W pudełku, chmurze lub kontenerze

W pudełku, chmurze lub kontenerze

Obecnie niemal wszyscy znani producenci sprzętu przeznaczonego do centrów danych mają w ofercie przenośne centra danych (na fot. kontenery Cisco, Emerson i IBM)

Podobnie jak HP czy Cisco, również Dell podjął ideę połączenia wszystkich elementów składających się na centrum danych w jeden, uniwersalny i jednolicie zarządzany system. Firma ma w ofercie zestaw usług oraz produktów oferowanych pod nazwą Dell Virtual Integrated System. Nie jest to jedno dobrze zdefiniowane rozwiązanie, ale kombinacja różnych elementów, które potencjalnym klientom mają ułatwić zadanie wdrożenia prywatnej chmury obliczeniowej. Warto zwrócić uwagę, że firma ta zdecydowała się odróżnić od konkurencji pod jednym istotnym względem. Jej oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT - AIM (Advanced Infrastructure Manager) zostało opracowane tak, aby mogło współpracować z systemami heterogenicznymi. AIM wykorzystuje technologie przejętej przez Dell firmy Scalent i może współpracować nie tylko ze sprzętem oferowanym przez Della, lecz także HP, IBM, Cisco, Juniper, Brocade i innych producentów. Ciekawostką związaną z Dellem i jego zaangażowaniem w rozwój platform chmurowych jest to, że producent ten ma stronę WWW o ogólnej nazwie www.cloudcomputing.com.

Polecamy: Centrum danych i chmura open source

IBM należy do producentów mających długą historię, jeśli chodzi o integrację sprzętu i oprogramowania, czego przykładem są systemy mainframe. Obecnie rozszerza i dopasowuje swą ofertę do nowych wymagań, oferując systemy, takie jak wprowadzone prawie 2 lata temu IBM WebSphere CloudBurst Appliance, które integrują serwery kasetowe z pamięcią masową i oprogramowaniem. Jest to serwer kasetowy z prekonfigurowanym środowiskiem i narzędziami Java, który umożliwia programistom budowę aplikacji wykorzystujących zewnętrzne zasoby udostępniane przez IBM, przy zastosowaniu interfejsu webowego, pozwalającego na ich alokowanie i bieżący pomiar ich wykorzystania. W praktyce, są to elementy określające podstawowe cechy prywatnej infrastruktury, udostępnianej jako usługa IaaS.

Najnowsza wersja IBM CloudBurst 2.1 umożliwia automatyzację uruchamiania aplikacji w chmurze prywatnej wykorzystującej serwery IBM (platformy x86 lub Power7). Oprogramowanie CloudBurst integruje serwery IBM z pamięcią masową, urządzeniami sieciowymi i narzędziami do zarządzania zwirtualizowaną infrastrukturą IT.

System IBM CloudBurst jest oferowany w formie stelażowej szafy o wysokości 42U. W najmniejszej konfiguracji jest ona wyposażona w obudowę Blade Center z 4 serwerami kasetowymi i pozwala na uruchomienie maks. 100 maszyn wirtualnych. Firma oferuje też jego wersję w formie pakietu oprogramowania Service Delivery Manager, które użytkownik może sam wdrożyć, korzystając z infrastruktury sprzętowej również innych producentów.


TOP 200