Sieci domowe (cz. V)

OSGI (Open Services Gateway Initiative)

Twórcy specyfikacji OSGI dążą do stworzenia wspólnego fundamentu dla dostawców usług internetowych, operatorów sieciowych i producentów sprzętu umożliwiającego współdziałanie wielu e-usług za pośrednictwem bram rezydentnych w domu lub zdalnym biurze. Wspomnianą specyfikację wspiera OSGI Consortium.

Centralnym punktem OSGI jest brama usługowa, która funkcjonuje jak platforma dla wielu rodzajów komunikacji. Bramy te mogą ustanawiać, konsolidować i zarządzać strumieniami danych, przekazami multimedialnymi, głosem i ruchem internetowym do domu i z domu, biura lub jakiegoś innego miejsca. Bramy mogą także funkcjonować jako serwery aplikacyjne dla wielu usług, jak np. sterowanie i zarządzanie energią, mogą świadczyć usługi bezpieczeństwa, handlu elektronicznego, monitorowania stanu zdrowia i in. Brama jest centralnym punktem operatora w procesie dostarczania usług do urządzeń sieci lokalnej klienta. Dzięki zaimplementowaniu bramy OSGI może łączyć urządzenia klienta - licznik energii, komputer itp. - z zewnętrznym dostawcą usług.

Jini

Technologia połączeniowa Jini zapewnia w miarę przejrzysty mechanizm, umożliwiający urządzeniom tworzenie pewnego rodzaju zaimprowizowanej "wspólnoty" - bez planowania, instalacji czy jakiejś interwencji użytkownika. Każde urządzenie może świadczyć usługi, z których może korzystać inne urządzenie we wspólnocie.

Jak wyglądają podstawy tej technologii w praktyce? Kiedy użytkownik podłącza do sieci nowe urządzenie zgodne z Jini, to wtedy rozgłasza ono komunikat, który znaczy tyle co "jestem tu, czy jest ktoś jeszcze?". Usługa wyszukiwania rejestruje nowe urządzenie, zatrzymuje rekord jego atrybutów i wysyła wsteczną wiadomość do urządzenia Jini, informującą je, gdzie ma dotrzeć do usług wyszukiwania, gdyby potrzebowało pomocy. Kiedy na przykład zachodzi potrzeba drukowania, urządzenie odwołuje się do usługi wyszukiwania, znajduje to, co niezbędne, i wysyła rezultaty do odpowiedniego urządzenia (nieco szerzej o tym na rysunku 1). Na razie Jini składa się w bardzo małej części z kodu Java, który funkcjonuje na komputerze lub urządzeniu.

<hr size=1 noshade>Opis do Rys. 1.

Sieci domowe (cz. V)

Rys. 1. Architektura technologii Jini w praktyce

W Jini udostępniane usługi są rejestrowane w repozytorium o nazwie Lookup Service. Rejestrowanie polega na wpisaniu odpowiedniego rekordu opisującego cechy usługi oraz klasę Java (proxy), zawierającą kod centrum usługi. Wszystkie elementy niezbędne do korzystania z usługi przesyła w razie potrzeby sama usługa. Na rysunku aparat cyfrowy ma przygotowany obraz i poszukuje odpowiedniej usługi drukowania, którą rozpozna po analizie rekordów. Centrum reprezentuje drukarka. Jej kod wpisze aparat do swojej jednostki sterującej w chwili rozpoznania wspomnianych cech. Tu usługa będzie świadczona lokalnie. Czasem jednak usługa musi być świadczona przez urządzenie spoza środowiska Jini, jak np. starszy typ drukarki, lub za pośrednictwem mostu, np. baza rysunków publikowanych na stronie webowej (kiedy nie rozpoznaje połączeń Jini).

Technologia Jini nie wymaga ani specjalnego systemu operacyjnego, ani transportu sieciowego: aparat cyfrowy może używać łączy podczerwonych, radiowych albo być fizycznie połączony z siecią lokalną. RMI (Remote Method Invocation) - metoda zdalnego wywoływania - wiąże wzajemnie urządzenia przyłączone do sieci. Każde z nich powinno być albo wyposażone w maszynę wirtualną Javy 2, albo, kiedy jest zbyt proste, korzystać z maszyny innego urządzenia. Jini ma również wbudowane mechanizmy niezbędne do przetwarzania rozproszonego w Javie, jak rozproszony model komunikacji zdarzeń czy transakcje w systemie rozproszonym. Technologia Jini powstała w Sun Microsystems.<hr size=1 noshade>

Jini jest zbiorem różnych API oraz protokołów, które mogą pomóc w stworzeniu, a następnie w rozwoju systemów rozproszonych, zorganizowanych jak federacje usług. Usługa może być czymś, co rezyduje w sieci, i jest gotowa do wykonania przydatnej funkcji. Może to być urządzenie, oprogramowanie czy kanał komunikacyjny. Przykładowo: dyskowe urządzenie pamięciowe mogłoby zaoferować usługę "pamiętanie" lub "magazynowanie", a drukarka wyposażona w interfejs Jini - usługę "drukowanie". Federacja usług jest w istocie zbiorem dostępnych usług, które klient może wykorzystać w jakimś określonym celu. Słowo klient jest tu rozumiane jako program, usługa lub użytkownik.


TOP 200