Barracuda Load Balancer ADC – wszechstronne zabezpieczenie działania aplikacji
-
- Jarosław Kowalski,
- 09.12.2013
Konfiguracja i zarządzanie
Po zapoznaniu się z dokumentacją techniczną i możliwościami konfiguracyjnymi okazało się, że przed instalacją urządzenia należy przemyśleć i wybrać sposób wdrożenia, mając na uwadze bieżącą konfigurację sieci i ewentualne możliwości jej zmiany (np. adresacji IP serwerów). Istnieją trzy różne metody instalacji urządzenia Barracuda Load Balancer ADC. Pierwsza z nich, konfiguracja Route-Path zapewnia największą elastyczność. Składa się ona z dwóch wariantów: One-armed, w którym do sieci podłączony jest port WAN urządzenia z bieżącą adresacją IP infrastruktury. Tworzy się jedynie wirtualne adresy IP (VIP) grupujące rzeczywiste adresy serwerów fizycznych. Konfiguracja ta nie wymaga żadnej zmiany adresacji IP w elementach biorących udział w procesie równoważenia obciążenia. Drugi wariant – Two-armed polega na podłączeniu portu WAN do bieżącej infrastruktury z istniejącą adresacją, natomiast port LAN wpina się do odseparowanej sieci logicznej ze zmienioną adresacją IP, gdzie znajdują się serwery przeznaczone do load balancingu. Konfiguracja ta nie jest wskazana w przypadku, gdy nie ma możliwości zmiany adresów IP serwerów.
Kolejna metoda wdrożenia – Bridge-Path, polega na umieszczeniu Barracuda Load Balancer ADC w jednej linii z istniejącą infrastrukturą. W tej konfiguracji porty WAN i LAN urządzenia trzeba podłączyć do dwóch oddzielnych fizycznych sieci. Przy czym serwery muszą znajdować się w tym samym logicznym segmencie sieci co port LAN. Konfiguracja ta nie wymaga żadnej zmiany adresacji IP serwerów, a urządzenia równoważące ruch sieciowy mają wtedy skonfigurowany jedynie port zarządzający oraz wirtualne adresy IP dla puli serwerów. Jest to najprostszy model instalacji.
Zobacz również:
Ostatnia metoda wdrożenia to Direct Server Return. Zapewnia ona optymalną konfigurację przepustowości. Wówczas ruch dociera na interfejs WAN na skonfigurowane wirtualne adresy IP Load Balancera i jest przekazywany do serwerów również przez port WAN. Ta konfiguracja nie wymaga zmiany adresacji IP elementów biorących udział w równoważeniu obciążenia, ale z uwagi na to, że serwery odpowiadają na zapytania bezpośrednio przez swoje interfejsy, ta metoda wdrożenia wymaga użycia na serwerach adaptera Loopback.

Bieżące wskaźniki bezpieczeństwa i sieci