Pomiary światłowodowe

Pomiar strat WDM

Pomiary światłowodowe

Pomiary strat w łączu WDM

Badanie łączy światłowodowych, które sprzęgają urządzenia pracujące z wykorzystaniem techniki WDM (Wave Division Multiplexing), musi odbywać się przy użyciu źródła światła o długości fali ustawionej na długość fali badanego kanału WDM. Szerokość spektrum tego źródła musi mieścić się w pasmie kanału WDM. Ponieważ spełnienie tych warunków jest trudne, zazwyczaj do badań zamiast testowego źródła światła wykorzystuje się urządzenia będące wyposażeniem systemów pracujących w technice WDM, na przykład lasera zaprojektowanego dla sieci SONET. Postępując tak można przeprowadzić dokładne pomiary tłumienności nie ponosząc kosztu zakupu drogiego testowego źródła laserowego.

W celu zmierzenia tłumienności kanału łącza WDM wykonaj następujące czynności:

  1. Oczyść starannie wszystkie złącza.

  2. Włącz miernik tłumienności i odczekaj, aż się nagrzeje, a jego parametry się ustabilizują. Zapoznaj się z właściwościami lasera, który będzie używany do przeprowadzenia badań. Podejmij stosowne środki ostrożności.

  3. Do testowania wybierz jedno włókno światłowodowe. W przypadku systemu komunikacyjnego, który jest zainstalowany i działa, wyłącz wszystkie podłączone urządzenia komunikacyjne i upewnij się, czy wszystkie źródła światła zostały całkowicie odłączone od badanego światłowodu.

  4. Przed przystąpieniem do pomiaru tłumienności łącza światłowodowego zapisz odczyt odniesienia i ustaw wskaźnik miernika na 0,0 dB, postępując w sposób następujący:

    a) wykorzystując dwa patchcordy A i B, podłącz źródło światła do miernika mocy (patrz rysunek str. 32 – pkt a);

    b) ustaw miernik na skalę dBm. Włącz źródło światła i odczytaj wskazaną przez miernik moc. Jest to moc wyjściowa P<sub>odn</sub> (dBm) urządzenia generującego falę świetlną;

    c) przełącz miernik na skalę dB i ustaw wskaźnik na 0,0 dB;

    d) rozłącz układ pomiarowy, natomiast nie wyłączaj ani nie reguluj miernika mocy. Jeśli miernik jest przystosowany tylko do pomiaru absolutnego poziomu mocy w dBm, to na potrzeby późniejszych obliczeń zapisz odczytaną moc odniesienia P<sub>odn</sub> (dBm).

  5. Połącz testowe patchcordy, źródło światła i miernik mocy do testowanego włókna światłowodowego, tak jak to pokazano na rysunku w pkt. b. Nie zmieniaj ustalonego w poprzednim kroku ustawienia miernika. Pamiętaj o konieczności zapewnienia komunikacji telefonicznej lub radiowej pomiędzy osobami przeprowadzającymi pomiary.

  6. Odczytaj wskazanie miernika mocy optycznej i zapisz poziom mocy. Zapisz straty w dB jako L<sub>mier</sub> (dB). Jeśli skala dB jest nie używana lub niedostępna zapisz poziom mocy w dBm jako P<sub>mier</sub> (dBm).

  7. Odczytaj i zapisz straty w łączu światłowodowym pracującym w trybie WDM w dB [L<sub>mier</sub> (dB)]. Jeśli odczyt jest tylko w dBm, to całkowite straty w łączu światłowodowym określa się odejmując odczyt miernika od początkowej wartości odniesienia P<sub>odn</sub> (dBm):

    L (dB) = P<sub>odn</sub> (dBm) – P<sub>mier</sub> (dBm).

  8. Wynikiem jest całkowita tłumienność kanału WDM, mierzona od końca do końca. Powyższą procedurę można powtórzyć w celu przebadania wszystkich włókien światłowodowych w kablu.
Przykład 4.

Należy sprawdzić, czy całkowita tłumienność kanału systemu światłowodowego DWDM SONET mieści się w granicach przewidzianych specyfikacją, to znaczy, że nie przekracza 25,0 dB. Na wyjściu lasera SONET zmierzono 0,0 dBm, następnie laser ten przełączono do badanego kanału. Miernik tłumienności podłączono na końcu kanału światłowodowego w miejsce odbiornika SONET i zmierzono poziom optyczny: 22 dBm. Pytanie: czy kanał WDM mieści się w normie?

L (dB) = P<sub>odn</sub> (dBm) – P<sub>mier</sub> (dBm) = 0,0 dBm – (-22,1 dBm) = 22,1 dB

Całkowita tłumienność kanału wynosi 22,1 dB i jest zgodna z wymaganiami.


TOP 200