Sieci domowe (cz. V)

W standardzie zdefiniowano 4 warstwy protokołów: fizyczną, łącza, transakcji i zarządzania szyną szeregową. Warstwa fizyczna obejmuje sygnalizację elektryczną, złącza mechaniczne, szeregowe kodowanie i dekodowanie transmitowanych danych. Medium transmisyjnym w IEEE 1394a jest kabel z trzema parami skrętki ekranowanej STP, zakończony sześciostykowym złączem. Dwie pary sygnałowe są wykonane z przewodów AWG 28, a jedna - dla zasilania - z AWG 22. W IEEE 1394 medium jest dwuparowa skrętka UTP kat. 5 lub wielomodowy światłowód plastikowy POF (Plastic Optical Fiber) 50 µm. Złącze jest czterostykowe, a więc kablem nie można przesyłać zasilania. Zastosowane kable ograniczają w IEEE 1394a transmisję do odcinków 4,5 m, długość zaś całej szyny do 72 m. Zwiększenie długości jest uzależnione od średnicy przewodów - grubsze przewody umożliwiają transmisję na dalsze odległości. Szybkość transmisji w IEEE 1395b na skrętce UTP kat. 5 o długości 100 m wynosi 100 Mb/s, a światłowodem POF na razie 400, 800 i 1600 Mb/s; w przygotowaniu 3,2 Mb/s.

IEEE 1394 jest definiowany przez interfejsy aplikacyjne wyższych warstw, które go używają, a nie przez pojedynczą implementację fizyczną. Tak jak nowe technologie krzemowe umożliwiają osiągnięcie wyższych przepływności i dłuższych dystansów, tak i IEEE 1394 będzie można skalować, aby umożliwić obsługę nowych aplikacji. Być może najważniejszą cechą dla użytkowników urządzeń elektronicznych jest interfejs peer to peer. Technologia umożliwia wielu komputerom współdzielenie danej kamery wideo bez specjalnego wsparcia ani w tej kamerze, ani w komputerach. Wszystkie te cechy sprawiają, że IEEE 1394 stał się często wybieranym cyfrowym interfejsem audio/wideo.

Od początku IEEE 1394 był kojarzony z łączeniem komputera z kamerą wideo i cyfrowymi aplikacjami wideo. IEEE 1394 jest w istocie niedrogim interfejsem cyfrowym dostępnym dla aplikacji audio/wideo. Nowe zastosowania, np. cyfrowa telewizja, multimedialne dyski CD-ROM i sieci domowe, są równie ważne dla tego standardu.

IEEE 1394 został zaakceptowany jako standard cyfrowego interfejsu przez DVC (Digital VCR Conference). Został także przedłożony IEC do opublikowania go jako standard międzynarodowy. Podkomitet EIA 4.1 głosował za tym, aby IEEE 1394 był interfejsem typu punkt-punkt dla telewizji cyfrowej. Również DVB (European Digital Video Broadcasters) poparło IEEE 1394 jako swój interfejs telewizji cyfrowej. Kilka z tych grup zaproponowało VESA (Video Electronics Standards Association) jako medium wyboru dla cyfrowych sieci domowych. Z punktu widzenia edytowania wideo korzyść ze stosowania IEEE 1394 polega na tym, że eliminuje on potrzebę stosowania kosztownych komputerowych buforów dla wideo analogowego do zapisywania wideo cyfrowego. Strumień wideo jest przekształcany do postaci cyfrowej podczas zapisywania w kamerze. Kamery wideo DVC dają m.in. także profesjonalny interfejs komputerowy w cenie adaptera Fast Ethernet.

IEEE 1394 oferuje wysoką przepływność, jest tani i zdaniem jego promotorów jest łatwiejszy w użyciu niż większość dostępnych interfejsów. Produkty wyposażone w interfejs SCSI, a więc skanery, czytniki płyt kompaktowych, sterowniki dysków i drukarki, są przykładami urządzeń, które będą migrowały w stronę IEEE 1394.

1394 Trade Association współpracuje z innymi grupami nad przystosowaniem standardu dla tych zastosowań. ANSI (American National Standards Institute) zdefiniowało SBP (Serial Bus Protocol) po to, aby kapsułkować SCSI-3 dla IEEE 1394. Niektóre firmy zrzeszone w 1394 Trade Association zaproponowały IEEE 1394 grupie roboczej VHN jako preferowane medium dla sieci domowej. Liczne rozszerzenia IEEE 1394 są opracowywane w grupach IEEE 1394.1 i Trade Association. Rozszerzenia dotyczą m.in.: gigabitowych przepływności dla kabli miedzianych i wielomodowych światłowodów plastikowych (50 µm), umożliwiających transmisje na dłuższe dystanse, protokołów sterowania i poleceń audio/wideo, magistral mostów 1394-1394 oraz bram IEEE 1394 do interfejsów komunikacyjnych, jak np. ATM, komunikacji bezprzewodowej i wielu innych.

HAVi (Home Audio Video interoperability)

HAVi jest standardem opracowanym przy współpracy wielu firm zajmujących się produkcją komputerów oraz urządzeń elektronicznych. Umożliwia on różnym domowym urządzeniom, zarówno komunikacyjnym, jak i służącym rozrywce, współpracę za pośrednictwem jednego urządzenia sterującego. Jako medium sprzęgające specyfikacja wykorzystuje IEEE 1394. W systemie opartym na HAVi użytkownicy urządzeń domowych będą mogli dodać nowe urządzenie bez uciekania się do skomplikowanych procesów instalacyjnych lub przedzierania się przez podręczniki obsługi czy pliki pomocy. Komputery osobiste mogą być częścią domowego systemu opartego na HAVi, ale nie są one konieczne do jego funkcjonowania. Oto dwa przykłady zastosowania systemu HAVi:

  • W chwili, kiedy domownik ogląda telewizję, rozlega się dzwonek telefonu. Domownik ma zaprogramowane automatyczne wyciszanie telewizora, a więc może rozpocząć rozmowę bez żadnych przeszkód. A jeśli jest taka potrzeba, to może prowadzić konwersację w trybie wideofonu, używając ekranu telewizyjnego jako wyświetlacza.

  • Uczeń ogląda w telewizji program edukacyjny, a prowadzący go naukowiec użył nieznanego słowa. Uczeń wypowiada to słowo do mikrofonu, a internetowy słownik, wyposażony w funkcje rozpoznawania mowy, sprawdza je, a następnie wyświetla jego znaczenie w dolnym rogu ekranu albo przekazuje je w formie głosowej dzięki zastosowaniu syntezy mowy.

    Specyfikacja HAVi będzie łatwa do aktualizowania - wszelkie nowości będzie można sprowadzić ze stron internetowych. Może to być przeprowadzane również całkiem automatycznie, kiedy tylko zostanie udostępniona jakaś nowość.

    HAVi może operować między urządzeniami pochodzącymi z różnych firm. Użytkownicy będą mogli wybrać swoją ulubioną markę. Telefon, VDR (Video Disk Recorder), telewizor, wewnętrzny interkom telewizyjny - a jeśli potrzeba, to i komputer - będą kupowane u różnych producentów, ale będą bezkolizyjnie współpracować ze sobą w sieci opartej na HAVi. Kiedy jest dołączane jakieś nowe urządzenie, chociażby faks, drukarka czy skaner, to system sam przeprowadzi ich konfigurację.


  • TOP 200