W pudełku, chmurze lub kontenerze

Gdy w 2007 r. tego typu rozwiązanie wprowadził Sun Microsystems, prezentując Blackbox (kompletne centrum danych zainstalowane w kontenerze), wielu użytkowników potraktowało to jako koncepcję ekstrawagancką, która może mieć ograniczone zastosowania, jako system militarny lub wykorzystywany przez duże i bogate korporacje (np. firmy w przemyśle wydobywczym). I tak rzeczywiście było.

Ale w ostatnich latach zaczęło się pojawiać coraz więcej takich rozwiązań. Choć w dalszym ciągu trudno tu mówić o rynku masowym, to wydaje się, że to tylko kwestia czasu.

Na przykład HP w 2008 r. zaprezentowało swoje pierwsze przenośne, umieszczone w kontenerze centrum danych POD (Performance Optimized Data Center). Jego najnowsza wersja, która wejdzie do sprzedaży pod koniec br., to HP POD 240a (HP EcoPOD). Jak zapewnia producent, system ten ma rekordowo niski współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness), wynoszący 1,05. HP POD 240a składa się z dwóch równoległych modułów zawierających do 44 szaf stelażowych o wysokość 50U. W kontenerze można zainstalować do 4400 serwerów. Centrum jest chłodzone przy użyciu systemu opartego na technologii HP Adaptive Cooling, który automatycznie optymalizuje parametry chłodzenia. System HP EcoPOD ma kosztować ok. 8 mln USD.

SGI (Silicon Graphics International, dawniej Rackable Systems) zaprezentowała w 2010 r. kontenerowe centra danych Universal Ice Cube. Są one oferowane wraz z serwerami i pamięciami masowymi tego producenta, ale inaczej niż w przypadku większości konkurencyjnych rozwiązań innych firm, zostały wyposażone w standardowe szafy stelażowe. W efekcie użytkownik może zainstalować w kontenerze również sprzęt innych producentów. Największy model, Universal Ice Cube, zawiera 16 szaf (45 kW) i w sumie można w nim zainstalować do 46 080 rdzeni obliczeniowych CPU.

Polecamy: Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Dla porównania, we wcześniejszym, wprowadzonym w 2007 r. przez Rackable Systems tego typu rozwiązaniu - Concentro Containerized Mobile Data Center - można było zainstalować tylko firmowe serwery wyposażone w sumie w 9600 rdzeni CPU.

W 2010 r. IBM zaprezentował modułowe, przenośne centrum danych PMDC (Portable Modular Data Center) przeznaczone do zastosowań biznesowych, a także instytucji sektora publicznego.

Wszystkie elementy centrum są instalowane w kontenerze, w specjalnych szafach stelażowych i umożliwiają szybkie wdrożenie przenośnego środowiska komputerowego o dużej gęstości mocy. Infrastruktura techniczna kontenera utrzymuje zadane parametry środowiskowe (temperatura, wilgotność powietrza) nawet w skrajnych warunkach otoczenia. PMDC zawiera takie elementy, jak: generator wody lodowej, zasilacz UPS, mechanizmy przeciwpożarowe oraz system do zdalnego monitorowania infrastruktury. Rozwiązanie to jest dostępne w różnych rozmiarach, a jego konfiguracja może być dopasowywana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Według przedstawicieli IBM, od momentu podjęcia decyzji o zakupie do uruchomienia takiego centrum upływa z reguły 12-14 tygodni.


TOP 200