Jak napisać CV dla branży IT – 16 błędów, których możesz uniknąć

Błąd 10: za dużo skromności

"Specjaliści IT zazwyczaj z dużą skromnością opowiadają o swoich sukcesach, mają więc tendencję do zamieszczania w swoich CV informacji w dość surowej formie, zazwyczaj skupiając się na rezultatach technologicznych" – mówi Hay – "Biorąc pod uwagę to, ile projektów jest wdrażanych przez tysiące innych specjalistów IT, nie za bardzo można w ten sposób wyróżnić się w tłumie".

"Jeżeli pójdziemy o krok dalej niż końcowy rezultat projektu i pomyślimy, w jakim sposób byliśmy w stanie osiągnąć takie wyniki w pełnym wyzwań środowisku biznesowym i technologicznym, wtedy właśnie stajemy się wyjątkowi" – radzi Hay - "W branży IT pamięta się te życiorysy, które w prosty sposób opowiadają historię sukcesu, która łączy w sobie korzyści biznesowe, środowisko technologiczne i wysiłki całego zespołu. Często zaczyna się ona od wyjaśnienia przyczyn wdrożenia projektu".

Zobacz również:

  • Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Błąd 11: brak klasy w mówieniu o upływie czasu

Dwa najczęstsze błędy popełniane przez specjalistów IT to, zdaniem ekspertów, pozostawianie w CV informacji o przestarzałych technologiach, gdy nie ma pewności, czy powinno się je usunąć, oraz podawanie szczegółowych informacji o doświadczeniu, które nie jest już istotne.

Zdaniem Hay, istnieją trzy zasadnicze ścieżki kariery dla specjalistów IT:

  1. Specjaliści, którzy skupiają się na nowych lub obecnie wykorzystywanych technologiach;
  2. Specjaliści, którzy skupiają się na mocno przestarzałych technologiach typu COBOL;
  3. Specjaliści, którzy znajdują się gdzieś pośrodku, tworząc pomost między przestarzałymi i nowymi technologiami;

To, jakie technologie zawierasz w swoim CV, powinno zależeć od tego, na której z tych ścieżek widzisz się w przyszłości. Niektóre ze starszych technologii nadal są szeroko wykorzystywane. Jeśli w jakimś momencie nakładają się one na Twoje doświadczenie i umiejętności, musisz ostrożnie przemyśleć, czy wpisywać je do swojego CV.

- Są pracodawcy, którym będzie zależeć na Twojej znajomości języka programowania takiego jak COBOL. Pytanie brzmi, czy nadal chcesz być programistą COBOL? Większość firm posiada przestarzałe systemy, które ktoś musi obsługiwać, utrzymywać i wzbogacać. Jeżeli zdecydujesz, że przestajesz gonić za najnowszymi technologiami i chcesz wycofać się z czołówki, zrób to. To kwestia wyboru, ale musisz jasno sprecyzować swoje motywacje. To wpłynie na Twoją karierę – wyjaśnia Hay.

W świecie technologii zmiany zachodzą tak szybko, że CV specjalisty IT wymaga dużo częstszych aktualizacji niż CV w innych branżach. – Przestarzałe są rzeczy, z którymi miało się do czynienia jeszcze 3 albo 4 lata temu. Ogólna zasada mówi, że specjaliści IT powinni regularnie, co pół roku, aktualizować swoje CV. Pamiętajmy, że wcześniejsze doświadczenie powinno być fundamentem wyjaśniającym, dlaczego dany kandydat jest dziś dobry w tym, co robi – twierdzi Hay.

Wraz z upływem czasu warto po kolei:

  1. Usunąć narzędzia i technologie
  2. Usunąć szczegóły techniczne
  3. Usunąć pierwotne osiągnięcia
  4. Usunąć dawne stanowisko

Błąd 12: Pomijanie ważnej wiedzy biznesowej#

- Firmy chcą wszystkiego: zdolności technicznych, miękkich umiejętności i wiedzy biznesowej. Jednak specjaliści w branży IT mają skłonność do postrzegania swojej wartości w kategorii narzędzi i technologii, w ograniczonym stopniu wiążąc projekty z realizacją celów biznesowych. Wiedza biznesowa jest tak samo ważna jak wiedza techniczna. Powinno znaleźć się na nią miejsce w każdym CV – mówi Hay.

Często dopiero po zastanowieniu myśli się o kontekście biznesowym projektu, a określenie celów biznesowych jest często traktowane jako praca wstępna, która musi zostać wykonana przed przystąpieniem do prawdziwej pracy – tej technologicznej.

Weźmy jednak pod uwagę chociażby firmę z branży ochrony zdrowia, który poszukuje projektanta baz danych do systemów zarządzania roszczeniami. Masz spore doświadczenie z Oracle, ale pracodawca korzysta z serwera SQL. Jeśli wspomnisz w swoim CV tylko o technologii, zginie ono w tłumie. Jednak, jeśli Twoje CV będzie też opisywać Twoje doświadczenie w obszarze przetwarzania roszczeń, w tym fakt, że pracowałeś dużo z CEDI dla Medicare właśnie w zakresie zarządzania roszczeniami, wtedy wyróżnisz się z tłumu.

- Mądry pracodawca będzie wiedział, że o wiele szybciej, łatwiej i taniej jest nauczenie dewelopera Oracle pracy z serwerem SQL niż nauczenie dewelopera SQL dobrej znajomości branży ochrony zdrowia – mówi Hay.


TOP 200