Pomiary światłowodowe

Oczywiście używając jednostek dBm uzyskuje się wyniki takie same jak w poprzednim przykładzie, gdzie moc wejściowa światła w światłowodzie wynosi 0,1 mW, co daje -10 dBm:

P<sub>we</sub> (dBm) = 10 log (0,1 mW/1 mW) = -10 dBm

Moc światła odbierana przez miernik na wyjściu światłowodu wynosi 0,05 mW, co daje -13 dBm:

P<sub>wy</sub> (dBm) = 10 log (0,05 mW/1 mW) = -13 dBm

Strata mocy światła w światłowodzie jest równa różnicy pomiędzy mocą źródła światła P<sub>we</sub> (dBm) a mocą światła odbieranego przez miernik P<sub>we</sub> (dBm):

L (dB) = P<sub>we</sub> (dBm) – P<sub>wy</sub> (dBm) = -10 dBm – (-13 dBm) = 3 dB

Stąd straty mocy w światłowodzie wynoszą 3 dB

Pomiary światłowodowe

Przykład 1

Wszystkie pomiary należy przedstawiać albo w decybelach, albo w mW, nigdy jednocześnie w obu. Zazwyczaj wszystkie pomiary wykonuje się w skali decybelowej. Większość przyrządów jest wyskalowana w decybelach i dlatego nie jest konieczne przekształcanie pomiędzy mW a dBm. W poniższym zestawieniu pokazano odpowiedniki dBm dla mocy światła wyrażanej w mW:

Warto zapamiętać, że strata 3 dB odpowiada 50-proc. stracie mocy. Strata 10 dB odpowiada 90-proc.stracie mocy. Jeśli dodaje się lub odejmuje dB do/od dBm, to wynik jest wyrażony w dBm. Jeśli dodajemy lub odejmujemy dwie wartości dB, to wynik zawsze jest w dB. Wartości dB nigdy nie mnożymy.

Jeśli mierzymy tłumienność poszczególnych odcinków łącza światłowodowego w dB, to tłumienność całego łącza jest równa sumie tłumienności poszczególnych odcinków.

Pomiar tłumienności metodą transmisyjną

Pomiar tłumienności włókna światłowodowego należy do podstawowych pomiarów stosowanych do sprawdzania światłowodów. Zestaw pomiarowy składa się z dwu podstawowych elementów: źródła światła (nadajnika) i miernika mocy optycznej, oraz dwu patchcordów wzorcowych, niekiedy nazywanych testowymi. Źródłem świata może być dioda luminescencyjna (LED), stosowana do badania światłowodów o długości nie przekraczającej 1 km, albo laser, stosowany do badania światłowodów o długości ponad 100 km. Pomiar można uznać za wiarygodny, jeśli moc wyjściowa źródła światła jest stabilna. Przyjmuje się, że zmiany mocy źródła nie mogą przekroczyć 0,1 dB/godz. Nadajnik ma postać urządzenia kieszonkowego. Wytwarza światło o długości fali 1310 lub 1550 nm.

Wygląd zewnętrzny miernika mocy optycznej jest podobny do źródła światła. Najczęściej oba urządzenia są sprzedawane jako jeden zestaw pomiarowy, stanowiący komplet, który pochodzi od jednego producenta. Jako przykład mogą posłużyć zestawy oferowane przez firmę Wavetek Wandel Golterman. Wyniki pomiarów są przedstawiane w postaci cyfrowej, w mW lub dB. Zazwyczaj mierniki są wyposażone w pamięć, służącą do przechowywania wyników pomiarów, i w drukarkę termiczną do tworzenia trwałych kopii przeprowadzonych pomiarów.

Pomiar strat w patchcordach

Pomiary światłowodowe

Pomiary strat patchcordów

Przed przystąpieniem do wykonywania pomiarów tłumienności światłowodów należy zaopatrzyć się w dwa wysokiej jakości patchcordy testowe i w dwa wysokiej jakości adaptery z ceramicznymi obudowami. Patchcordy powinny mieć podane przez producenta wartości tłumienności i odbić. Wymienione elementy wyposażenia należy przechowywać z zestawem testowym i używać tylko do przeprowadzania pomiarów. Szybkie sprawdzenie tłumienności testowego patchcorda i centrowania złącza można wykonać w sposób opisany poniżej.


TOP 200