Jak napisać CV dla branży IT – 16 błędów, których możesz uniknąć

Twoje CV to jednocześnie pierwsze wrażenie, jakie możesz sprawić na potencjalnym pracodawcy, pokazując kim jesteś i co masz do zaoferowania. Poszukiwanie pracy w tak konkurencyjnym środowisku jak branża IT wymaga włożenia wysiłku w przygotowanie życiorysu, który zostanie zauważony. Jeśli Twoje CV zrobi na pracodawcy złe pierwsze wrażenie, albo co gorsza nie wywrze żadnego, z pewnością wyląduje w koszu. Doradzamy jak napisać CV dla branży IT i przedstawiamy 16 błędów, których możesz łatwo uniknąć.

"CV są odrzucane z wielu różnych powodów tylko po to, żeby zredukować ich ogólną liczbę do minimum. To znacznie ułatwia ich przeglądanie" – mówi bez ogródek Rick Endres, przewodniczący Washington Network i były dyrektor ds. IT w amerykańskim Kongresie, jak również zastępca sekretarza stanu w Deprtamencie Handlowym ds. Polityki Technologicznej Stanów Zjednoczonych.

Endres i pozostali eksperci wyróżnili 16 błędów, często popełnianych przez kandydatów, których można łatwo uniknąć. Oto one.

Zobacz również:

  • Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Błąd 1: literówki, błędy ortograficzne i gramatyczne

O literówkach, błędach ortograficznych i gramatycznych w ogóle nie powinno być mowy, ale niestety kandydaci do pracy w IT są często dyskwalifikowani właśnie z tak - teoretycznie - błahego powodu. "Większość stanowisk wymaga doskonałych zdolności komunikacyjnych. Pracodawca nie będzie zainteresowany kimś, kto nie potrafi się dobrze komunikować w swoim imieniu" – mówi Endres.

Błąd 2: przesycenie żargonem technicznym

Kandydaci szukający pracy w branży IT często przesadzają w opisie swojego doświadczenia, zamieszczając zbyt dużo przykładów stosowanych narzędzi i technologii. Trudno wtedy odróżnić opisy dotyczące używanych narzędzi od konkretnych osiągnięć danej osoby. Dodatkowo, przesycenie CV żargonem technicznych sprawia, że jest ono niezrozumiałe dla osób spoza branży, a zdarza się, że takie osoby również uczestniczą w procesie rekrutacji.

Jennifer Hay, zajmująca się tworzeniem wiarygodnych CV dla branży IT w ITResumeService.com, podaje przykład zgrabnej informacji o sukcesach kandydata, łączącej w sobie opis technologii z opisem osiągnięć w czytelny i zrozumiały sposób:

"Opracowanie strategii zintegrowanych działań zorientowanych na optymalizację kosztów - z zastosowaniem data center z implementacją sieci SAN w celu zapewnienia łatwego dostępu do danych oraz usług chmurowych Amazon S3 i Box.com dla kopii zapasowych i archiwizacji danych"

"Trzeba wybrać najważniejsze narzędzia, mające znaczenie w kontekście realizacji celów zawodowych i wpisać je w treść CV. Pozostałe technologie można dodać w innej części życiorysu np. dodatkowych umiejętnościach lub w szczegółowym profilu technologicznym" – radzi Hay.

Błąd 3: nieodpowiednia nazwa pliku CV

"Niemal każde CV, z którym mam do czynienia, zostało przesłane w pliku o nazwie „CV1” albo „CV_skrót”, brakuje natomiast imienia i nazwiska kandydata albo nazwy stanowiska, na które aplikuje – mówi Endres. Załóżmy, że taki plik zostanie umieszczony gdzieś w firmie przeprowadzającej rekrutację, czyli docelowo prawdopodobnie na dysku konkretnego pracownika lub w archiwum jego poczty e-mail. Szanse na to, że plik zostanie potem wyszukany są conajmniej znikome. Na pewno nie sprawia dobrego wrażenia konieczność otwierania każdego pliku tylko po to by sprawdzić "co to jest" i "od kogo".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200