UMTS - nowe możliwości sieci

Nie gasną emocje związane z przyznawaniem w Europie koncesji na użytkowanie częstotliwości radiowych w pasmie 2 GHz,w pasmie przeznaczonym dla systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS. Nowa technologia w ciągu kilku lat zrewolucjonizuje rynek telefonii bezprzewodowej, za który już teraz operatorzy płacą astronomiczne sumy.

Nie gasną emocje związane z przyznawaniem w Europie koncesji na użytkowanie częstotliwości radiowych w pasmie 2 GHz,w pasmie przeznaczonym dla systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS. Nowa technologia w ciągu kilku lat zrewolucjonizuje rynek telefonii bezprzewodowej, za który już teraz operatorzy płacą astronomiczne sumy.

Obserwując wyniki tegorocznych europejskich aukcji na nowe koncesje telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS (Universal Mobile Telecommunication System), można odnieść wrażenie, że zwycięzcy poszczególnych przetargów komórkowych potracili głowy, walcząc o zwycięstwo w tej przyszłościowej komunikacji bezprzewodowej 3G. Olbrzymie kwoty, które zadeklarowali uczestnicy, a w wielu sytuacjach już zapłacili wygrywający operatorzy przyszłych sieci komórkowych 3G, bulwersują nie tylko samych dostawców sieciowych. Podobne zadziwienie panuje wśród potencjalnych użytkowników tych sieci - czyli zwykłych abonentów, którzy z nawiązką będą musieli spłacić ten kredyt w trakcie użytkowania tych sieci i to już w niedalekiej przyszłości. Co jest powodem takiej konkurencji wśród operatorów?

Wszyscy przyszli operatorzy telefonii UMTS spodziewają się utrzymania dalszego wysokiego przyrostu aktywnych abonentów w nowych wideofonicznych systemach komórkowych, które do końca tego roku w europejskich sieciach GSM mają osiągnąć 200 mln klientów (ponad 6 mln w Polsce), a w 2004 r. przekroczyć 300 mln. A przecież sieci komórkowe drugiej generacji nieubłaganie dążą w kierunku nowej, następnej generacji, której głównym atrybutem ma być mobilny przekaz obrazu "na żywo".

Gigantyczne pieniądze

Pierwszym w Europie krajem, który nadał koncesje (marzec 1999) na rozwijanie komunikacji UMTS czterem wybranym operatorom była Finlandia. W kraju tym licencje rozdzielono na zasadzie swoistego przetargu określanego teraz jako "klasyczny konkurs piękności". W odróżnieniu od aukcji - gdzie bez żadnych ograniczeń są licytowane ceny zakupu pasma - w tym przetargu z góry była określona i znana łączna cena za użytkowanie pełnego pasma radiowego UMTS (tylko za ok. 2,2 mln USD), rozdzielonego odpowiednio na poszczególnych operatorów sieci. Zwycięskich operatorów wybrano spośród 8 oferentów, analizując ich pozycję finansową, zakres świadczonych usług, prężność organizacyjną i prezentowany poziom technologiczny, z uwzględnieniem warunków niezawodności i bezpieczeństwa w oferowanych systemach. Jak do tej pory jest to jedyny przypadek w Europie uiszczenia tak niewielkich opłat licencyjnych (raczej administracyjnych) za użytkowanie pasma trzeciej generacji.

UMTS - nowe możliwości sieci

Orientacyjne koszty koncesji na UMTS w Europie

Pierwsza prawdziwa aukcja licencji UMTS, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii (czerwiec 2000), przyniosła zaskakujące wyniki. Nadzwyczaj wysokiej kwoty - łącznie około 34 mld USD - wylicytowanej bezpośrednio na aukcji przestraszyli się nawet niektórzy startujący w tym wyścigu operatorzy, wycofując się z dalszej działalności już po zdobyciu koncesji. Ostatecznie pięciu z trzynastu konkurentów uzyskało koncesje operowania UMTS na rynku brytyjskim, godząc się na zapłatę licytowanych należności w dwóch ratach - najpóźniej do 2010 r.

Jednak całkowitym zaskoczeniem zakończyła się dopiero co zakończona aukcja przeprowadzona w Niemczech, gdzie na licytacji pasm telefonii 3G padła astronomiczna kwota, równoważna ponad 46 mld USD. Sześciu zwycięskich operatorów - najpierw spośród dwunastu, a później ośmiu startujących w aukcji - którzy rekordowo słono zapłacili za te koncesje, już teraz domaga się od producentów urządzeń i telefonów UMTS jak najszybszych dostaw poszczególnych elementów sieci, aby już w przyszłym roku odzyskiwać wielkie pieniądze wyłożone na te licencje i inwestycje.

Tak wysokie opłaty koncesyjne zmniejszyły zainteresowanie akcjonariuszy notowaniami giełdowymi tych firm i ostudziły kolejne aukcje przetargowe, prowadzone bądź przygotowywane w pozostałych krajach europejskich. Na przeprowadzonej w tym roku holenderskiej licytacji aukcyjnej (czyli bez górnych ograniczeń kwotowych) pasma UMTS uzyskano jedynie niewiele ponad 2,5 mld USD - przydzielając pięć koncesji operatorskich. Podobną kwotę - 2,0 mld USD za cztery koncesje telefonii trzeciej generacji - zapłacono niedawno w Hiszpanii, tym razem w drodze ogłoszonego przez rząd "konkursu piękności" operatorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200