Sieci domowe (cz. V)

HomePlug

HomePlug Powerline Alliance jest niekomercyjnym stowarzyszeniem przemysłowym, utworzonym z myślą o specyfikacji dla produktów niezbędnych przy budowie sieci domowych i usług oferowanych z wykorzystaniem powszechnie dostępnych domowych linii zasilania. Zasada postępowania konsorcjum jest następująca: kiedy jedna specyfikacja jest już opublikowana, HomePlug Alliance zachęca do powszechnej akceptacji standardu. Stowarzyszenie zrzesza wiele firm reprezentujących rozmaite segmenty rynku sieci domowych - producentów sprzętu, oprogramowania, półprzewodnikowych układów scalonych oraz urządzeń zaliczanych do elektroniki użytkowej.

<hr size=1 noshade>Opis do Rys. 4.

Sieci domowe (cz. V)

Rys. 4. Komunikacja między różnymi sieciami w środowisku domowym

Głównym punktem tej wcale nieodległej w czasie struktury jest brama rezydentna. Ma ona kilka synonimów, w tym Home Gateway (brama domowa).

W zależności od potrzeb brama rezydentna spełnia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim łączy sieci różnych protokołów oraz kontroluje dostęp do środowiska domowego (i w przeciwną stronę). Oprócz zapory ogniowej brama może spełniać funkcje NAT (Network Address Translation).

Do bramy rezydentnej można przyłączać ekspander bramy wyposażony w antenę nadawczą oraz odbiorczą; ekspander może być również modułem zintegrowanym z bramą. Umożliwia on komunikowanie się bramy z urządzeniami bezprzewodowymi, w tym telefonami i pilotami. Dzięki temu można np. podczas oglądania transmisji TV włączyć światło przed domem czy uaktywnić urządzenie alarmujące przy drzwiach czy oknach. Ekspander ma również gniazdo dla kabla, którym będzie przyłączony np. do sieci automatyki domowej.

Kontrolowanie i ustawianie parametrów urządzeń domowych za pośrednictwem Internetu również umożliwia brama rezydentna przez: modem V.90, xDSL, ISDN itp.<hr size=1 noshade>

Do stowarzyszenia przystąpiły zarówno te firmy, które kształtują technologię, jaki i te, które ją adaptują. Firmy te zazwyczaj dysponują sporym potencjałem technologicznym i finansowym, niezbędnym do zdynamizowania rynku sieci zbudowanych przy użyciu linii zasilających. Strategia konsorcjum opiera się na tym, że wraz z rozwojem Internetu oraz coraz większym nasycaniem mieszkań urządzeniami elektronicznymi nowej generacji sieci przesyłające w ten sposób dane staną się stosunkowo tanim rozwiązaniem, a na dodatek łatwym w użytkowaniu w razie tworzenia sieci domowej.

Dom łączą już z Internetem modemy kablowe, xDSL, szerokopasmowe systemy bezprzewodowe, linie energetyczne i technologie satelitarne. Z analizy badań rynkowych wynika, że liczba użytkowników modemów kablowych oraz xDSL wyniesie w 2003 r. ponad 35 mln. Co więcej - rośnie liczba rodzin posiadających przynajmniej 2 komputery osobiste. Specyfikacje stowarzyszenia HomePlug mają na celu zaoferowanie klientowi systemów tańszych, opartych na istniejących liniach zasilających, zapewniających wysoką przepływność danych na poziomie Ethernetu oraz zapewnienie koegzystencji z innymi, już istniejącymi technologiami używającymi linii zasilających, jak X.10, CEBus i LonWorks.

<hr size=1 noshade>Opis do Rys. 5.

Sieci domowe (cz. V)

Rys. 5. Pośrednia warstwa oprogramowania (MW - <i>MiddleWare</i>) dla wirtualnego środowiska domowego (VHE)

MW jest programistycznym kluczem do zestawiania dowolnych kombinacji urządzeń, usług i sieci. Ale "Home" w VHE (Virtual Home Environment) ma tu w istocie odpowiednik Domestic Environment, a więc takim środowiskiem domowym będzie nie tylko dom, ale także biuro czy samochód. Różne obszary aplikacyjne, ale prawie te same problemy.

Przystawka STB (Set-Top Box) to na ogół niewielkie urządzenie autonomiczne, które po wpięciu do gniazda dla telewizora zapewnia użytkownikowi interfejs do sieci firmy świadczącej usługi telewizji kablowej. Odbiornik telewizyjny wykorzystuje się wtedy jako monitor podczas komunikacji interaktywnej. Niektóre telewizory są produkcyjnie wyposażane w dodatkowe gniazda, do którego przyłącza się STB. Nowsze urządzenia są przystosowane do VoD (Voice on Demand), usług edukacyjnych, e-biznesu, gier wideo, zakupów, wyszukiwania w bazach danych itp. Funkcjonują już w systemach wymagających autoryzacji kartą do wszystkiego - Smart Card. Zauważalne jest też ewoluowanie STB w kierunku bram rezydentnych.<hr size=1 noshade>


TOP 200