Systemy wideokonferencyjne IP

Wideokonferencje z Tandberg Data

Systemy wideokonferencyjne IP

System wideokonferencyjny oparty na sieciach ISDN i LAN (Tandberg)

Mieszczący się w Oslo oddział firmy Tandberg Data, od lat zajmujący się produkcją audiowizualnych urządzeń i systemów wideokonferencyjnych, ma silną pozycję na polskim rynku. Oferta firmowa obejmuje wiele rodzajów indywidualnych i grupowych stacji wideokonferencyjnych (15, 30 lub 60 obrazów na sek.), mostki, bramy i rutery dla sieci cyfrowych ISDN i LAN.

Wśród oferowanych produktów znajdują się cztery rozbudowane dwumonitorowe (system Duo Video) stanowiska wideoterminalowe do obsługi sesji grupowych, znane jako stacje konferencyjne: T.8000, T.7000 i T.6000, działające z szybkością strumieni medialnych H.323 do 3 Mb/s, oraz stacje T.2500 (384-768 kb/s) - różniące się ponadto wielkością ekranu, rozdzielczością i wieloma dodatkowymi funkcjami. Rozwiązania najprostsze obejmują

Systemy wideokonferencyjne IP

Tandberg T.1000

płaskie terminale biurkowe T.1000 (table-top) oraz T.500 i T.800 (set-top) przeznaczone do współpracy z dowolnym odbiornikiem TV lub monitorem ekranowym (szybkość przekazu 384-768 kb/s). Firmowym hitem jest możliwość wbudowania do zestawów wyższej klasy mostków wideokonferencyjnych MultiSite, zapewniających obsługę do czterech stacji końcowych. Autoryzowanym dystrybutorem krajowym jest gdańska firma DGT, integrująca te produkty nie tylko z własnymi systemami komutacji PABX.

IP/VC Cisco Systems

Kompletny zestaw sieciowych produktów wideokonferencyjnych rodziny IP/VC (IP Videoconferencing Product Family) dla różnych aplikacji działających z protokołami IP ma w swojej ofercie Cisco Systems. Sieciowe rozwiązania klasy IP/VC - w których specjalizuje się Cisco z racji rozwijania sieci komputerowych - umożliwiają wewnętrzną wideokomunikację zarówno przez sieci lokalne, jak też przez rozległe sieci IP. Do popularyzacji tych aplikacji przyczyniła się zintegrowana firmowa architektura AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data), łącząca przekazy multimedialne o skalowanej wedle potrzeb szybkości. Stosowane przez wielu integratorów aplikacje programowe Cisco IP/TV umożliwiają łączenie platform wideokonferencyjnych z wielopunktowymi rozwiązaniami multicast.

Systemy wideokonferencyjne IP

Urządzenia Cisco IP/VC

Bieżąca lista firmowych produktów audio-wideo zawiera urządzenia zgodne ze standardem H.323 (sieci pakietowe, LAN), obejmujące następujące elementy systemu: bramy wideokonferencyjne Cisco IP/VC 3520 i 3525, mostki wideokonferencyjne IP/VC 3510 MCU i 3540 MCU oraz adaptery terminalowe IP/VC 3530. Są one przystosowane do współdziałania zarówno z tradycyjnymi terminalami PC, jak też z końcowymi terminalami abonenta o podwyższonym standardzie prezentacji, lokowanymi w salach konferencyjnych. Do zarządzania stosuje się platformę Cisco Multimedia Conference Manager, współpracującą z bramą IP/VC 3540 (Gateway Product Family) i serwerami platformy AVVID serii MCS 7800 (7825-800 i 7835-1000).

PictureTel z platformą iPower

Jeden z największych producentów urządzeń wideokonferencyjnych w świecie, firma PictureTel, ściśle współpracująca w tej dziedzinie z Intelem jako dostawcą specjalizowanych podzespołów, ma w swej ofercie bogaty wybór wideoterminali dla różnych zastosowań. Wynikiem współpracy z Intelem jest oferta wspólnej platformy iPower dla sieciowych rozwiązań wideokonferencyjnych, obejmująca szereg terminali o różnej rozdzielczości obrazu (XGA, SVGA, VGA), bramy medialne i serwery wideokonferencji wielopunktowej.

Systemy wideokonferencyjne IP

PictureTel 600

Platforma iPower (Intel), oparta na otwartej architekturze komputerów PC (Windows 2000 i in.), obejmuje obecnie dwa najnowsze rozwiązania wideoterminali o wysokiej jakości. Jednym z nich jest standardowa seria PictureTel 900 (dźwięk 7/14 kHz, głos 3,4 kHz, format FCIF i QCIF, 30 obrazów/s, przepływność kanałowa w zakresie 256-768 kb/s, cztery procesory DSP); natomiast drugie rozwiązanie stanowi kompaktowy zestaw PictureTel 600, zawierający adaptowany komputer PC z dołączoną zdalnie sterowaną kamerą (H.281). Uzupełnieniem oferty iPower są najnowsze bramy medialne klasy Accord MCG-50 i MCG-100 (Multimedia Gateway Control) do sterowania transmisji wielopunktowej w sieciach ISDN, ATM oraz IP, a także mostki MCU: PictureTel 330, Prism i Montage.

Nadal popularnym, nieco tańszym i starszym, rozwiązaniem jest system PictureTel 550, tworzony za pośrednictwem komputera PC i karty ISDN (do 384 kb/s) lub karty rozszerzeń do realizacji połączeń z protokołem IP (do 768 kb/s). Tanią alternatywę tworzenia seansów wideokonferencyjnych stanowi system PictureTel 760 XL, współpracujący ze standardowym odbiornikiem telewizyjnym (wraz z kamerą obrazową sterowaną pilotem) i siecią cyfrową ISDN (128 kb/s, 384 kb/s) lub Ethernet 10Base-T. Koncesjonowanym dystrybutorem produktów PictureTel w Polsce jest firma Sekom SA.


TOP 200