Usługi aplikacyjne dostawcy i perspektywy rozwoju rynku ASP

Co może skłaniać przedsiębiorstwa do podjęcia decyzji o wynajmie usług aplikacyjnych zamiast zakupu odpowiedniego oprogramowania do eksploatacji we własnym zakresie? Wiele małych i średnich przedsiębiorstw może skłaniać się w stronę ASP najczęściej z powodu braku środków finansowych na zakup drogich aplikacji, takich jak ERP. Inną przyczyną jest też brak własnych, wykwalifikowanych specjalistów przygotowanych do wdrażania i zarządzania takimi aplikacjami. W wielu też przypadkach korzystanie z powszechnie stosowanych pakietów - przetwarzania tekstów czy arkuszy kalkulacyjnych (droga zakontraktowania wielodostępu do pojedynczej aplikacji udostępnianej na zewnętrznym serwerze i przeniesienie całej odpowiedzialności za jej uaktualnienie na ASP) - może okazać się tańsze od zakupu, utrzymywania i zarządzania indywidualnymi kopiami oprogramowania dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa.

Inną atrakcyjną stroną propozycji ASP jest czas zaoszczędzony na wdrażaniu nowych rozwiązań aplikacyjnych, co często ma bezpośredni wpływ na skrócenie czasu dostarczenia na rynek nowych produktów czy usług i poprawienie poziomu obsługi klienta.

Interesujące jest też to, że rynek ASP rozszerza się także poza segment małych i średnich przedsiębiorstw. Czynnikiem sprzyjającym jest tutaj potrzeba obniżania kosztów, obejmujących również te związane z zatrudnianiem czy wynajmowaniem doświadczonego personelu i możliwością skupienia się zarządu firmy na sprawach bezpośrednio związanych z prowadzonym biznesem.

W często znacznie zróżnicowanych strukturach ASP dwa główne komponenty infrastrukturalne - centra danych, zawierające serwery aplikacyjne oraz przełączniki i sieci szkieletowe IP dla dostarczania usług na zewnątrz - są zawsze niezbędne. Jednak firma prowadząca działalność typu ASP nie musi posiadać obu tych elementów.

#^Getin Service Provider SA (www.getin.pl)^# Świadczenie usług w modelu ASP przez Getin SP SA jest jednym z kierunków rozwoju firmy, której strategia zakłada dostarczanie rozwiązań informatycznych dla małych i średnich firm za pośrednictwem Internetu. W tym celu firma przygotowuje się do dostarczania bogatej oferty oprogramowania: od prostych aplikacji finansowo-księgowych, magazynowych i kadrowo-płacowych, przez aplikacje do zarządzania przedsiębiorstwem i aplikacje biurowe, do dedykowanych aplikacji bazodanowych. Obecnie firma oferuje w modelu ASP następujące oprogramowanie: [li]ifirma - księgowość przez Internet, program finansowo-księgowy dla małych przedsiębiorstw (opracowanie - iFirma). [li]DyNAMICS - program klasy ERP do zarządzania średnim przedsiębiorstwem, firmy Great Plains. [li]SATURN - wielomodułowy program kadrowo-płacowy, kieleckiej firmy ZETO. [li]MS Office 2000 - zintegrowany pakiet biurowy, firmy Microsoft. [li]Serwery serii .Net Enterprise (MS Exchange 2000, MS SQL 2000, MS Commerce 2000, MS BizTalk Server). [li]System pracy grupowej zbudowany przez Getin, oparty na MS Exchange 2000.
Usługi aplikacyjne dostawcy i perspektywy rozwoju rynku ASP
Ponadto w trakcie testów i rozruchu są: [li]e-ENTERPRISE - program klasy ERP do zarządzania dużym przedsiębiorstwem, firmy Great Plains. [li]Great Plains Siebel Front Office - program klasy CRM. [li]Serwerach serii .Net Enterprise Server: MS SQL 2000, MS Commerce 2000, MS BizTalk Server. Firma deklaruje obecnie technologiczną gotowość do udostępniania w modelu ASP oprogramowania Microsoft, Great Plains oraz iFirmy. Oprogramowanie jest dostępne w wersji testowej. Konta klientów ASP są tworzone w domenie Active Drectory. Połączenia terminalowe do serwera aplikacji są szyfrowane. Możliwe są również zestawienia VPN z klientem. Zapasowe kopie danych są wykonywane za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Kopie umożliwiające szybkie odtworzenie całości danych i systemów są przechowywane w skrytce bankowej. Bazy danych klientów mają ograniczenia dostępu gwarantujące poufność danych, ich rozmiar zaś jest limitowany, dzięki czemu można uniknąć problemów z niekontrolowanym wzrostem objętości danych. W najbliższej przyszłości jest planowane oparcie całej platformy Getin.pl na Microsoft.net. Infrastruktura i centrum danych to ośrodek w Warszawie, zawierający: 36 serwerów Compaq (w tym dwa klastry dzielące macierz Compaq ESA 12000, działające w technologii przełączanego Fibre Channel, dysponujące 4 portami o łącznej przepustowości 4 Gb/s. Serwery usług internetowych, oparte na Microsoft Commercial Internet Services, działają w układzie rozkładania obciążeń, co ma zapewnić dostępność usług w momencie awarii lub rekonfiguracji części serwerów. Komunikacja w sieci oparta jest na sprzęcie Cisco, w tym przełączniku Catalyst 6000 o przepustowości 32 Gb/s oraz routerze klasy 7500. Zapewniono połączenie do trzech dostawców Internetu: Internet Partners, Formus i TP SA, z którymi wymieniane są informacje umożliwiające utrzymanie dostępu w sytuacjach awaryjnych.

TOP 200