Jak napisać CV dla branży IT – 16 błędów, których możesz uniknąć

Błąd 9: niedopowiedzenia w kwestii osiągnięć

CV dla branży IT często odzwierciedlają podejście projektowe. "Kandydaci muszą udzielić szczegółowych informacji na temat kontekstu projektu, osoby czytające CV mogły zrozumieć wartość opisywanych przez nich przedsięwzięć" - mówi Simpson. Sprawdź, czy Twoje CV odpowiada na poniższe pytania:

  • Dlaczego projekt był potrzebny?
  • Jakie były cele projektu i spodziewane efekty?
  • Jaka była inwestycja w projekt, jego rozmiar i ramy czasowe?
  • Z jakimi wyzwaniami musiałeś zmierzyć się podczas jego wdrażania?
  • Jak sprostałeś tym wyzwaniom?
  • Czy projekt został zrealizowany na czas i w przewidywanych ramach budżetowych? Jak wpłynął na działalność operacyjną firmy?

Specjaliści IT często wymieniają każde z osiągnięć jako pojedyncze zdarzenie, bez ukazywania zależności między projektami. "Wiele działów IT prowadzi działania zgodnie z długofalową strategią technologiczną, mającą na celu modernizację krajobrazu technologicznego firmy, dlatego nieprzedstawienie przez kandydata zależności między poszczególnymi projektami i strategią to utracona korzyść. Również te bardziej taktyczne działania można powiązać z procesem planowania" – twierdzi Hay.

Hay przytacza przykład, który pokazuje, że te same osiągnięcia wymienione indywidualnie, jeden po drugim, nie miałyby takiego samego oddziaływania niż w przedstawionej poniżej postaci 30-, 60- i 90-dniowego planu.

Zobacz również:

  • Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty

Przykład:

P.o. wicedyrektora (Associate Director) w celu minimalizacji ryzyka biznesowego i stabilizacji procesu przejścia na model outsourcingu rozwoju aplikacji i obsługi infrastruktury. Rozwiązanie konfliktu między interesariuszami poprzez szybkie stworzenie namacalnych celów w postaci 30-, 60- i 90-dniowego planu działań z wyraźnym zaznaczeniem przewidywanych korzyści.

Po 30 dniach: Stworzenie realistycznego modelu zapotrzebowania na zasoby w projekcie, dzięki czemu możliwa była rozsądna alokacja zasobów potrzebnych do realizacji celów i eliminacja zbędnego angażowania zasobów. Współpraca z potencjalny klientami IO i użytkownikami biznesowymi w celu zapewnienia ciągłości pracy.

Po 60 dniach: Opracowanie i wdrożenie przejrzystego sposobu komunikacji w zakresie priorytetów projektu i alokacji zasobów, eliminacja postrzegania IT jako „czarnej skrzynki”.

Po 90 dniach: Wdrożenie nowego modelu zarządzania kosztami w celu skutecznego zarządzania budżetem projektu.

"Czytając takie podsumowanie można niemal usłyszeć odhaczanie po kolei każdego osiągnięcia. Raz! Dwa! Trzy! Kto nie chciałby mieć takiego profesjonalisty w swoim zespole?" – pyta Hay.

Nie wszystkie tego typu informacje będą adekwatne dla każdego projektu zamieszczanego w CV, istotne jest jednak uchwycenie ważnych szczegółów i ich przedstawienie na tle większego obrazu, dzięki czemu pracodawca będzie mógł "zobaczyć złotą nić sukcesu przetkaną przez materiał doświadczenia zawodowego", jak twierdzi Simpson.


TOP 200