Urządzenia do deduplikacji danych

NetApp FAS2040

Urządzenie pamięci masowej i do deduplikacji NetApp FAS2040 pozwala na wybór różnych opcji instalacyjnych dla centrum danych, w tym jako obiekt docelowy SAN lub NAS, lub bezpośrednio przez Fibre Channel. Podobnie jak FalconStor, może funkcjonować jako podstawowa pamięć masowa, cel dla kopii zapasowych, lub w obu tych postaciach jednocześnie.

Urządzenia do deduplikacji danych
FAS2040 jest dostarczane z dwoma niezależnymi kontrolerami pamięci masowej i jest dużo szerzej skalowalne niż rozwiązania FalconStor i Spectra Logic. Poza protokołami CIFS i NFS, FAS2040 może także automatycznie eksportować pamięć danych NFS do serwera VMware ESX, co znacznie skraca czas dodawania pamięci dyskowej online do istniejącego środowiska VMware. Polityka deduplikacji NetApp nie ma takiej elastyczności jak w rozwiązaniu FalconStor, ale sprawdza się w standardowej strukturze plików/folderów. Aczkolwiek nie sprawdza się już tak dobrze na zbiorach danych tworzonych przez Symantec Backup Exec 2010.

Dostarczone do testów FAS2040 w obudowie 2U miało 12 dysków SATA 300GB, dwa kontrolery pamięci masowej (funkcja "gorącej" wymiany) - każdy z czterema interfejsami Gigabit Ethernet i dwoma portami Fibre Channel, a także podwójny zasilacz. Chassis skonfigurowano na dwie macierze RAID (jedna na każdy kontroler) w RAID DP (implementacja RAID6). FAS2040 jest dostępne z różnymi odmianami dysków: Fibre Channel, SAS, SATA. Dodając kolejną obudowę, można rozszerzyć pamięć do 136 TB, czyli znacznie więcej niż oferują pozostałe testowane urządzenia.

W sieci testowej FAS2040 zainstalowano przez Gigabit Ethernet, podłączając niezależnie oba kontrolery w kasetach. Oba zagregowane dyski podzielono na woluminy i obszary udostępnione, definiując niektóre jako współdzielone pliki CIFS, a inne jako iSCSI target. Tak jak dla urządzeń FalconStor i Spectra Logic, używano różnych obszarów współdzielonych CIFS jako pamięci plików NAS i jako miejsca składowania dla fizycznych i wirtualnych maszyn Windows Server 2008. Nie było problemów z mapowaniem dysków i stosowaniem UNC (Universal Naming Convention) z serwerów fizycznych i wirtualnych. Montowanie obszarów współdzielonych iSCSI jako pamięci lokalnej, z użyciem inicjatora iSCSI w Windows Server 2008, również nie sprawiało kłopotów. Każdy montowany wolumin zachowywał się dokładnie tak, jak pamięć lokalna.

Urządzenia do deduplikacji danych

FAS2040: 92 redukcji zajętości woluminu iSCSI dla plików z wysoce redundantnym rodzajem danych

Jedną z zalet FAS2040 jest wyposażenie go w podwójny kontroler dzięki czemu -urządzenie można skonfigurować w trybie failover. Wówczas w sytuacji kiedy jeden ze kontrolerów ma poważne uszkodzenie, drugi (dotychczas będący w trybie pasywnym) może przejąć działanie w sposób transparentny. Można też używać obu kontrolerów w konfiguracji aktywny/aktywny, jeżeli oba są online i obsługują niezależne pamięci w sieci.


TOP 200