W pudełku, chmurze lub kontenerze

Niektóre rozwiązania cloudinabox wykorzystują wcześniej wprowadzone na rynek systemy zintegrowane dla centrów danych, takie jak: Cisco UCS, Oracle Exadata lub HP BladeSystem Matrix. Zostały one dodatkowo wyposażone w elementy oprogramowania istotne w systemach chmurowych. "Samoobsługowe portale, mechanizmy bilingowe, możliwość dynamicznego zarządzania obciążeniami lub biblioteki obrazów maszyn wirtualnych to podstawowe elementy, które większość użytkowników chciałaby mieć, instalując system cloud" - uważa James Staten.

Systemy typu chmura w pudełku mogą być interesującym rozwiązaniem dla niektórych użytkowników. Z reguły nie dotyczy to małych lub bardzo dużych firm. Te pierwsze, jeżeli decydują się na skorzystanie z rozwiązań umożliwiających przetwarzanie w chmurze, to najczęściej są to usługi oferowane w chmurze publicznej. Natomiast duże korporacje już mają lub są w stanie zainwestować we własne systemy, które umożliwiają uzyskanie efektywności i wszystkich korzyści oraz potencjalnych oszczędności, bez potrzeby dzielenia się marżą z dostawcami rozwiązań zintegrowanych.

Polecamy: Jaką wybrać pamięć masową: NAS czy SAN?

Według Forrestera, na rynku jest dostępnych co najmniej sześć systemów sprzętowych i programowych, które można zaliczyć do kategorii cloud in a box. Są to: HP CloudSystem, Dell Virtual Integrated System, Cisco Cloud Infrastructure i IBM CloudBurst oraz pakiety software’owe: BMC Cloud Lifecycle Management, Cloud.com CloudStack, Microsoft Hyper-V Cloud i VMware vCloud.

Również Oracle, który po przejęciu Sun Microsystems wprowadził do oferty systemy Exadata, integrujące serwery i pamięci masowe z oprogramowaniem bazodanowym, w 2010 r. zaprezentował nowe rozwiązanie Exalogic Elastic Cloud. Rozszerza ono funkcjonalność Exadata o funkcje przetwarzania danych w chmurze, pozwalając na konsolidację aplikacji Java i innych wraz z możliwością automatycznego równoważenia obciążeń. Podobnie jak Exadata, jest to rozwiązanie dla użytkowników wymagających ekstremalnej wydajności systemu. Jak zapewniają przedstawiciele producenta, system Exalogic, składający się z dwóch szaf stelażowych, jest w stanie obsłużyć cały ruch generowany w sieci Facebooka.

Przed ponad dwu laty HP wprowadziło BladeSystem Matrix - system integrujący serwery pamięci masowe i oprogramowanie do zarządzania. Wówczas była to odpowiedź na dopiero zapowiadane przez Cisco nowe rozwiązanie UCS (Unified Computing System). Ostatnio oprogramowanie HP BladeSystem Matrix zostało zintegrowane z narzędziami do automatyzacji przydzielania zasobów pamięci masowej zależnie od bieżących wymagań aplikacji na wydajność i dostępność. HP rozszerzyło też ofertę o oprogramowanie HP Cloud Service Automation do automatyzacji zarządzania usługami w prywatnych chmurach oraz usługi konsultingowe HP Cloud Consulting. Producent sprzedaje również rozwiązanie HP CloudSystem - system typu cloudinabox oraz HP VirtualSystem integrujący serwery kasetowe, pamięć masową, urządzenia sieciowe i oprogramowanie VMware lub Microsoft - w system do obsługi infrastruktury wirtualnych komputerów VDI, który może zarządzać maksymalnie ok. 6000 wirtualnych maszyn PC. Jak sądzi Rob Enderle, analityk z Enderle Group, HP jest obecnie firmą, która najszybciej dąży do rozwoju oferty systemów zintegrowanych i obecnie wyprzedza pod tym względem większość swoich konkurentów.


TOP 200