Sieci domowe (cz. V)

Do sieci domowych należy przyszłość. Dom jest mikroświatem kształtowanym według własnych upodobań, a sieci, łącząc ludzi z informacją, pomagają w jego przeobrażaniu.

Do sieci domowych należy przyszłość. Dom jest mikroświatem kształtowanym według własnych upodobań, a sieci, łącząc ludzi z informacją, pomagają w jego przeobrażaniu.

Sprzedaż produktów sieciowych rośnie wykładniczo z każdym rokiem. Zarówno nowo powstałe firmy, jak i uznani producenci prezentują jednak własne wizje sieciowego domu. Wydaje się, że każda z nich ma szansę uszczknąć kawałek sieciowego tortu.

W drodze do normalizacji

Sieci domowe (cz. V)

Sieci w środowisku domowym

Środowisko sieci domowych charakteryzuje się różnorodnością technologii. Każda z nich zapewnia w mniejszym lub większym stopniu odpowiedni poziom przetwarzania, sterowania czy automatyzacji domu. Tego, czego im naprawdę brakuje, to wystarczającego wsparcia kontroli dostępu, współpracy między różnymi rodzajami urządzeń przystosowanych do pracy w sieci i spójności widzianej spoza domu. Pojawienie się normy ujednolicającej komunikację między urządzeniami w domenie domowej, między domowymi domenami i wreszcie między domem a domeną dostawcy usług zewnętrznych uporządkuje rozwój sieci dla domu, a przy okazji sieci dla mniejszych firm czy budynków inteligentnych.

Gdyby nie przykład Internetu, który jest największą siecią rozległą, złożoną z podsieci o przeróżnych technologiach, to można byłoby uwierzyć broszurom firmowym. Jednak przyjrzenie się sieciom domowym szybko prowadzi do wniosku, że pod tym terminem kryją się w istocie różne pojęcia, tylko z pozoru powiązane ze sobą. Zamęt spowodowany niestandardową terminologią, wzajemnie zastrzeżone implementacje i wizje zawężone do własnego, zazwyczaj dosyć wąskiego obszaru zastosowań grożą pozbawieniem klientów większości potencjalnych korzyści wynikających z implementowania sieci domowych, dopiero zaczynających nabierać odpowiednich kształtów. Internet ma bardzo silne spoiwo, jest nim stos protokołów TCP/IP. Czy dla sieci domowych znajdzie się podobne panaceum? Na szczęście istnieje wiele ważnych organizacji i producentów, którzy wspomniany na wstępie tort chcą najpierw przygotować dla wszystkich...

Najpowszechniejsze technologie sieciowe, zaadaptowane już do środowiska domowego, przedstawiono w tabeli. Ale stale powstają kolejne, coraz podatniejsze na integrację z siecią globalną. Niektóre z nich zaczną odgrywać pierwszoplanowe role.

IEEE 1394

IEEE 1394 jest międzynarodowym standardem taniego interfejsu cyfrowego, który będzie integrował systemy rozrywkowe, komunikacyjne i obliczeniowe w multimedialnym środowisku klienta. Powstał on w Apple Computer jako standard dla komputerów w sieci lokalnej i jest stale poszerzany przez grupę roboczą IEEE 1394.

Dokładniej mówiąc, IEEE 1394 jest standardem sprzętowym i programowym, dzięki któremu można przesyłać dane z szybkością 100, 200 lub 400 Mb/s. Przygotowane są specyfikacje do 3,2 Gb/s. Jest to interfejs cyfrowy i nie przewidziano w nim konwersji sygnałów cyfrowych na analogowe, ażeby nie utracić integralności danych. Interfejs ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i prostotą obsługi. Można go wymieniać bez wyłączania urządzenia. Wspiera technologię łączenia łańcuchowego i rozgałęzienia dla komunikacji "każdy z każdym". Transmitowanie danych w czasie krytycznym jest gwarantowane, przez co redukuje się koszty buforowania. Niewątpliwy atut to fakt, że nie jest on zastrzeżony i dlatego nie wymaga licencji. Ma zaimplementowane SBM (Serial Bus Management).

W IEEE 1394 są możliwe dwa typy transferu - asynchroniczny oraz izochroniczny. Izochroniczne kanały gwarantują przesyłanie danych na ustalonych wcześniej przepływnościach. Ma to znaczenie przy transporcie wrażliwych na opóźnienia strumieni multimedialnych, których dostarczenie na czas (w trybie just in time) eliminuje potrzebę buforowania. Transfer izochroniczny jest zawsze typu punkt-punkt lub punkt-wielopunkt. Nie zaimplementowano żadnej z metod korekcji błędów ani retransmisji. Na transmisję izochroniczną może być przeznaczone 80 proc. dostępnego pasma. Przydział pasma jest śledzony przez węzeł w szynie, który pełni rolę izochronicznego menedżera zasobów. Natomiast w transmisjach asynchronicznych są zapewnione mechanizmy retransmisji i sprawdzania błędów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200