Test produktów do zarządzania klientami

ScriptLogic

Repertuar testowanych funkcji zarządzania klientem ScriptLogic Desktop Authority obejmował inwentaryzację standardowego sprzętu i oprogramowania, wdrażanie aplikacji, zdalne sterowanie, zarządzanie łatkami i centralnie sterowane mechanizmy konfiguracji desktopa.

Nowsze mechanizmy, które sprawdzano, to zdolność do kontroli użytkowania portów USB, ścisła integracja z dołączonym narzędziem antyspyware i opcjonalne funkcje zapory ogniowej, takie jak translacja adresów sieciowych, które mogą być dodane do każdej sterowanej maszyny desktopowej. Dodatkowo, na polecenie testujących, Desktop Authority wyłączał zasilanie na klienckich pecetach, bez względu na to, czy użytkownicy byli do niego zalogowani. Brakującymi elementami Desktop Authority są mechanizmy składowania/odtwarzania klienta, mechanizm wykrywania wtargnięć, zarządzanie maszynami wirtualnymi, wsparcie handheldów oraz zaawansowane śledzenie licencji i pomiar użytkowania oprogramowania.

Inwentaryzacja zasobów Desktop Authority gromadzi użyteczne dane, ale pozostałe produkty wykonują to zadanie lepiej zarówno w zakresie gromadzenia, jak i prezentacji tych danych. Siła Desktop Authority tkwi w zdolności do wdrażania i konfigurowania pakietów oprogramowania aplikacyjnego. Desktop Authority MSI Studio, które jest ściśle połączone z funkcjami wdrażania aplikacji, pozwala na szybkie utworzenie dystrybucyjnych pakietów aplikacji. Wdrażanie takich pakietów wymaga jedynie wybrania klienta docelowego i kliknięcia - wyzwalającego automatyczny proces dystrybucji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zdolność nie tylko do konfigurowania każdej maszyny klienckiej przy wdrażaniu aplikacji, lecz także okresowe odświeżanie takiej konfiguracji - w ustawianych przedziałach czasowych - zapewniając wymuszanie przyjętych w organizacji standardów konfiguracyjnych. Po procesie wdrożenia pakietu aplikacyjnego użytkownik może wstrzymywać instalacje uaktualnień lub przeładowanie maszyny z tym związane. Komponent Desktop Authority Image Center sprawnie dystrybuuje obrazy systemów operacyjnych w sieci, ale obsługuje jedynie Windows.

Agent Desktop Authority składa się z kilku komponentów: antyspyware, zarządzania łatkami, "stróża" portu USB, usługi klienckiej dla inwentaryzacji danych i komunikacji sieciowej. Instalowanie agentów na desktopie wymaga zmiany skryptów logowania, tak aby Desktop Authority mógł przejąć kontrolę nad klientem podczas procesu logowania. Niestety, Desktop Authority nie zapewnia opcji dosyłania agenta, ani też nie obsługuje produktów antymalware innych dostawców.

Mechanizm Remote Manager wymaga przeglądarki obsługującej Javę i 128-bitowego szyfrowanie SSL, w celu zabezpieczenia przed podsłuchem sesji zdalnego sterowania w sieci.

Jeżeli w sieci są użytkownicy, którzy logują się od czasu do czasu z różnych maszyn klienckich i jeszcze potrzebują spójnej komunikacji z Microsoft Exchange, to cenna będzie tu zdolność do zarządzania profilami Exchange. Desktop Authority automatycznie tworzy profile pocztowe dla użytkowników przenoszących się z jednego komputera PC na inny.

Komponent serwerowy Desktop Authority pracuje na Windows Server, a desktopy klienckie mogą działać na Windows 95/98/ME/NT 4/XP/2000/2003 (brak wsparcia Linuksa i Mac OS X). Detektor użytkowania portu USB pracuje jednie na platformie Windows 2000 i XP. Przy liczbie klientów większej niż 50 potrzebne będą oddzielne licencje SQL Server, używanego jako repozytorium danych o klientach.

Desktop Authority 7.7
Producent: ScriptLogic (http://www.scriptlogic.com)

Cena: 39 USD za stanowisko, plus 10 USD za stanowisko z zabezpieczaniem portu USB, wdrażaniem łatek i antyspyware

Zalety: Dobra wydajność przy heterogenicznych klientach; produkt starannie zaprojektowany

Wady: Szczątkowa inwentaryzacja zasobów i śledzenie licencji; zdalne sterowanie czasami zbyt ociężałe


TOP 200