Barracuda Load Balancer ADC – wszechstronne zabezpieczenie działania aplikacji

Jak zapewnić ciągłość działania usługi w przypadku awarii tak, aby nie została ona zauważona lub co zrobić, jeśli pojedynczy serwer przestaje już wystarczać? Stworzyć konfigurację, w której daną funkcjonalność obsługuje kilka serwerów, a ruch sieciowy między nimi jest rozdzielany za pomocą odpowiednich algorytmów. Służą do tego tzw. load balancery – urządzenia doskonale sprawdzające się w środowiskach zaprojektowanych do ochrony ciągłości działania systemów IT. Przetestowaliśmy jedno z takich urządzeń – Barracuda Load Balancer ADC.

Barracuda Load Balancer ADC oprócz podstawowej funkcjonalności dystrybucji ruchu sieciowego pomiędzy serwerami zapewnia odporność na awarie pojedynczych serwerów oraz równoważy obciążenie adresów IP. Przy zarządzaniu ruchem sieciowym pomiędzy serwerami Barracuda Load Balancer ADC posiada szereg funkcji wspomagających pracę usług online, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wbudowany moduł zintegrowanej ochrony przed włamaniami i wyciekiem danych, przeznaczony dla obsługiwanych aplikacji i serwerów.

Firma Barracuda Networks oferuje kilka wersji urządzeń linii Load Balancer, które różnią się między sobą nie tylko wydajnością, ale również funkcjonalnością. Najniższy model, oznaczony numerem 240, przeznaczony jest raczej dla małych środowisk produkcyjnych z maksymalnie 10 serwerami podłączonymi do Load Balancera. Przepustowość 100 Mb/s, dwa porty Ethernet 100 Mb/s oraz ograniczenie dostępnych opcji sprawiają, że doskonale sprawdzi się on w infrastrukturze o niewielkich wymaganiach funkcjonalnych. Oprócz modeli sprzętowych w ofercie znajdują się również dwie wersje wirtualne 340Vx i 440Vx, które różnią się od siebie liczbą obsługiwanych rdzeni procesora, brakiem obsługi kompresji i cache’owania HTTP oraz brakiem globalnego load balancingu w niższym z modeli.

Zobacz również:

  • Powstał serwer chłodzony cieczą do obsługi aplikacji AI
  • Google pracuje nad układem ARM dla serwerów
  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11

Urządzenia serii Load Balancer ADC przeznaczone są głównie dla stron internetowych obsługujących duży ruch sieciowy oraz aplikacji serwerowych wykorzystywanych wewnątrz korporacji (np. usługi terminalowe). Bardzo dobrze nadają się do usług dostarczających treści, włączając w to Web, FTP, media streaming, a także do usług wymagających optymalnej wydajności (SMTP, DNS, RADIUS, TFTP).

Barracuda Load Balancer ADC – wszechstronne zabezpieczenie działania aplikacji

Barracuda Load Balancer ADC 640

Do naszej redakcji trafiło urządzenie Barracuda Load Balancer ADC 640. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych funkcjonalnie modeli. Zarówno model 640, jak i 840 w odróżnieniu od niższych wersji zostały dodatkowo wyposażone w moduł Security zapewniający kompleksową ochronę obsługiwanych aplikacji.

Urządzenie dostarczane jest w pełnowymiarowej obudowie 1U i standardowo wyposażone jest w 8 portów w standardzie 1 GbE umieszczonych od frontu oraz port do zarządzania znajdujący się na tylnym panelu. Opcjonalnie do modelu 640 można dołożyć dodatkowe 8 gniazd Gigabit Ethernet (w modelu 840 – dodatkowo 24) oraz dwa porty 10GbE i dwa światłowodowe 10 Gb. 640 posiada pojedynczy zasilacz i na tę chwilę nie przewidziano w tym modelu redundancji zasilania. Taką opcję posiada natomiast model 840.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200