W pudełku, chmurze lub kontenerze

Integracja platform sprzętowych i oprogramowania to obecnie jeden z najważniejszych trendów, które można zaobserwować w przemyśle IT. Choć ma ona bardzo różne wymiary, to praktycznie wszyscy liczący się producenci sprzętu i oprogramowania prezentują strategie, które można określić jako plany integracji lub konwergencji systemów informatycznych. Znajduje to też odzwierciedlenie w realnej ofercie produktów i rozwiązań.

Systemy zintegrowane to rozwiązania łączące sprzęt (serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe) z oprogramowaniem (systemy operacyjne, wirtualizacyjne, narzędzia do zarządzania i aplikacje) oraz często z usługami - w jeden, prekonfigurowany i względnie łatwy do szybkiego wdrożenia system. Jest on często określany jako "data center in a box" (centrum danych w pudełku) lub "cloud in a box" (chmura w pudełku). Inne przykłady rozwiązań zintegrowanych to kontenerowe lub różnego rodzaju urządzenia określane jako appliance - specjalizowane systemy zawierające sprzęt i prekonfigurowane oprogramowanie.

Korzyści i problemy dla producentów

Integracja różnych elementów sprzętu, takich jak serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe, z założenia ma pozwolić na uzyskanie większych obrotów i zysków, a jednocześnie zmniejszyć koszty sprzedaży. Z reguły są to większe i droższe systemy, a oprócz tego producent przejmuje część zysków, które trafiłyby do integratorów systemów IT.

Polecamy: Czy Twoje serwery aby się nie nudzą?

Rozwiązania zintegrowane ułatwiają również zwiększenie przywiązania klientów do jednego dostawcy, a także odróżnienie własnej oferty od konkurencji. W tym ostatnim przypadku jest to łatwiejsze, bo liczba kombinacji systemów sprzętowo-programowych jest praktycznie nieograniczona.

Największym problemem jest oczywiście to, że żadna, nawet największa firma nie ma w ofercie wszystkich elementów takiej układanki.

Stąd też pojawiają się porozumienia o "partnerstwie strategicznym" lub produkty wykorzystujące rozwiązania tworzone przy użyciu elementów OEM.

Ale chyba najbardziej widocznym efektem tego trendu integracyjnego są liczne przejęcia i konsolidacje firm. Jak choćby przejęcie przez Oracle firmy Sun Microsystems, które zaowocowało ofertą zintegrowanych rozwiązań sprzętowo-programowych Exadata i Exalogic. Inne przykłady fuzji to przejęcie 3Com i 3PAR przez HP, McAffe przez Intela, EqualLogic i Compellent przez Della, BladeLogic przez BMC lub Nimsoft, Oblicore i 3Tera przez CA.

Jeśli procesy konsolidacji firm będą się nasilać, to być może już za kilka-kilkanaście lat na rynku pozostaną nieliczne korporacje oferujące pełną paletę rozwiązań IT obejmujących sprzęt i oprogramowanie, a producenci o wąskiej specjalizacji znajdą się na marginesie. A Rob Enderle, analityk z Enderle Group uważa, że integracja i konwergencja to ogólny trend, który trudno będzie powstrzymać.


TOP 200