Pomiary światłowodowe

Pomiar tłumienności zwrotnej (ORL)

Pomiary światłowodowe

Pomiar strat ORL

Optyczna tłumienność zwrotna ORL (optical return loss) jest miarą całkowitej mocy optycznej odbitej wstecz do końca światłowodu, do którego jest podłączone źródło światła. Wyraża się ją w dB, jako stosunek sygnału odbitego do sygnału źródła:

L<sub>ORL</sub> = 10 log (P<sub>odb</sub>/P<sub>żród</sub>)

Przyczyn pojawienia się odbicia jest wiele, między innymi są nimi złącza, zakończenia światłowodu, WDM i materiał światłowodu powodujący powstanie fal rozproszonych. Sygnał pochodzący ze źródła światła jest odbijany zwrotnie, wpływając na źródło, szczególnie niekorzystnie na laser. Aby upewnić się, czy dany światłowód może być stosowany, należy wykonać pomiar ORL i porównać wynik z wymaganiami narzucanymi przez źródło laserowe. Na wysoki poziom odbić mogą wpłynąć różne czynniki, które należy rozpoznać i usunąć.

Straty ORL można mierzyć za pomocą reflektometrów OTDR (optical time domain reflectometer) lub miernika ORL. Reflektometry zapewniają dokładne pomiary odbić wywoływanych przez pojedyncze czynniki w łączu światłowodowym. Jednak z powodu wprowadzania przez reflektometr martwej strefy odbicia wywołane przez złącza lub inne czynniki występujące blisko miernika mogą być pominięte lub nie oszacowane, chociaż wpływają znacząco na ORL. Dlatego zestawy pomiarowe ORL w wielu przypadkach lepiej nadają się do przeprowadzenia testów tłumienności zwrotnej.

Miernik ORL do pomiaru tłumienności zwrotnej używa metody pomiaru reflektometrycznego z ciągłą falą optyczną OCWR (optical continuous wave reflectometer). Ciągła moc optyczna jest wysyłana poprzez sprzęgający element kierunkowy do testowanego światłowodu. Element sprzęgający skierowuje odbite światło do miernika mocy, który prezentuje je jako tłumienie zwrotne.

W celu zmierzenia strat ORL należy podłączyć miernik ORL do światłowodu w badanym łączu, w miejsce urządzenia wysyłającego sygnały świetlne za pomocą patchcordów wchodzących w skład wyposażenia badanego systemu, a nie miernika. Następnie należy dostroić miernik do odpowiednich ustawień i zapisać wartość ORL.

W celu zmierzenia tłumienności zwrotnej ORL kanału łącza WDM wykonaj następujące czynności:

  1. Oczyść starannie wszystkie złącza.

  2. Włącz źródło ORL i odczekaj, aż się nagrzeje, a jego parametry ustabilizują się.

  3. Posługując się podręcznikiem obsługi, wykonaj procedurę kalibrowania przyrządu.

  4. Wybierz z kabla światłowodowego włókno, które wymaga przeprowadzenia badania. Odłącz patchcord po stronie nadawczej od urządzenia nadawczego – nie od patchpanela.

  5. Jeśli mierzymy tłumienność wywołaną odbiciem, to pomiar dotyczy nie tylko badanego włókna, ale również patchcordu i urządzenia podłączonego na drugim końcu łącza światłowodowego: pamiętaj, że urządzeniem tym może być tylko odbiornik, w żadnym wypadku źródło światła.

  6. Podłącz miernik ORL do odłączonego patchcordu lub jeśli nie jest to patchcord, użyj testowego patchcordu, by podłączyć się do patchpanela.

  7. Odczytaj optyczną tłumienność zwrotną w dB.
Jeśli optyczna tłumienność zwrotna jest większa niż wymieniona w specyfikacji urządzenia transmisyjnego, to spróbuj użyć patchcordów i złącz o lepszej jakości. Złącza z oznaczaniem styków SPC (super physical contact) i UPC (ultra physical contact) mają dobry parametr strat zwrotnych. Złącza typu APC (angle physical contact) mają korzystniejsze parametry strat zwrotnych lecz wyższe straty wprowadzone.


TOP 200