Jak napisać CV dla branży IT – 16 błędów, których możesz uniknąć

Błąd 4: za duża objętość CV

Specjaliści IT często słuchają rad, które dotyczą życiorysów pożądanych w innych branżach. Odnosi się to też do długości CV. "Dla specjalistów IT konieczność ograniczenia długości CV do dwóch stron to jakiś koszmar. Ja sama zazwyczaj piszę życiorysy, które mają 2,5 strony, a każda dotyczy czegoś innego: wykształcenia, certyfikatów albo profilu technicznego kandydata" – mówi Hay.

Zdaniem Endresa, specjaliści IT powinni dążyć do tego, aby ich CV miało dwie, maksymalnie trzy strony. "Jeżeli masz do powiedzenia coś ważnego, możesz bez przeszkód zamieścić ważną dla Ciebie informację w wysyłanej do pracodawcy wiadomości e-mail, a nie w samym CV" - dodaje Hay.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając

Jednocześnie, CV dla branży IT powinno zawierać szereg informacji dotyczących technologii, zdobytych certyfikatów, rozwoju zawodowego, a także posiadanych przez kandydata umiejętności technicznych. To wszystko wymaga miejsca.

"Agencje rekrutujące do pracy w branży technologicznej nie zadowolą się minimalistycznym opisem. Chcą wiedzieć, jak dokonałeś pewnych rzeczy, z jakiej technologii korzystałeś. Interesuje ich to, jakie masz umiejętności i doświadczenie. Odpowiadając na te pytania, większość specjalistów IT mogłaby zamieścić niekończącą się listę narzędzi, procesów i metodologii" – twierdzi Hay.

Błąd 5: nieumiejętność wypromowania własnej osoby

Zbyt często CV tworzone przez specjalistów IT koncentrują się na takich kwestiach jak oszczędność czasu, pieniędzy i innych zasobów. "Kilka lat temu mogło być to przekonujące, dziś już tak nie jest. Dziś najzwyczajniej w świecie oczekuje się, że IT to po prostu oszczędność pieniędzy – dużych pieniędzy – wynikająca z upraszczania procesów, konsolidacji baz danych i eliminacji nadmiarowości danych. Dlaczego właśnie to miałoby być najważniejszą częścią czyjegoś CV?" – pyta Hay.

Co sprawia, że wyróżniasz się na tle innych? Jeśli chcesz zostać zauważony przez potencjalnego pracodawcę, odpowiedź na to pytanie musi jasno wynikać z Twojego CV.

Aby utrzymać się w czołówce, osoby poszukujące pracy w branży IT muszą nieustannie dokonywać oceny swoich możliwości. W dzisiejszych warunkach firmy chcą być elastyczne i mieć zdolność dopasowywania się do szybkich zmian. Chcą, żeby specjaliści IT byli partnerami, umożliwiającymi identyfikację nowych możliwości rynkowych, tworzenie innowacji i rozwój strategii konkurencji.

"W dzisiejszych czasach umiejętność zareklamowania własnej osoby odgrywa znacznie większą rolę w skutecznym poszukiwaniu pracy. Można to jednak osiągnąć dzięki strategicznej kombinacji poszczególnych części CV: podsumowania, referencji, streszczenia sukcesów, opisu certyfikatów i kluczowych kompetencji. Wszystkie te części tworzą zbiór słów kluczowych w CV, ale, co ważniejsze, stanowią też dla pracodawcy zwięzłą informację o kandydacie oraz wgląd w jego unikalne doświadczenie, osiągnięcia i umiejętności" – mówi Cheryl Simpson, przewodnicząca Executive Resume Rescue.


TOP 200