Systemy do archiwizowania poczty elektronicznej

Kopia zapasowa poczty elektronicznej to stanowczo zbyt mało. Jest pomocna - by nie powiedzieć niezbędna - do szybkiego uruchomienia serwera po awarii, lecz jej użyteczność będzie znikoma w razie potrzeby dotarcia do wiadomości sprzed kilku lat. Temu drugiemu celowi służą rozwiązania do archiwizacji poczty elektronicznej.

O ile celem awaryjnego odtwarzania danych (disaster recovery) jest uzyskanie w możliwie najkrótszym czasie jak najaktualniejszego stanu serwera pocztowego (bądź w przypadku backupu granularnego również poszczególnych skrzynek), o tyle archiwizacja ma pomóc w łatwym docieraniu do wiadomości zarówno sprzed kilku tygodni, jak i wielu lat.

W styczniowym wydaniu "Networlda" (1/2011) doradzaliśmy, jak podejść do problemu archiwizacji poczty, a także zaprezentowaliśmy trzy sposoby jej przeprowadzania (usługa w chmurze, wbudowana funkcja serwera Exchange 2010 lub wariant open source - MailArchiva). Tym razem prezentujemy test pięciu komercyjnych pakietów do archiwizacji poczty.

Barracuda Message Archiver 450: prosty, szybki, elastyczny

Barracuda Message Archiver jest oferowany jako gotowe urządzenie. Nie ma możliwości wykupienia licencji na wybraną liczbę użytkowników. Wersja obsługująca do 150 użytkowników kosztuje ok. 2 tys. USD. Jeśli zdecydujemy się na wersję obsługującą 1000 skrzynek, koszt za użytkownika wyniesie ok. 9 USD.

Systemy do archiwizowania poczty elektronicznej
Narzędzie firmy Barracuda łatwo współpracuje z innymi rozwiązaniami tego producenta (np. system antyspamowy). Jest proste w konfiguracji i działaniu. Oferuje sporo możliwości, w tym m.in.: obsługę ról, wykrywanie plików PST, elastyczne polityki retencji czy możliwości inspekcji. Podstawową konfigurację możemy przeprowadzić za pomocą przeglądarki internetowej bądź podłączając do urządzenia klawiaturę i monitor. Message Archiver może korzystać z funkcji rejestrowania (journaling) serwera Exchange, aby pobierać wiadomości do archiwizacji; może też pracować jako proxy SMTP. Ten drugi tryb pozwala na współpracę z dowolnym serwerem pocztowym i nie wymaga zmian w konfiguracji na obsługiwanym serwerze, z wyjątkiem tej oczywistej, zapewniającej transmisję przychodzącej i wychodzącej poczty za pośrednictwem urządzenia. Po zakończeniu podstawowej instalacji Message Archiver zyskuje dostęp do prostych narzędzi, pozwalających m.in. na: wdrożenie polityki retencji, ograniczenie wykorzystanej przestrzeni dyskowej na serwerze pocztowym przez zamianę wiadomości w skróty do nich (stub), śledzenie dostępu do poszczególnych wiadomości czy wdrożenie korporacyjnych zasad polityki związanych z pocztą elektroniczną.

Polecamy: Jeśli coś działa, lepiej zostaw to w spokoju

Zawartość istniejących już skrzynek pocztowych może zostać dodana zarówno za pomocą protokołu MAPI, jak i przez import plików PST. Wiadomości i załączniki są w pełni indeksowane, co wpływało na bardzo szybkie wyszukiwanie wiadomości podczas testów. Znajdowanie i przywracanie wiadomości z archiwum jest prostym procesem, zaś dostęp do załączników zastąpionych skrótem będzie dla użytkowników niewidoczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200