Urządzenia do deduplikacji danych

Spectra Logic nTier v80 i nTier vX

Seria urządzeń deduplikacji nTier firmy Spectra Logic ma trochę inne przeznaczenie niż FalconStor i NetApp. Jest skierowana głównie do tych organizacji, które do składowania kopii zapasowych używają przede wszystkim taśm i bibliotek taśmowych. Grupa urządzeń nTier to kasety VTL "widziane" przez świat zewnętrzny jako urządzenia taśmowe, pozwalające na łatwe wzbogacenia procesu wykonywania backupu o deduplikację. Są one skalowalne i modularne, co znacznie ułatwia ich rozbudowę. Używany w urządzeniu Spectra Logic silnik deduplikacji FalconStor umożliwia znaczącą redukcję rozmiaru składowanych danych.

Urządzenia do deduplikacji danych
Do testów firma dostarczyła urządzenia VTL z deduplikacją: nTier v80 i nTier vX. Urządzenie nTier v80 może mieć pojemność pamięci od 8 TB do 16 TB (RAID6). Jest oparte na dyskach SATA i mieści się w obudowie wysokości 3U. Natomiast urządzenie nTier vX zajmuje 4U i może mieć pojemność od 10TB do 60TB (krok rozbudowy 10 TB). Obie kasety dostarczane są z interfejsami SCSI, Fibre Channel i iSCSI (Gigabit Ethernet) oraz dwurdzeniowym procesorem Intel Xeon. Zasilanie jest zdublowane.

Kluczową cechą rozwiązania Spectra Logic jest ścisłe powiązanie z istniejącymi taśmowymi systemami składowania. Każde z tych urządzeń może emulować różne rodzaje fizycznych napędów i bibliotek taśmowych. Do testów wybrano format IBM Ultrium TD-3 (LTO3) i zdefiniowano 21 wirtualnych taśm dla 6 wirtualnych napędów taśmowych. Spectra Logic zapewnia obsługę 9 różnych typów napędów taśmowych i 10 różnych typów bibliotek taśmowych.

Urządzenia do deduplikacji danych

Zarządzanie Spectra Logic nTier: definiowanie VTL i informacje o wykorzystaniu pamięci.

Do połączenia nTier v80 z serwerem Windows Server 2008 użyto iSCSI, a do obsługi backupów - Symantec Backup Exec 2010. Drugie urządzenie - nTier vX - zostało skonfigurowane jako miejsce replikacji dla nTier v80. Deduplikację przeprowadzano na nTier v80 bezpośrednio po wykonaniu backupu, a replikacja startowała o północy. Oba urządzenia pracowały bez zakłóceń - system VTL nTier v80 "wymieniał" taśmy dokładnie według poleceń.

Agenty Backup Exec zostały zainstalowane na czterech wirtualnych Windows Server 2008 R2, uruchomionych na Hyper-V, oraz na serwerze fizycznym Windows Server 2008 R2. Po pierwszym backupie, silnik deduplikacji zaczął wykrywać nadmiarowe dane pojawiające się w każdym kolejnym. Próbowano "oszukać" silnik, zmieniając nazwy folderów bez zmiany ich zawartości. W każdym takim przypadku silnik deduplikacji skutecznie redukował rozmiar danych,. W konfiguracji testowej, deduplikacja była realizowana po wykonaniu backupu, ale bez trudu można uruchomić ją równolegle w z jego działaniem. Deduplikacja w czasie rzeczywistym odbywa się jednak kosztem wydajności i większość użytkowników wybierze zapewnie deduplikację "post backup".


TOP 200