Przełączany Ethernet dla operatorów

Wirtualnie z VPLS

Wyższą formą realizacji wirtualnych i wielopunktowych połączeń ethernetowych zapewnia technologia VPLS, którą obecnie uznaje się za najbardziej ekonomiczne i przyszłościowe rozwiązanie, dostarczające opcji VPN IP w warstwie drugiej (zatem niezależnie od typu protokołu sieciowego). Przełączniki rdzeniowe sieci szkieletowej muszą być wyposażone w przełączanie z etykietowaniem MPLS w warstwie trzeciej (sieciowej). Generalnie, rozwiązanie VPLS odnosi się do dowolnej architektury sieciowej, która korzystając z wirtualizacji łączy, realizuje ethernetowe przekazy typu "site-to-site" w dowolnej konfiguracji połączeń. Jest też określane jako "sieć przyszłości" kolejnej generacji NG VPN, z przenoszeniem ethernetowych ramek przez sieć IP i wykorzystaniem techniki MPLS.

Wirtualne trasowanie i przełączanie VPLS wzbudza zainteresowanie administratorów i operatorów, z uwagi na unikatową właściwość swobodnego i bezpiecznego łączenia dowolnie wybieranych stanowisk ethernetowych (any to any). Ta cecha sprawia również, że opcja z VPLS pozwala na łatwe konfigurowanie lokalizacji firmowych jedynie poprzez dodawanie bądź usuwanie punktów dostępowych w sieci pakietowej. W wyniku tych operacji klienci już wdrożonego Ethernetu mogą zmieniać nie tylko strukturę połączeń w obrębie przedsiębiorstwa, ale także wpływać na skalowanie zdalnego dostępu do zasobów, wraz z modyfikacją infrastruktury pod kątem zaspokajania przyszłych potrzeb.

Warstwowa architektura VPLS, stanowiąca podstawę połączeń wielopunktowych i przezroczystych sieci lokalnych, łączy zalety sieci VPN warstwy 2. (przezroczystość protokołów), sieci VPRN (możliwość połączenia między dowolnymi dwoma punktami) oraz Ethernetu (niskie koszty i skalowalność przepływności). Dzięki takiej kombinacji najlepszych cech, można wdrażać zróżnicowane usługi w sieciach VPN, które odpowiadają wymaganiom zarówno przedsiębiorstw, jak i operatorów. Od strony ekonomicznej, efekty te są lepiej widoczne w rozbudowanych strukturach optycznych z wieloma traktami między poszczególnymi węzłami.

VPLS dla operatorów

Łatwa w użytkowaniu technologia VPLS łączy tradycję z nowoczesnością przez obsługę tradycyjnego, popularnego i niezawodnego Ethernetu - z protokołem etykietowania MPLS. Dzięki temu operatorzy sieci i administratorzy rozległych LAN mogą obniżać koszty operacyjne, chociaż wdrażanie VPLS w strukturach prostych bądź niewielkich sieciach LAN nie przynosi dostatecznych korzyści finansowych. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że usługa VPLS może być używana nie tylko do realizacji elastycznych sieci VPN typu Metro Ethernet, lecz także do tworzenia połączeń między elementami sieci WAN, działających w różnych technikach, takich jak Next Generation SDH (Virtual Concatenation SDH) czy pierścieniowych strukturach RPR (Resilent Packet Ring).

Artur Ciemiecki

Menedżer działu rozwiązań sieci stałych firmy Ericsson

Carrier Ethernet umożliwia wykorzystanie najważniejszych cech sieci pakietowych (agregacja, skalowalność, elastyczność, dynamika zarządzania i wykorzystania pasma, klasyfikacja i zarządzanie usługami itd.) z jednoczesnym zapewnieniem funkcjonalności tradycyjnych sieci TDM (niezawodność, szybkie mechanizmy protekcji, zarządzanie i diagnostyka uszkodzeń, minimalizowanie opóźnień, bezpieczeństwo, itd.). Nieodzownym elementem będzie zastosowanie standardu MPLS-TP, który zapewni protekcję w warstwie ethernetowej - porównywalną z technologią SDH. Dodatkowo pozwoli na monitorowanie usług na poziomie niedostępnym do tej pory dla Ethernetu.

Standard MPLS-TP (Transport Profile) jest jedynym rozwiązaniem zgodnym z IP/MPLS, co oznacza łatwość integracji warstw L2 i L3. Oparta na nim technika Carrier Ethernet jest więc optymalnym rozwiązaniem dla sieci operatorskiej, usprawniającym ruch pakietowy do węzłów dostępowych zarówno w sieciach mobilnych jak i stałych oraz wspiera ruch tranzytowy przez sieci szkieletowe. (AC: dwa kolejne zdania przeniesione na koniec tekstu)

Modernizacja sieci operatorskiej jest ściśle uzależniona od jej charakteru i przenoszonego ruchu, a także dynamiki zmian i strategii operatora. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania optymalnego dla każdego przypadku. Może ono polegać na stopniowym wprowadzaniu warstwy Ethernet i systematycznym przejmowaniem ruchu z części TDM - stanowiąc optymalny wariant dla operatora o małej dynamice przyrostu ruchu. Dla innego przypadku może być konieczne wybudowanie równoległej sieci Carrier Ethernet, aby zapewnić transport dla szybko narastającego ruchu IP np. podczas przechodzenia z systemów wąskopasmowych do 3G/HSPA, LTE, IP DSLAM czy FTTx. W celu migracji ze świata TDM do struktury All Packet idealnym rozwiązaniem są urządzenia o budowie hybrydowej, przenoszące w czystej postaci zarówno ruch TDM, jak i Ethernet. Taka konfiguracja pozwala operatorowi na prawie dowolne skalowanie ruchu TDM/Ethernet, a w końcowej fazie na całkowite przejście do All Packet. Największy efekt jest widoczny w całkowitych kosztach budowy i utrzymania sieci, gdyż produkty Carrier Ethernet są znacznie tańsze od routerów, zajmują mniej miejsca i pobierają mniej mocy. Są więc bardziej ekonomiczne w utrzymaniu i obsłudze operatorskiej.


TOP 200