Przełączany Ethernet dla operatorów

Przełączanie jest ekonomiczne

Czas sztywnych i niepodzielnych na mniejsze przepływności usług TDM dobiegł końca. Operatorzy potrzebują obecnie szybkich i zróżnicowanych pod względem przepływności usług optycznych (w szczególności ethernetowych 1/10GbE) oraz traktów pakietowych 10 Gb/s. Administratorzy LAN/MAN instalują więc systemy wirtualne, zapewniające ciągłość komunikacji nie tylko w przedsiębiorstwie oraz szybkie przywracanie normalnej pracy sieci po awarii (disaster recovery), a także wielopunktowe, wirtualne sieci prywatne VPN (Virtual Private Network).

Przełączany Ethernet dla operatorów

Wirtualnie przez VILAN

Krytycznym elementem infrastruktury sieciowej nowej generacji stała się funkcja przełączania i koncentracji ruchu. Ze względu na znaczenie przełączania oraz inteligencję trasowania ruchu, dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych, które operatorzy mogą stosować w swych sieciach. Na rynku pojawiło się wiele technologii, które bądź działają jako elementy nowej architektury sieciowej NG (New Generation), bądź służą do ulepszania przełączania, w tym również obsługi operatorskiej: Carrier Ethernet - do trasowania połączeń klasy MPLS (Multiprotocol Label Switching), czy wdrażania w pełni optycznych instalacji OTN (Optical Transport Network).

W miarę jak serwery i terminale stawały się szybsze, zaczęły monopolizować dostępne pasmo komunikacyjne w sieci ethernetowej (tzw. domena kolizyjna), co skutkowało ograniczeniami pasma użytkowego lub brakiem dostępu do innych aplikacji sieciowych. To powodowało wzrost popularności przełączników ethernetowych, które umożliwiały podział medium transmisyjnego na mniejsze segmenty (domeny). W rezultacie zmalała liczba konfliktów w dostępnym paśmie transmisyjnym, a skuteczność transmisji się poprawiła. Nawet przy ograniczonych zasobach można jednak podwyższać skuteczność przekazu na kilka sposobów: zwiększać zasoby transmisyjne, zredukować zapotrzebowanie na nie, usprawnić przepływ poprzez minimalizację konfliktów albo przejść na struktury optyczne. W praktyce, przy ustalonym zapotrzebowaniu - zwiększenie pasma w LAN uzyskuje się przez: zmianę medium transmisyjnego (optyka), modernizację techniczną infrastruktury (VPN, MPLS, VPLS, sieci kratowe) bądź wdrażanie kilku tych elementów jednocześnie.

Oparta na oprogramowaniu modernizacja za pomocą inteligentnej, zunifikowanej na poziomie warstwy sterującej zarządzaniem, stanowi klucz do wdrażania nowej generacji sieci oraz związanych z nią technologii. W rezultacie powstała kolejna - obecnie najskuteczniejsza struktura wirtualna VPLS (Virtual Private LAN Service) - umożliwiająca aktywację nowych usług i usprawniająca proces konwergencji w sieci. Dzięki optymalizacji dostępu do zasobów, łącznie z translacją sieci transportowych z rozwiązań 10G do przepływności 40/100 Gb/s (a w planach nawet terabitowych), możliwe stało się zaspokojenie wszystkich bieżących potrzeb użytkowników i realizacja przyszłych scenariuszy rozwoju.


TOP 200