UMTS - nowe możliwości sieci

Pierwsze propozycje 3G

UMTS - nowe możliwości sieci

Ewolucja w kierunku 3G według Ericssona

Ostatnie miesiące przyniosły wiele informacji o intensyfikacji działań firm telekomunikacyjnych w przygotowaniach do nowej ery telefonii komórkowej 3G. Tradycyjnie prym w tej dziedzinie wiodą dotychczasowi producenci telefonów komórkowych i infrastruktury technicznej 2G, organizujący we własnych laboratoriach pokazy kompleksowego funkcjonowania sieci 3G z terminalami mobilnymi.

Jedną z pierwszych była firma Ericsson, która we własnym ośrodku badawczym w Kista niedaleko Sztokholmu udostępnia zainteresowanym pokazy wideokonferencyjne, prowadzone z terminalu mobilnego krążącego po ulicach miasta, z zastosowaniem technologii W-CDMA. Dwukierunkowe przekazy wideokonferencyjne, transmitowane z szybkością do 300 kb/s (kodowanie MPEG-4), można było prowadzić w zasięgu do kilku kilometrów od stacjonarnych stacji bazowych 3G. Podobną demonstrację funkcjonowania firmowych produktów trzeciej generacji przedstawiła we wrześniu firma Ericsson w Warszawie, gdzie uczestnicy pokazu mogli jednocześnie z prowadzoną rozmową telefoniczną podglądać obrazy wideo, korzystać z Internetu bądź poczty elektronicznej. Pierwsze rozwiązania systemu 3G Ericssona będą instalowane komercyjnie u japońskiego operatora NTT DoCoMo na wiosnę przyszłego roku.

Koncern telekomunikacyjny Nokia otworzył w tym roku w Paryżu laboratorium 3G IOT (Interoperability Testing Laboratory) do testowania kompatybilności elementów trzeciej generacji, określające współdziałanie produktów sieciowych Nokii z sieciami i terminalami 3G pochodzącymi od innych producentów. W laboratorium tym są testowane trzy kompletne firmowe stacje bazowe 3G, wykonane w technologii W-CDMA z rodziny Nokia UltraSite oraz przeznaczone dla nich komplementarne produkty sieciowe - zgodne ze standardem 3GPP.

Demonstrowana na wystawie w Barcelonie rodzina stacji bazowych W-CDMA UltraSite korzysta z inteligentnego systemu radiowego Smart Radio Concept, również opracowanego przez Nokię, oraz z systemu zarządzania zasobami radiowymi Common Radio Resource Management, zwiększającego pojemność stacji radiowych o 50 proc. Opracowane przez firmę dla systemów 3G platformy lokalizacyjne użytkownika mobilnego, Nokia Positioning i mPlatform Solution, stanowią ofertę nowych poszukiwanych usług lokalizacyjnych w sieci. Także Nokia przedstawiła ofertę otwartego interfejsu radiowego Iu (w standardzie 3GPP) - między siecią bazową a siecią dostępu radiowego RAN (Radio Access Network) - przyspieszając wdrażanie produktów 3G również innych producentów komórkowych.

Pokaz własnego rozwiązania systemu UMTS - zainstalowanego na przewoźnym zestawie (roadshow) - przedstawiła niedawno w Warszawie i innych stolicach Europy firma Siemens, która już dysponuje kompletną platformą centralową 3G, zdolną jednocześnie obsługiwać zarówno systemy drugiej generacji GSM, jak i UMTS. Siemens opanował zasady funkcjonowania nowego interfejsu radiowego UTRA (FDD/TDD), będącego podstawą rozwijania systemów 3G w Europie. Aby przyspieszyć proces wprowadzania nowej technologii do produkcji, Siemens połączył swoje siły z firmą NEC, tworząc spółkę joint-venture Mobisfere, której zasadniczym celem jest szybka dostawa na rynek gotowych produktów dla systemu UMTS. W prezentowanym rozwiązaniu połączono dwie technologie dupleksowego trybu pracy pochodzące z obydwu firm, a niezbędnego w systemach UMTS: doświadczeń w dziedzinie dupleksu częstotliwości FDD, pochodzącego z firmy NEC, oraz dupleksu w dziedzinie czasu TDD, opracowanego przez Siemensa.

