Pomiary światłowodowe

Pomiar tłumienności reflektometrem

W celu zmierzenia reflektometrem tłumienności światłowodu wykonaj następujące czynności:

  1. Jeśli testowany światłowód nie jest zakończony złączem, to wyodrębnij na przestrzeni 2 m włókno, oczyść je i odetnij.

  2. Podłącz, poprzez patchcord lub pigtail i adapter, badany światłowód do reflektometru. Dodaj, jeśli jest to potrzebne, odcinek światłowodu redukujący wpływ martwej strefy reflektometru, oddalając badany światłowód poza jego martwą strefę. Długość odcinka tego światłowodu zależy od parametrów reflektometru. Jeżeli bowiem zdarzenie pojawi się w martwej strefie reflektometru, to nie będzie zauważone na zdjętej charakterystyce tłumienności. Zwróć uwagę, że niektóre reflektometry nie mają martwej strefy, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi przyrządu.

  3. Upewnij się, czy do drugiego końca badanego światłowodu nie jest podłączone źródło światła.

  4. Włącz reflektometr i odczekaj, aż osiągnie stabilną temperaturę.

  5. Korzystając z instrukcji obsługi reflektometru ustal odpowiednie parametry pracy przyrządu, w tym długość fali, współczynnik załamania badanego światłowodu i długość impulsu.

  6. Uruchom testowanie przez reflektometr i odczekaj do zakończenia pomiaru.

  7. Wyreguluj przyrząd tak, by uzyskać kompletny obraz na ekranie. Staraj się utrzymać możliwie wąski impuls pobudzający.

  8. Mierz straty dla wszystkich anomalii, spawów, złączy i całego światłowodu.

  9. Zmierz sumę strat w całym światłowodzie (w dB) i jego tłumienność (w dB/km).

  10. Zachowaj wyniki badań na dyskietce lub zachowaj uzyskane wydruki.

  11. Powtórz wszystkie kroki (od 1 do 10) dla wszystkich wymaganych długości fal.
Po zakończeniu serii pomiarów przełącz reflektometr na drugi koniec światłowodu, powtórz wszystkie pomiary i następnie uśrednij pary wyników dla wszystkich zdarzeń. Dzięki temu otrzymasz dokładniejszy pomiar i ujawnisz wszystkie zdarzenia blisko początku światłowodu, które mogłyby być niewidoczne z powodu ukrycia w martwej strefie reflektometru. Metoda badania z obu końców światłowodu będzie również ujawniać zdarzenia, takie jak spawy, które są blisko złączek, ukryte przez martwą strefę Fresnela. Tak zmierzone straty tego zdarzenia oblicza się w sposób następujący:

L<sub>i</sub> = (L<sub>iA</sub> + L<sub>iB</sub>) / 2

Gdzie

L<sub>iA</sub> – strata i-tego zdarzenia mierzona z kierunku A

L<sub>iB</sub> – strata i-tego zdarzenia mierzona z kierunku B

Interpretacja wyników badań

Pomiary światłowodowe

Wynik testowania uzyskany za pomocą reflektometru

Na rysunku na str. 36 przedstawiono przykładowy wynik testowania uzyskany z reflektometru. Oś Y jest wyskalowana w dB, odczytać z niej można straty w światłowodzie i straty związane ze zdarzeniami. Oś X jest wyskalowana w kilometrach i wskazuje długość światłowodu i odległość wystąpienia zdarzenia. Ukośna linia przedstawia światłowód, nachylenie jej wskazuje jego tłumienność.

Na początku linia ma wybrzuszenie. Ta część krzywej odpowiada martwej strefie reflektometru, wszystkie zdarzenia występujące w tym rejonie są niewidoczne. Aby zobaczyć, co się dzieje w martwej strefie, należy albo przełączyć reflektometr do drugiego końca światłowodu, albo użyć dodatkowego kabla o długości co najmniej równej martwej strefie przyrządu.


TOP 200