Pomiary światłowodowe

W celu zmierzenia tłumienności patchcorda należy wykonać następujące czynności:

  1. Starannie przeczyść wszystkie złącza.

  2. Włącz miernik mocy i źródło światła zestawu testowego, odczekaj, aż osiągną ustabilizowaną temperaturę. Laserowe źródło światła można włączyć po upewnieniu się, że wszystkie włókna światłowodowe zostały odpowiednio podłączone.

  3. Połącz testowy patchcord A (zgodnie z rysunkiem poniżej – pkt a), następnie przełącz miernik mocy na zakres dBm, by otrzymać odczyt miernika mocy w dBm [P<sub>odn</sub> (dBm)]. Wartość ta powinna mieścić się w zakresie mocy wyjściowej źródła światła wg danych katalogowych przyrządu. Jeśli tak nie jest, to oznacza, że albo patchcord, albo miernik, albo źródło światła są wadliwe. Następnie przełącz miernik mocy na zakres dB i ustaw (posługując się instrukcją miernika) jego wskazania na 0,0 dB. Po wykonaniu tych czynności nie wolno wyłączać ani regulować miernika. Jeśli miernik mocy nie ma skali dB i wskazuje tylko absolutny poziom mocy w dBm, należy zapisać odczyt wskazany przez miernik jako P<sub>odn</sub> (dBm). Wartość ta będzie wykorzystana do obliczeń w kroku 5.

  4. Połącz testowy patchcord B (jak to pokazano na rysunku w pkt. b) pomiędzy źródło światła a testowy patchcord A. Do wykonania połączenia użyj adaptera.

  5. Zapisz odczytaną na mierniku stratę światła w dB [L<sub>mier</sub> (dB)]. W niektórych miernikach mocy odczyt straty światła może być liczbą ujemną. Oznacza to, że miernik mocy używa formuły mocy zamiast formuły decybelowej straty światła dla wzmocnienia wyrażanego w decybelach. Jeśli odczyt jest ujemny, zlekceważ znak minus i do obliczeń użyj wartości dodatniej. Jeśli miernik nie ma skali dB, to zapisz odczyt dBm jako P<sub>mier</sub> (dBm). Do określenia strat w patchcordzie należy wykonać proste obliczenia (patrz krok 7).

  6. Rozłącz testowy patchcord B i powtórnie połącz, zamieniając końcówki – tę, która była połączona z adapterem, teraz należy połączyć ze źródłem światła. Sprawdź, czy miernik mocy wskazuje taką samą wartość jak poprzednio. Jeśli nie, oznacza to, że złącza patchcorda B są wadliwe. Tak samo zweryfikuj patchcord A.

  7. Jeśli odczyt miernika jest w dB, to wartość odczytu użyj jako stratę patchcorda B [L (dB)]. Jeśli odczyt jest w dBm, to odejmij odczytaną wartość odniesienia (krok 3), by określić stratę w patchcordzie B [L (dB)]:

    L (dB) = P<sub>odn</sub> (dBm) – P<sub>mier</sub> (dBm).

  8. Dobry patchcord powinien posiadać straty nie większe niż 0,7 dB. Najczęściej przyjmują one wartość zbliżoną do 0,5 dB. Oczywiście, im strata jest mniejsza, tym lepiej.

  9. Strata w patchcordzie jest optyczną stratą we włóknie i obu złączach. Zwróć uwagę, że strata dwu złączy dodaje się do straty w połączeniu.

Pomiar strat w kablu światłowodowym

Pomiary światłowodowe

Pomiar strat w kablu światłowodowym

Pomiar strat mocy należy wykonać dla wszystkich światłowodów w kablu światłowodowym. Mierzone wielkości wykorzystuje się do określenia zgodności parametrów kabla ze specyfikacją wyposażenia lub założeniami projektowymi. Do przeprowadzenia pomiarów są potrzebne dwie osoby, po jednej z każdego końca kabla; do koordynacji działań należy zapewnić łączność radiową lub telefoniczną. Przedmiotem badań są straty w kablu oraz straty na złączach na obu końcach kabla. Ponadto, aby określić całkowite straty w łączu, uwzględnia się straty w patchcordach łączących sprzęt z patchpanelami.


TOP 200