Możliwość równoległego i jednoczesnego działania w dwóch trybach dupleksowania FDD/TDD daje użytkownikowi możliwość wyboru dostępu radiowego w przenikających się, częściowo pokrywających lub całkowicie rozłącznych środowiskach komórkowych trzeciej generacji. Przygotowana dla celów demonstracyjnych instalacja, wykonana w koncepcji UTRAN (Universal Terrestial Radio Access Network), już dziś daje możliwość skorzystania z kilku podstawowych usług, które będą wkrótce dostępne po uruchomieniu UMTS, a mianowicie: łączności głosowej, wideokonferencji z transmisją danych do 384 kb/s i zdalnej współpracy za pośrednictwem aplikacji biurowych - przy użyciu programu firmowego Netmeeting. Pierwsze instalacje systemów UMTS/UTRA kierownictwo firmy Siemens przewiduje w przyszłym roku.

UMTS - nowe możliwości sieci

Architektura sieci szkieletowej dla UMTS/IP

Zupełnie niedawno firma Lucent Technologies wraz holenderskim KPN przeprowadziła udane próby testowania sprawności technicznej kolejnego rozwiązania UMTS, przy udziale normalizacyjnych organizacji branżowych UMTS Forum i GSM Association. Testowanie, przeprowadzone zgodnie ze standardem ETSI (Release99), dotyczyło rozwiązania szerokopasmowej radiokomunikacji ruchomej działającej w trybie pracy W-CDMA, opracowanej niedawno przez Lucenta dla trzeciej generacji. W firmowej ofercie 3G znajduje się kompletna, skalowana rodzina stacji bazowych UMTS/Minicell o różnym zasięgu i pojemności kanałów radiowych, każda z możliwością transmisji w zakresie od 144 kb/s do 2 Mb/s. Obejmuje ona trzy podstawowe produkty: stację bazową Minicell (256 kanałów, 9 Mb/s) o zasięgu i pojemnościach zbliżonych do współcześnie działających w sieciach komórkowych 2G, stację Distributed Minicell o zmniejszonym zasięgu oraz stację UltraSmall przeznaczoną dla niewielkich obszarów (także instalowaną wewnątrz budynków), takich jak dworce, lotniska, biurowce, centra handlowe i rozrywkowe. Oprócz stacji bazowych w ofercie firmy znajduje się cała gama urządzeń towarzyszących, niezbędnych do budowy kompletnej sieci komórkowej (sterowniki, przełączniki ATM, centrale 3G, inne). Już uzyskane pozytywne wyniki testów, umacniają pozycję Lucent Technologies w wyborze dostawcy systemu UMTS dla holenderskiego operatora KPN, a także zwiększają jego możliwości w dostarczeniu systemów 3G na początku przyszłego roku wraz z japońskim partnerem, NTT DoCoMo, z którym firma współpracuje od pięciu lat.

UMTS - nowe możliwości sieci

Pokazowa wersja roadshow Alcatela

Istotne przyspieszenie realizacji rozwiązań 3G osiągnęła firma Alcatel, tworząc w Wielkiej Brytanii centrum technologiczne, które zajmie się badaniami kompatybilności własnych rozwiązań komunikacji bezprzewodowej 3G/UMTS z innymi systemami dostępnymi na rynku. W centrum od początku 2001 r. będzie można testować różnorodne formy współpracy między wieloma rodzajami sieci rdzeniowych, infrastruktury radiowej 3G i systemów dla terminali bezprzewodowych. Utworzenie platformy testowej to część opracowanej przez Alcatel strategii, której celem jest wprowadzenie kompatybilności rozwiązań 2G/3G w już zainstalowanych sieciach komórkowych.

Służą temu również dwustronne porozumienia o współpracy zawarte między firmą Alcatel a innymi producentami, zwłaszcza utworzenie Evolium SAS - firmy założonej (maj 2000) wspólnie przez Alcatel i Fujitsu, specjalizującej się w projektowaniu rozwiązań 3G oraz prowadzeniu badań nad kompatybilnością systemów telekomunikacyjnych: GPRS, EDGE oraz UMTS. W pokazowej przewoźnej instalacji roadshow - demonstrowanej przez Alcatela również w Polsce - można było zrealizować transmisję głosową o wysokiej jakości, przekaz wideotelefoniczny (64 kb/s), transmisję wideo (384 kb/s) oraz szybki dostęp do Internetu. Pilotowa wersja instalacji systemu 3G, zgodnego w ostatecznej wersji ze specyfikacją 3GPP (Release 99), będzie dostępna w kwietniu 2001, uruchomienie zaś pierwszych komercyjnych instalacji UMTS jest przewidywane w czerwcu 2001.


TOP 200