonne i trudne.

W pudełku, chmurze lub kontenerze
Zintegrowane, prekonfigurowane systemy składające się ze sprzętu i oprogramowania, lub tylko oprogramowania, i umożliwiające względnie szybkie i łatwe uruchomienie prywatnej chmury oferują obecnie m.in.: Cisco, Dell, HP, IBM, a także VMware.

Polecamy: VMware vSphere 5.0 - co nowego?

"Są to rozwiązania pozwalające praktycznie na natychmiastowe uruchomienie systemu typu IaaS (infrastruktura jako usługa). Znaczy to, że po jego zainstalowaniu można od razu przejść do konfigurowania wirtualnych maszyn, dysków i sieci" - mówi James Staten, wiceprezes i główny analityk w Forrester Research.


TOP 200