Urządzenia do deduplikacji danych

W czasie testów nie napotkano problemów z zapisem dziennych (pełnych) backupów pięciu serwerów Windows. W przeciwieństwie do NetApp FAS 2040, urządzenie FDS nie miało żadnych kłopotów z deduplikacją kopii zapisanych przez Backup Exec. Typowa deduplikacja pliku i foldera była bardzo efektywna, zapewniając niemal 90% redukcji danych (o dużym stopniu powtarzalności). Kopie zapasowe obejmowały Windows, zainstalowane aplikacje i bazy Microsoft Exchange. Zestaw uzupełniała mieszanka plików Word i Excel. W praktyce nie zaobserwowano różnic wydajności w deduplikacji kolekcji plików czy archiwów Backup Exec.

Do wyboru są dwa sposoby deduplikacji danych: według harmonogramu lub w czasie rzeczywistym (w momencie zapisu danych na dysku). Do testów ustawiono nocny harmonogram deduplikacji, który był wykonywany bez żadnych problemów. W celu otrzymania natychmiastowych wyników, deduplikację można było także uruchamiać ręcznie. Deduplikacja w czasie rzeczywistym zapewnia analizę danych podczas zapisywania ich na dysku i służy do utrzymywania udostępnianych danych w postaci jak najmniej "redundantnej". Ma też pewien wpływ na wydajność, jednak podczas testów okazał się on nieistotny.

Urządzenia do deduplikacji danych

Pulpit konsoli zarządzania FalconStor FDS: Pogląd trendów użytkowania dysku.

W trakcie testów próbowano "oszukać" silnik deduplikacji, zmieniając nazwy plików i folderów oraz rozszerzenia plików, ale podobnie jak w innych urządzeniach, silnik zawsze znajdywał i eliminował zduplikowane bloki, zmniejszając rozmiaru danych. Ponieważ silnik deduplikacji pracuje na poziomie bloków danych, takie detale, jak nagłówki plików (zawierające nazwę pliku, typ itp.) nie wpływają na jego działanie, powtarzające się bloki znajdowane są niezależnie od typu pliku - PDF, dokument Word, ZIP itp.

Interfejs zarządzania FalconStor - identyczny z oferowanym przez Spectra Logic - jest łatwy w nawigowaniu, chociaż nie jest tak intuicyjny jak w NetApp System Manager. Pewne problemy stwarzało definiowanie polityki deduplikacji oraz monitorowanie stanu i wydajności systemu. Natomiast łatwo przegląda się raporty o użytkowaniu pamięci, wielkości zdeduplikowanych danych, procencie pamięci odzyskanej przez deduplikację.

FDS 304 zapewnia efektywne przechowywanie danych i wykrywanie zdublowanych bloków informacji. Może być dobrą lokalizacją dla składowania opartego na dyskach i, generalnie, współdzielenia plików. Na wyróżnienie zasługuje łatwość udostępniania danych za pomocą CIFS, jak również możliwość działania jako iSCSI target i do eksportu systemu plików NFS.


TOP 200